Opinie o Nas

Dysk zewnętrzny - jaki wybrać? Ranking przenośnych dysków 2023.

Dysk zewnętrzny - jaki wybrać? Ranking przenośnych dysków 2023.

Możliwe, że masz ważne dane, których nie chcesz używać na swoim komputerze. Aby chronić i tworzyć kopie zapasowe swoich danych, będziesz chciał przechowywać je w chmurze lub skopiować na dysk zewnętrzny. Jeśli nie chcesz powierzać swoich danych usłudze w chmurze, najlepszym sposobem na zabezpieczenie ich przed utratą jest zapisanie ich kopii na dysku zewnętrznym. To niedrogi i wygodny sposób tworzenia kopii zapasowych ważnych plików lub przechowywania przepełnionych plików. Może to być również wygodny sposób przenoszenia danych, a nawet przesyłania plików między urządzeniami.

W miarę jak pliki stają się coraz większe i gromadzisz ich więcej, prawie na pewno będziesz potrzebować więcej miejsca. Dysk zewnętrzny to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie wystarczającej pojemności i zabezpieczenie się w nagłych wypadkach. 

Rodzaje dysków zewnętrznych. Jaki typ dysku wybrać – HDD czy SSD?

Na rynku znajdziemy dyski zewnętrzne typu HDD i SSD. Najlepszy naszym zdaniem będzie wybór dysku SSD, ponieważ dyski zewnętrzne SSD wyróżniają się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne (często można spotkać nośniki zgodne z normami MIL-STD-810). Nie brakuje też modeli, których obudowa została dodatkowo zabezpieczona przed pyłem i wilgocią (IP55) lub nawet pyłem i zanurzeniem (IP67).

Pojemność

Potrzebna przestrzeń dyskowa będzie zależeć od tego, do czego zamierzasz używać zewnętrznego dysku twardego. Preferujemy zewnętrzne dyski twarde ze względu na ich większą pojemność w porównaniu z innymi przenośnymi rozwiązaniami pamięci masowej.

Dostępne na rynku zewnętrzne dyski twarde mają pojemność 320 GB, 500 GB, 600 GB, 640 GB, 900 GB, 1000 GB (1 TB), 1,5 TB, 2 TB, 2,5 TB, 3 TB, 3,5 TB, 4 TB itd., aż do 12 TB. Można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja dysku flash USB.

Zalecamy wybranie dwukrotnie większej pojemności niż wstępnie planowałeś – w ten sposób dysk sprosta także ewentualnym późniejszym potrzebom.

Rozmiar dysku

Jeśli kwestia łatwości transportu nie jest najważniejsza, dobrym pomysłem może być wybór zewnętrznego dysku do komputera stacjonarnego, takiego jak dysk Seagate Backup Plus Desktop. Takie dyski te są zwykle bardziej masywne niż dyski przenośne, ale oferują dużą pojemność pamięci masowej. Dyski SSD są również lżejszą opcją w porównaniu z dyskami HDD, ponieważ nie zawierają części mechanicznych.

Pomimo niewielkich rozmiarów dyski zewnętrzne są większe niż urządzenia typu pamięci flash USB i karty pamięci, na których także możesz przechowywać sporo danych.

Szybkość transferu

Zewnętrzne dyski SSD zapewniają superwysoką szybkość przesyłania względem dysków HDD. Różnica w prędkości nie wynika wyłącznie z różnic w zastosowanej technologii.

Interfejs pomiędzy napędem a systemem hosta również ma znaczenie. Nowoczesne dyski zewnętrzne korzystają z interfejsu USB. Najnowsze i najszybsze protokoły to USB 3.0, USB 3.1 i USB 3.2. Jeśli przenośny dysk twardy korzysta z interfejsu USB 1.1, cierpliwość użytkownika zostanie wystawiona na próbę podczas przesyłania dużej ilości danych.

Stosunkowo lepiej będzie, gdy zewnętrzne dyski twarde będą korzystały z interfejsu USB2.0, IEEE1394 i eSATA. Szybkość przesyłania interfejsu USB2.0 wynosi 60 MB/s, szybkość przesyłania interfejsu USB3.0 wynosi 625 MB/s, a szybkość przesyłania interfejsu IEEE1394 wynosi 50 ~ 100 MB/s.

