
Sprzęt komputerowy należy traktować każdorazowo jako inwestycję w jakość i wydajność pracy. Pomimo możliwości amortyzacji kosztów warto dbać o urządzenia, aby mogły przez jak najdłuższy czas gwarantować pełnię swojej wydajności. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o laptopa, aby pozwalał pracownikom osiągać maksymalną efektywność pracy przez możliwie jak najdłuższy czas.
Czyszczenie laptopa – nie tylko kwestia estetyczna
Zacznijmy od tego, że laptop za zabrudzonym ekranem czy widocznymi pod przyciskami klawiatury okruszkami jedzenia i przekąsek nie jest dobrą wizytówką Twojej firmy, a podczas spotkań z klientami, w czasie których chcesz pokazać na ekranie wykres lub inne dane, na pewno rzuci się w oczy.
Jest to jednak wierzchołek góry lodowej, bowiem rzeczywiste problemy zabrudzonego komputera to tak naprawdę spadek jego wydajności. Wystarczy wspomnieć tu m.in. o przykrytym kurzem systemie chłodzenia, który już po kilku miesiącach może spowolnić działanie komputera.
Jak wyczyścić laptopa i co będzie potrzebne?
Skuteczne i bezpieczne czyszczenie laptopa wymaga zaopatrzenia się w kilka akcesoriów. Aby wyczyścić komputer z zewnątrz oraz pozbyć się zabrudzeń z jego podzespołów, pomocne okażą się:
- ściereczka z mikrofibry do czyszczenia ekranu i klawiatury;
- patyczki higieniczne do usuwania zanieczyszczeń m.in. z portów;
- pędzelek z cienkim łosiem, pomocny przy usuwaniu kurzu z wentylatora;
- sprężona powietrze do bezdotykowego czyszczenia m.in. klawiatury i układu chłodzenia;
- środek czyszczący o delikatnym działaniu, przeznaczony do urządzeń elektronicznych.
Przejdźmy zatem do omówienia czyszczenia poszczególnych elementów laptopa.
Czym czyścić ekran laptopa?
Czyszczenie ekranu laptopa powinno odbywać się przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Mikrofibra to wyjątkowo delikatny materiał, który nie rysuje wycieranej powierzchni, a jednocześnie bardzo dobrze zbiera kurz i usuwa inne zabrudzenia. Przed przystąpienie do usuwania zabrudzeń ściereczkę należy zwilżyć specjalistycznym środkiem do ekranów komputerów oraz telewizorów – nie pozostawiają one smug i mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu. Podczas wycierania ekranu należy pamiętać o tym, żeby nie dociskać ściereczki zbyt mocno do matrycy.
Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu ekranu laptopa?
- Nie spryskuj płynem ekranu, ale ściereczkę. Zacieki mogą doprowadzić do uszkodzeń powłoki.
- Zabrudzenia osadzone w narożnikach możesz usunąć za pomocą patyczków higienicznych lub sprężonego powietrza.
- Opisaną metodę czyszczenia możesz stosować przy matrycach zarówno matowych, jak i błyszczących.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?
Zanieczyszczeń pod klawiszami w klawiaturze laptopa w zasadzie nie da się uniknąć. Nawet pomimo dbałości i poświęcania szczególnej uwagi temu, aby nie jeść przed komputerem, różnego rodzaju drobiny oraz kurz dostaną się do środka. W przypadku komputerów używanych w domu, np. przez użytkowników indywidualnych lub zabieranych na pracę zdalną, pod klawisze może dostawać się też sierść domowych zwierząt.
Czyszczenie klawiatury można zacząć od delikatnego wytrzepania największych drobin, obracając klawiaturę górą do dołu. Należy jednak zachować przy tym umiar i ostrożność. Mniejsze drobiny należy usunąć za pomocą sprężonego powietrza, kierując jego strumień kolejno pod wszystkie klawisze. Następnie przychodzi czas na wymiecenie ich za pomocą pędzelka o delikatnym włosiu. W razie konieczności obie czynności można kilkukrotnie powtórzyć.
Czyszczenie klawiatury laptopa kończymy wytarciem klawiszy i touchpada ściereczką z mikrofibry, nawilżoną płynem (może być to ten sam płyn, który wykorzystujesz do czyszczenia ekranu).
