Opinie o Nas

10 sposobów jak przyspieszyć działanie i zwiększyć wydajność komputera.

10 sposobów jak przyspieszyć działanie i zwiększyć wydajność komputera.

Niezależnie od tego, czy nie możesz otworzyć swoich ulubionych aplikacji, urządzenie się zawiesiło, czy wpatrujesz się w obracające się koło śmierci, nic nie może być bardziej frustrujące niż powolny komputer. 

Jeśli doświadczyłeś wszystkich powyższych, jesteśmy pewni, że wypróbowałeś również podstawowe rozwiązania— ponowne uruchomienie routera Wifi lub zamknięcie wszystkich aplikacji.

Oto 10 sposobów na przyspieszenie działania systemu w twoim komputerze.

 1. Wyłącz automatycznie uruchamiające się programy

Domyślnie wiele aplikacji jest skonfigurowanych do uruchamiania przy każdym włączeniu komputera. Gdy wiele aplikacji zaczyna się otwierać jednocześnie, może to bardzo obciążyć moc obliczeniową urządzenia. Może to sprawić, że komputer będzie działał wolno i niezgrabnie. Aby temu zapobiec, pamiętaj o wyłączeniu automatycznego uruchamiania w każdym programie, którego nie chcesz uruchamiać automatycznie.

 1. Zamknij niepotrzebne zakładki

Pozostawienie otwartych wszystkich kart internetowych w celu łatwego dostępu może wydawać się kuszące, ale utrzymywanie zagraconej przeglądarki internetowej może negatywnie wpłynąć na wydajność komputera. Gdy karta jest otwarta, często działają w tle procesy, które mogą spowolnić działanie komputera, nawet jeśli go nie używasz. Aby tego uniknąć, regularnie zamykaj karty, których już nie używasz.

 1. Zaktualizuj swój system operacyjny

W niektórych przypadkach, aktualizowanie systemu operacyjnego może pomóc przyspieszyć stary komputer. Te aktualizacje często zawierają poprawki błędów i poprawki zabezpieczeń, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo i szybkość działania urządzenia. Należy pamiętać, że ten krok może mieć odwrotny wpływ na niektóre starsze urządzenia. Na przykład nowa aktualizacja oprogramowania może zawierać dodatkowe programy i funkcje, które mogą być trudne w obsłudze dla starszego urządzenia. Aby być bezpiecznym, przed aktualizacją zapoznaj się z zalecanymi wymaganiami komputera.

 1. Usuń niepotrzebne pliki

Niepotrzebne aplikacje i pliki mogą z czasem spowalniać komputer. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę wydajności komputera jest przejrzenie plików i usunięcie wszystkiego, czego nie potrzebujesz. Nie tylko zwolni to miejsce na dysku twardym, ale może również poprawić szybkość urządzenia. Jeśli chcesz zacząć od zera, możesz również wyczyść swój stary dysk twardy.

 1. Wykorzystaj chmurę

Jeśli dysk twardy się zapełnia i spowalnia komputer, rozważ przeniesienie plików do folderu Chmura. W ten sposób możesz zwolnić miejsce na dysku twardym bez konieczności usuwania czegokolwiek. Ta opcja jest również tańsza niż modernizacja dysku twardego, ponieważ wiele usług przechowywania w chmurze oferuje bezpłatne opcje, choć zwykle z limitem miejsca.

 1. Ponownie zainstaluj system operacyjny

Innym sposobem na przyspieszenie komputera jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. Niektóre systemy operacyjne znane są z tego, że z czasem spowalniają. Ponowna instalacja umożliwia nowy start komputera. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową ważnych plików. Ponowna instalacja systemu operacyjnego może spowodować usunięcie niektórych lub wszystkich plików.

 1. Zainstaluj dysk SSD

Dołóż dysk SSD lub wymień go na wydajniejszy. Jeśli zdecydujesz się na tę aktualizację, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych plików, aby upewnić się, że nic nie zostanie utracone w trakcie procesu.

 1. Użyj zewnętrznego dysku twardego

Podobnie jak przechowywanie w chmurze, korzystanie z zewnętrznego dysku twardego może przyspieszyć działanie komputera. Możesz zacząć od przeniesienia dużych plików, takich jak filmy i obrazy, ponieważ zwykle zajmują one dużą część pamięci komputera. Większa ilość wolnego miejsca na wewnętrznym dysku twardym prawdopodobnie poprawi wydajność i szybkość komputera.

 1. Regularnie restartuj komputer

Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie uruchamiasz ponownie ani całkowicie nie wyłączasz komputera, chyba że coś jest nie tak. Używając zamiast tego trybu uśpienia komputera, pozbawiasz go możliwości pozbycia się plików tymczasowych i innych ważnych zadań, które występują podczas procesu uruchamiania urządzenia. Regularnie uruchamiając ponownie urządzenie, komputer może wykonywać zadania konserwacyjne, których potrzebuje, aby działać szybko.

 1. Przeprowadzaj spójne kontrole bezpieczeństwa

Powolne urządzenie jest częstym objawem wielu zagrożeń cyberbezpieczeństwa, w tym wirusów komputerowych, ciasteczek i oprogramowania szpiegującego. Nie tylko mogą spowolnić działanie urządzenia, ale tego typu złośliwe oprogramowanie może również naruszać Twoją prywatność i prowadzić do kradzież tożsamości. Aby objąć wszystkie swoje bazy, możesz użyć zaufanych oprogramowań antywirusowych i regularnie przeprowadzać kontrole bezpieczeństwa.

Kiedy wymienić komputer na nowy?

Chociaż te sugestie mogą pomóc w zwiększeniu szybkości działania niektórych komputerów, w niektórych przypadkach urządzenie może po prostu wymagać wymiany. Jest to szczególnie powszechne w przypadku urządzeń, które mają kilka lat. Oto kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, czy nadszedł czas na nowy komputer:       

 • Niska wydajność : jeśli bezskutecznie wypróbowałeś niektóre lub wszystkie z tych wskazówek, prawdopodobnie Twój komputer dobiegł końca.
 • Głośne wentylatory : Starsze komputery często z czasem zaczynają się nagrzewać, nawet podczas wykonywania prostych zadań. Jeśli zauważysz, że wentylatory pracują głośniej i częściej niż zwykle, być może nadszedł czas na aktualizację.
 • Nie można zaktualizować : wraz z postępem technologicznym niektóre komputery często pozostają w kurzu po wypuszczeniu aktualizacji oprogramowania. Jeśli Twój komputer nie spełnia wymagań dotyczących aktualizacji oprogramowania, możesz chcieć wymienić urządzenie na nowe, aby mieć pewność, że korzystasz z najlepszych funkcji bezpieczeństwa.
 • Konieczność kosztownych napraw : niezależnie od tego, czy wylałeś wodę na komputer, czy pękłeś ekran, każdemu z nas przydarzyły się naprawy. Zamiast wyrzucać pieniądze na naprawę sprzętu, możesz zamiast tego kupić nowe urządzenie, zwłaszcza jeśli ma więcej niż kilka lat.
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro

4 449,00 zł

Cena regularna: 4 669,00 zł

Najniższa cena: 4 569,00 zł

3 617,07 zł

Cena regularna: 3 795,93 zł

Najniższa cena: 3 714,63 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl