
Komputer, jako narzędzie pracy w firmie, musi gwarantować wysoką funkcjonalność, maksymalną wydajność, a jednocześnie generować optymalne dla budżetu biznesu koszty. Stąd jedną z zagwozdek właścicieli wielu firm jest wybór pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym, który poprzedza dobranie właściwej dla specyfikacji technicznej i dostawcy specjalistycznego oprogramowania. Podpowiadamy, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o zakupie laptopów bądź komputerów stacjonarnych do firmy.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Laptop czy komputer stacjonarny? Najpierw określ jego przeznaczenie
Zanim przejdziemy do rozważania argumentów za i przeciw obydwu rozwiązań, musimy wspomnieć o tym, co jest absolutną podstawą przy podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu komputerowego do firmy. Mowa o zadaniach, do jakich ma on być przeznaczony. Inne argumenty będziemy brać pod uwagę przy wyborze komputera, który ma służyć do wysyłania i odbierania e-maili, wystawiania faktur czy przygotowywania dokumentów tekstowych i arkuszy, a inne w razie potrzeby zakupu komputera do obsługi profesjonalnego oprogramowania, np. graficznego czy inżynieryjnego.
Komputer do firmy – praca w biurze czy wyjazdy i home office?
W następnej kolejności wyboru komputera do firmy musimy rozważyć to, czy będzie on wykorzystywany wyłącznie do pracy stacjonarnej w biurze, czy też jego użytkownik będzie miał możliwość wykonywania pracy zdalnej lub jego obowiązki przewidują pracę w terenie. W tym drugim przypadku, a wiec w sytuacji, kiedy sprzęt będzie musiał posłużyć również poza biurem, oczywistym wyborem jest laptop biznesowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać laptop jako komputer stacjonarny. Dlatego w przypadku firm, w których praca wykonywana jest wyłącznie w biurze, wybór może okazać się trudniejszy, gdyż pod uwagę będzie trzeba wziąć m.in.
- wydajność podzespołów,
- możliwości systemu chłodzenia,
- funkcjonalność sprzętu,
- poziom zużycia energii elektrycznej,
- cenę komputera i urządzeń dodatkowych.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Stacjonarny komputer czy laptop – wydajność i cena
Tych dwóch aspektów w zasadzie nie da się od siebie oddzielić. Wynika to z faktu, że komputery stacjonarne z tej samej półki cenowej co laptopy oferują zwykle wydajniejsze podzespoły. Pod uwagę należy wziąć jednak to, że do komputera stacjonarnego trzeba dokupić dodatkowy sprzęt, czyli monitor, klawiaturę, głośniki. W ten sposób ceny za podobną wydajność peceta i laptopa mogą się zrównać, a nawet może się okazać, że cena komputera stacjonarnego przewyższy cenę laptopa.
W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że w przypadku komputerów stacjonarnych mamy większe możliwości doboru podzespołów, m.in. procesorów, kart graficznych czy pamięci RAM, a także ich wymiany w celu zwiększenia wydajności. Laptopów dają na tym polu ograniczone możliwości.
Pobór energii elektrycznej
Zanim przejdziemy do porównania poboru energii, która przecież będzie stanowić comiesięczne koszty prowadzenia biznesu, podkreślmy zasadniczą przewagę laptopów nad pecetami, czyli możliwość pracy na akumulatorze. Zasilanie baterią nie tylko nadaje komputerowi mobilność, ale przede wszystkim zabezpiecza na wypadek nagłego spadku napięcia w sieci – naładowana bateria pozwala pracować jeszcze przez dłuższy czas, ale nawet w przypadku niskiego poziomu energii pracownicy mają możliwość spokojnego zapisania postępu pracy i bezpiecznego wyłączenia sprzętu. Natomiast pecety, aby nie wyłączały się nagle przy spadku napięcia w sieci elektrycznej, wymagają zastosowania w biurze zasilaczy UPS.
Ile prądu pobiera laptop?
Wiele zależy od wydajności sprzętu i sposobu pracy. Mniej wydajne laptopy, przeznaczone do prostych prac, zwykle wyposażone są w zasilacze o mocy 65 W, a w ciągu godziny pracy pobierze około 30 W energii, co przełoży się na zaledwie kilka złotych miesięcznych kosztów za jeden komputer. Mocniejsze urządzenia wyposażone są już w 180 W zasilacze, w związku z czym koszty rosną do ponad 20 złotych miesięcznie za jeden komputer (w obu przypadkach uwzględniamy 8-godzinny dzień pracy).
Pamiętaj o tym, że laptop pobiera energię sieciową tylko w czasie ładowania. Praca na baterii wiąże się jedynie z poborem energii przez towarzyszące urządzenia, np. dodatkowy monitor, głośniki, drukarkę czy router Wi-Fi.
Ile prądu pobiera komputer stacjonarny?
Pecety mogą być wyposażone nawet w 500 W zasilacze, w związku z czym poziom poboru energii jeszcze bardziej wzrasta. Do tego musimy doliczyć jeszcze pobór prądu przez dodatkowe urządzenia, przede wszystkim monitor.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Co jest lepsze – komputer stacjonarny czy laptop?
W przypadku pracy biurowej korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się laptop do firmy – jego podzespoły nie muszą wykazywać wysokiej wydajności, niski pobór zużycia energii wygeneruje małe koszty miesięczne, a mobilność tego rozwiązania odpowiada zachodzącym zmianom, czyli wzrostowi popularności pracy zdalnej czy nawet takiej konieczności spowodowanej pandemią.
Komputery stacjonarne natomiast są rozwiązaniem koniecznym w przypadku korzystania ze specjalistycznego oprogramowania, które wymaga dużej mocy obliczeniowej. Wysoka wydajność pracy na zaawansowanym i mocnym sprzęcie będzie równoważyła między innymi wyższe koszty energii.
Na koniec przedstawmy krótkie podsumowanie – laptopy dla firm czy pecety? Wybór musi być podyktowany indywidualnymi potrzebami i analizą poszczególnych aspektów.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Windows 11 – co warto wiedzieć o nowych „okienkach”?