Jak schłodzić laptopa? Wyczyść system wentylacyjny
W tym momencie wracamy do tematu wydajności laptopa. Zabrudzenia i kurz w systemie wentylacyjnym nie już wyłącznie kwestią estetyki, ale przede wszystkim mogą spowolnić Twój komputer. Tutaj odpowiednim rozwiązaniem okaże się czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem.
- Jeśli czyścisz układ chłodzenia regularnie, możesz zaaplikować sprężone powietrze przez otwory wentylacyjne, pamiętając o tym, by ich nie zatykać.
- W przypadku dłuższej, kilkumiesięcznej przerwy w czyszczeniu lepiej jest odkręcić obudowę i użyć sprężonego powietrza bezpośrednio na wentylator. Tutaj warunkiem jest łatwość zdjęcia obudowy. Jeśli masz wątpliwości, jak zrobić to prawidłowo, nie ryzykuj jej uszkodzenia, ale powierz czyszczenie komputera naszemu serwisowi.
Jak wyczyścić laptopa z kurzu – czyszczenie zewnętrznej obudowy
Konserwacja laptopa pod tym względem jest dość łatwa – wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry i tego samego środka czyszczącego, który posłużył do czyszczenia ekranu i klawiatury. Do usuwania kurzu ze szczelin najlepiej jest użyć patyczków higienicznych lub miękkiego pędzelka. Zdecydowanie unikaj ostrych narzędzi, które mogą porysować obudowę.
Czyszczenie portów w laptopie
Porty USB, HDMI czy wejście na mini jacka najlepiej wyczyścić sprężonym powietrzem. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego ostrych narzędzi, które mogą spowodować uszkodzenia.
Jak wyczyścić laptopa ze "śmieci"?
Stan techniczny i czystość hardware’u to jednak nie wszystko, bowiem na wydajność Twojego laptopa wpływa też stan oprogramowania. Za każdym razem, kiedy korzystasz z komputera i internetu system operacyjny i używane programy tworzą tysiące tymczasowych plików. Ich nagromadzenie po pewnym czasie spowolni Twój komputer – dlatego konieczne jest ich regularne usuwanie. Pliki, które możesz spokojnie usuwać to: pliki z kosza, pliki tymczasowe, pliki programów, miniatury, pliki dziennika.
Jak to zrobić?
- Opróżnij kosz – to najłatwiejszy sposób na całkowite usunięcie plików, które przenosisz do kosza. W zarządzaniu „Koszem” wybierz opcję „opróżnij kosz”.
- Ustaw automatyczne usuwanie plików tymczasowych w systemie Windows – funkcja ta automatycznie usunie pliki, które nie wykazywały zmian przez ostatnie 30 dni.
- Skorzystaj z narzędzia „Oczyszczanie dysku” – dzięki tej funkcji usuniesz z dysku twardego pliki instalatorów, miniatury i pliki dziennika, które są bezużyteczne, a jedynie zajmują miejsce na dysku.
- Przywrócenie ustawień fabrycznych – funkcja umożliwia przywrócenie systemowi pierwotnych ustawień i usunięcie zbędnych plików
Te czynności powinien bez problemu samodzielne wykonać każdy użytkownik komputera. Są one w pełni bezpieczne i nie niosą żadnego ryzyka uszkodzenia systemu. W kontekście dbania o laptop ważne jest też używanie oprogramowania zalecanego przez producenta.
Pozostałe czynności, jak choćby usuwanie dużych plików czy zbędnych plików systemowych lepiej jest powierzyć serwisowi LapHard, oferującym formatowanie i czyszczenie komputerów.
Komputer, jak każde urządzenie, wymaga co pewien czas konserwacji. Kurz osiadający na jego podzespołach czy zużycie pasty termoprzewodzącej mogą znacząco wpłynąć na jakość pracy komputera, obniżając jego wydajność, a przez to komfort pracy użytkownika.
Dostępność: duża liczba sztuk

Dostępność: duża liczba sztuk

Komputer, jak każde urządzenie, wymaga co pewien czas konserwacji. Kurz osiadający na jego podzespołach czy zużycie pasty termoprzewodzącej mogą znacząco wpłynąć na jakość pracy komputera, obniżając jego wydajność, a przez to komfort pracy użytkownika.
Dostępność: duża liczba sztuk
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Ekstremalne testy Lenovo ThinkPad