Typ złącza

Zewnętrzne dyski twarde najczęściej wyposaża się w złącze USB type-A. Jednak ostatnie postępy technologiczne zmierzają w kierunku nowszych, mniejszych, odwracalnych złączy USB C. Niektóre złącza obsługują protokoły Thunderbolt 3 lub Thunderbolt 4, a z USB C korzystają dla większej prędkości. Zewnętrzny dysk twardy z interfejsem USB jest obecnie głównym nurtem. Płyta główna zwykle zapewnia od 2 do 8 portów USB. Niektóre monitory są również wyposażone w adaptery USBPoza kablami USB starsze urządzenia mogą korzystać z innych złączy, np. eSATA czy Firewire.

Trwałość

Solidna konstrukcja urządzenia pamięci ma znaczenie dla bezpieczeństwa przechowywanych danych. Elementy mechaniczne dysków HDD czynią je bardziej podatnymi na uszkodzenia na skutek upadków i uderzeń. Dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy.

Większość dysków zewnętrznych jest aktualnie sprzedawana w mocnych obudowach ochronnych, które ograniczają w pewnym stopniu ryzyko uszkodzeń przy upadkach. Kupując twardy dysk zewnętrzny, warto zainwestować w obudowę lub etui ochronne.

Bezpieczeństwo danych

Jeżeli zamierzasz korzystać z dysków zewnętrznych celem przechowywania poufnych danych, koniecznie weź pod uwagę ich funkcje zabezpieczające. Rozwiązania programowe do szyfrowania są dostępne wraz z wieloma dyskami zewnętrznymi  i pozwalają chronić przechowywane dane.

Najlepsze dyski zewnętrzne 2023. Ranking przenośnych dysków.

Adata DashDrive Durable HD720 1TB 2.5'' USB3.0

Wodoodporny/Pyłoodporny/Upadkoodporny- Ciekawy, sportowy design- Odporny na wodę: 2 m głębokości - 120 minut- Odporny na upadki z wysokości 1.8 m (Military-grade)- Uchwyty na przewodyPotrójna ochona:- Silikonowa osłona- Plastikowa obudowa antywstrząsowa- Odporna ramka montażowa.

Adata Dysk twardy zewnętrzny HD770G 2TB USB3.2 

Dysk HD770G umożliwi nie tylko zapisanie wszystkich gier i danych, ale także zapewni wysoką klasę zapisu. Ponadto stopień ochrony dysku HD770G przewyższa normę IP68, co oznacza, że jest odporny na wodę, pył i wstrząsy dzięki solidnej trójwarstwowej konstrukcji. Dzięki zgodności z normą MIL-STD-810G 516.6 ten zewnętrzny dysk twardy wytrzyma poważne upadki z wysokości do 1,22 metra i ochroni wszystkie zapisane na nim dane przed uszkodzeniem. 

Konstrukcja dysku HD770G jest całkowicie odmienna od innych zewnętrznych dysków twardych dzięki przykuwającym uwagę ściętym krawędziom oraz dwóm paskom RGB w kształcie wiązek światła, które nadają mu charakter.

Seagate Dysk Basic 5TB 2,5

Tworzenie kopii zapasowych danych z całego dnia. Prosty w obsłudze i niewielki dysk przenośny Seagate Basic jest kompatybilny z systemem Windows, zapewniając dodatkową pamięć masową w podróży i możliwość zabierania ze sobą dużych plików. 

Prosta instalacja w systemie aby rozpocząć pracę, wystarczy podłączyć jeden kabel USB. Dysk jest zasilany przez kabel USB, nie wymaga więc zewnętrznego zasilacza. Ponadto dysk jest automatycznie rozpoznawany przez system operacyjny Windows, dlatego instalacja dodatkowego oprogramowania ani przeprowadzania konfiguracji nie jest konieczne. Wystarczy podłączyć dysk do portu SuperSpeed USB 3.0, aby móc korzystać z interfejsu USB 3.0 o dużej szybkości transferu danych.

Western Digital HDD Portable 1TB Elements 2,5" USB3.0

WD Elements Portable 1TB to wytrzymały dysk zewnętrzny o pojemności 500GB, 750GB, 1TB, 1,5TB, 2TB oraz 3TB i 4TB. Nośnik danych wykorzystuje ultraszybki interfejs USB 3.0, jest także kompatybilny ze starszymi portami USB, a dzięki specjalnemu programowi bez problemu współpracuje z kontem DropBox.

 
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl