Opinie o Nas

NVIDIA wyrzuca INTEL'a z indeksu Dow Jones! Poważny cios dla giganta.

NVIDIA wyrzuca INTEL'a z indeksu Dow Jones! Poważny cios dla giganta.
Intel traci swoje miejsce w indeksie Dow Jones Industrial Average po 25 latach. To poważny cios dla zmagającego się z trudnościami producenta chipów, który był jedną z pierwszych dwóch firm technologicznych włączonych do indeksu blue-chip. Miejsce Intela w indeksie Dow Jones zajęła NVIDIA, która stała się kamieniem węgielnym globalnej branży półprzewodników dzięki kluczowej roli, jaką jej chipy odgrywają w zasilaniu technologii generatywnej SI (AI). Spowodowało to siedmiokrotny wzrost jej akcji w ciągu ostatnich dwóch lat. Tylko w tym roku akcje spółki wzrosły ponad dwukrotnie.
Obecnie to już tylko wspomnienia.
 
Obecny CEO, Pat Gelsinger, który jest już ósmym dyrektorem generalnym Intela, miał przywrócić kulturę innowacji i zwiększyć produkcję chipów. Obecnie jedank Intel może kojarzyć się z firmą, która zwalnia tysiące ludzi i przegapiła szansę na rozwój — zwłaszcza w szybko rosnącym segmencie AI. Dziś Nvidia jest ok. 34 razy droższa od Intela, z kapitalizacją na poziomie 3,25 biliona dolarów!
 

BŁĘDNE DECYZJE INTELA

Pikanterii dodaje fakt, że jeszcze niemal 20 lat temu Intel rozważał przejęcie Nvidii za ok. 20 mld dol., a jednym z jego dyrektorów generalnych był Andrew Grove, autor jednej z najlepszych książek biznesowych "Only the Paranoid Survive", w której opisał tzw. punkty kryzysowe, które mogą zagrażać firmom, a także opisywał, jak można je wykorzystać do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.
 
Kiedyś dominująca siła na rynku produkcji układów scalonych, firma Intel w ostatnich latach oddała swoją przewagę produkcyjną rywalowi TSMC i przegapiła boom na generatywną sztuczną inteligencję z powodu błędów, w tym rezygnacji z inwestycji w OpenAI, właściciela ChatGPT.

Akcje Intela (INTC) spadły w tym roku o 54%, co czyni je najgorszymi w indeksie. Założony w 1968 r. pionier z Doliny Krzemowej sprzedawał układy pamięci, zanim przestawił się na procesory, które pomogły zapoczątkować branżę komputerów osobistych. Jeszcze w 90 latach, naklejki „Intel Inside” zmieniły towarowe komponenty elektroniczne w produkty premium i ostatecznie stały się wszechobecne na sprzedawanych laptopach.
 
Niestety zła passa nie opuszcza giganta już od jakiegoś czasu, po problemach wykrytych w procesorach 13-tej i 14-tej generacji jest to już kolejny krok wstecz dla zmagającej się z problemami firmy produkującej półprzewodniki.
 
Przychody Intela wyniosły 54 miliardy dolarów w 2023 r., co stanowi spadek o prawie jedną trzecią w porównaniu z 2021 r., kiedy to Pat Gelsinger objął stanowisko CEO. Analitycy spodziewają się, że Intel zgłosi w tym roku pierwszą roczną stratę netto od 1986 r.
Po raz pierwszy od 30 lat wartość firmy jest mniejsza niż 100 miliardów dolarów.
Wynik ten blednie w porównaniu z wartością firmy Nvidia, której wycena wynosi 3,32 biliona dolarów, co czyni ją drugą najcenniejszą firmą na świecie.

NVIDIA ROŚNIE W SIŁĘ DZIĘKI AI

Nvidia stała się opoką globalnej branży półprzewodników dzięki kluczowej roli, jaką jej chipy odgrywają w zasilaniu technologii generatywnej sztucznej inteligencji, co spowodowało siedmiokrotny wzrost jej akcji w ciągu ostatnich dwóch lat.
Tylko w tym roku akcje spółki wzrosły ponad dwukrotnie. Niegdyś popularna tylko wśród graczy, którzy polowali na komputery z procesorami graficznymi Nvidii, obecnie jest postrzegana jako barometr dla rynku sztucznej inteligencji. Podział akcji firmy 10 na 1, który wszedł w życie w czerwcu, również pomógł utorować drogę do dodania jej do indeksu, czyniąc jej rosnące akcje bardziej dostępnymi dla inwestorów detalicznych.
Z drugiej strony Intel walczył o zdobycie udziału w rynku chipów AI zdominowanym przez Nvidię, a chipy lidera były trudne do zdobycia, a jeszcze trudniejsze do zastąpienia w centrach danych AI, ze względu na przewagę technologiczną procesorów i wysokie koszty ich wymiany.

 
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl