Opinie o Nas

Windows 11 – co warto wiedzieć o nowych „okienkach”?

Windows 11 – co warto wiedzieć o nowych „okienkach”?

Pomimo zapowiedzi, że Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym od Microsoftu, firma w czerwcu 2021 roku po raz pierwszy zaprezentowała nową wersję „okienek”, tym razem z numerem 11. Podpowiadamy, czy warto instalować Windows 11, jak przygotować się do zmiany systemu oraz na co szczególnie zwrócić uwagę przy pierwszych krokach z nową wersją systemu operacyjnego Microsoftu.

 

Windows 11 – kiedy się pojawił?

Nowy Windows został zaprezentowany w czerwcu 2021 roku, a jego finalna wersja ukazała się w październiku tego samego roku. Wdrażanie aktualizacji nowego systemu jest natomiast zaplanowane na rok 2022. Możliwość skorzystania z tej uaktualnienia dla poszczególnych użytkowników pojawia się w określonych przedziałach czasowych, które zależą od rodzaju urządzenia. Umożliwienie aktualizacji wymaga bowiem skrupulatnego przetestowania działania systemu na konkretnych komputerach.

 

Aktualizacja do Windows 11 – czy warto ją zainstalować?

Zanim zdecydujesz się na instalację aktualizację Windowsa 10 do 11, musisz sprawdzić, czy Twój komputer spełnia minimalne, a najlepiej zalecane wymagania techniczne. Nie chodzi tu bynajmniej o wydajność Twojego sprzętu, bowiem pod tym względem wymagania nie są wygórowane. Windows 11 wymaga:

  • procesora Intel Core 8 generacji lub nowszego;
  • procesora AMD Ryzen 2000 lub nowszego;
  • płyty głównej z UEFI, obsługą Secure BOOT i TPM 2.0.

Większym problemem jest natomiast kompatybilność procesorów z nowym Windowsem. Może się bowiem okazać, że nawet silne stacje robocze, zakupione w ostatnich latach, nie są kompatybilne z nową wersją systemu. Tutaj pojawia się kolejna trudność, ponieważ Microsoft nie blokuje aktualizacji dla niekompatybilnych komputerów. Zastrzega jednak, że na komputery z niekompatybilnymi procesorami mogą nie trafiać wszystkie uaktualnienia zabezpieczeń.

Z tego powodu nie zalecamy aktualizacji Windowsa 10 do 11 na niekompatybilnych komputerach. Może bowiem obniżyć to bezpieczeństwo firmowych danych i dostępów do nich. Chęć aktualizacji w takim przypadku wymaga wymiany sprzętu na nowy.

 

Czy instalować Windows 11? Zaplanuj dokładnie proces aktualizacji

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest systemem gotowym do pracy, choć zasadniczo niewnoszącym rewolucyjnych zmian lub szczególnych innowacji. Podnosi jednak wymagania sprzętowe. Dlatego aktualizacja będzie zawsze zagwozdką dla firm, które używają sprzętu zakupionego przed kilkoma laty, może bowiem wymagać jego wymiany na nowy.

Dlatego aktualizację systemu w warunkach biznesowych należy dokładnie zaplanować. Warto zadbać o przeszkolenie pracowników, którzy na początku korzystania z nowych „okienek” mogą potrzebować czasu na zapoznanie się z jego działaniem. Koniecznym warunkiem jest oczywiście sprawdzenie kompatybilności sprzętu z „jedenastką” i – w razie konieczności – zaplanowanie wymiany części hardware’u.

Dobrym pomysłem okaże się też podzielenie aktualizacji Windowsa 10 do 11 na kilka etapów. Będzie to bardzo odciążające dla działu IT, który przy okazji zmiany systemu na pewno będzie miał nieco dodatkowej pracy.

 

Do kiedy masz czas na aktualizację?

Masz jeszcze sporo czasu na dokładne zaplanowanie procesu aktualizacji Windowsa 10 do 11 na komputerach w swojej firmie. „Dziesiątka” będzie bowiem wspierana do połowy 2025 roku, dlatego do tego czasu ta wersja systemu pozostanie funkcjonalna i bezpieczna.

 

Problemy Windowsa 11

Początki nowego Windowsa nie obyły się bez problemów. Jednakże lista błędów w początkowym okresie dostępności Windowsa 11 i tak była krótka, a aktualizacje naprawiające błędy lub niezgodności zdążyły już się ukazać i zlikwidować niedogodności. Dotyczyły one głównie niekompatybilności ze sterownikami oraz luk w zabezpieczeniach.

 

Co lepsze – Windows 10 czy 11?

Windows 11 nie jest systemem, który wprowadza szczególne innowacje. Być może właśnie to jest przyczyną tego, że firmy nie kwapią się z aktualizacją Windowsa. Nowy system niesie jednak sporo korzyści, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o aktualizacji.

 

Szybkość działania

Przez pierwsze kilkadziesiąt godzin pracy na nowym systemie możesz zauważyć spadek szybkości pracy komputera. Wynika on jednak z tego, że część procesów aktualizuje się tle, kiedy komputer jest już gotowy do normalnego użytkowania. Po całkowitym ukończeniu aktualizacji zauważysz szybsze w porównaniu do Windowsa 10 działanie komputera, które przełoży się na efektywniejszą pracę.

 

Prawidłowo działająca infrastruktura

Po aktualizacji do Windowsa 11 komputer działa prawidłowo z innymi urządzeniami z Windowsem 10. Nie zauważysz też problemów z działaniem zainstalowanego wcześniej oprogramowania, pracą dysków współdzielonych oraz dodatkowego sprzętu, np. drukarek. Prawidłowo działają również systemy zabezpieczeń.

 

Zachowanie dotychczasowych danych

W czasie aktualizacji systemu nie utracisz przechowywanych wcześniej na komputerze danych. Niemniej jednak warto przed rozpoczęciem update’u wykonać kopię zapasową na wypadek nieprzewidzianych komplikacji, do których jednak nie powinno dojść.

Jedyną uciążliwością może być konieczność ponownej personalizacji niektórych funkcji, np. tapety pulpitu czy układu skrótów na pasku zadań.

 

Czy mogę wrócić do Windowsa 10?

W przypadku jakichkolwiek problemów z Windowsem 11 masz 10 dni na powrót do „dziesiątki”. Po przekroczeniu tego terminu powrót do poprzedniej wersji systemu będzie wymagał tzw. „czystej instalacji”.

 

Windows 11 – system gotowy do pracy

Jeśli zastanawiasz się, czy instalować Windows 11, cenną informacją będzie dla Ciebie to, że jest on systemem operacyjnym, który jest gotowy do wydajnej i bezpiecznej pracy na komputerach firmowych. Microsoft zapowiada już wdrażanie nowych funkcji systemu, które zapewne przyspieszą proces adaptacji nowej wersji „okienek” w biznesie.

Dlaczego laphard.pl ?
30 lat doświadczenia
Eksperci i inżynierowie z pasją
ponad 262 000 zrealizowanych zamówień
Autoryzacje i certyfikaty
Polski, oficjalny kanał sprzedaży
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl