Opinie o Nas

Ranking stacji roboczych 2024. Wydajny komputer do zadań specjalnych.

Ranking stacji roboczych 2024. Wydajny komputer do zadań specjalnych.

Szukasz komputera, który spełni twoje wysokie wymagania? Stacja robocza dobra dla grafików, architektów i filmowców. Ranking stacjonarnych stacji roboczych 2024.

TOP 5 stacji roboczych 2024

Wielu użytkowników myli stacje robocze z biznesowymi modelami laptopów i komputerów. Obie grupy sprzętu jednak dość istotnie różnią się od siebie – zarówno pod względem ceny, możliwości, zastosowań, jak i użytych do ich budowy komponentów.

W tym rankingu skupimy się na stacjonarnych stacjach roboczych.

Stacja robocza to wysokiej klasy komputer o większej wydajności (szczególnie wielowątkowej) niż przeciętny PC osobisty. Zatem nie każdy komputer stacjonarny, to stacja robocza. Stacje robocze nie  są również serwerami, służącymi do zgoła innych celów.

Stacje robocze doskonale sprawdzają się w przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych. Coraz większa liczba branż operuje na dynamicznie wzrastającym wolumenie informacji źródłowych, a by wszystkie one były odpowiednio przetworzone, obrobione, skategoryzowane i wykorzystane do uzyskania przewagi konkurencyjnej, organizacja potrzebuje stacji roboczej.

Skoro definicję mamy już za sobą warto też wymienić co składa się na wydajność takiej stacji roboczej.

Na co zwrócić uwagę kupując stację roboczą?

 • Procesor (CPU) - Wydajność procesora ma kluczowe znaczenie dla szybkości obliczeń i przetwarzania danych. Im mocniejszy procesor, tym szybciej stacja robocza może wykonywać zadania.
 • Pamięć RAM - Duża ilość pamięci RAM pozwala na równoczesne wykonywanie wielu zadań i szybszy dostęp do danych, co przekłada się na ogólną wydajność systemu.
 • Karta graficzna (GPU): W przypadku zastosowań związanych z grafiką, wideo czy inżynierią, wydajna karta graficzna jest niezbędna do płynnego renderowania grafiki i obliczeń związanych z grafiką 3D.
 • Dyski SSD - Dyski SSD są znacznie szybsze od tradycyjnych dysków HDD, co przyspiesza proces uruchamiania systemu operacyjnego, ładowanie aplikacji i dostęp do danych.
 • System operacyjny - Optymalizacja systemu operacyjnego ma znaczący wpływ na wydajność stacji roboczych. Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego i jego konfiguracja może wpłynąć na stabilność i wydajność pracy.
 • Oprogramowanie i sterowniki - Optymalizacja oprogramowania oraz zainstalowanie odpowiednich sterowników dla sprzętu może poprawić wydajność i zapobiec problemom z kompatybilnością.
 • Chłodzenie - Efektywne chłodzenie jest kluczowe dla utrzymania wydajności stacji roboczych, szczególnie w przypadku intensywnego obciążenia procesora czy karty graficznej.
 • Podzespoły specyficzne dla zastosowań - Niektóre stacje robocze są specjalnie dostosowane do konkretnych zastosowań, takich jak projektowanie graficzne, inżynieria czy obliczenia naukowe. W takich przypadkach specjalistyczne podzespoły mogą mieć istotny wpływ na wydajność.
 • Połączenia sieciowe - Szybkie połączenia sieciowe są istotne, zwłaszcza w przypadku pracy z dużymi plikami czy korzystania z usług zdalnych.
 • Dostępność i integracja sprzętu - Ważne jest, aby wszystkie podzespoły były dobrze zintegrowane i dostępne w systemie, aby uniknąć opóźnień spowodowanych konfliktami sprzętowymi czy niekompatybilnością.

 

HP Inc. Stacja robocza Z2 TWR G9 5F165EA / i9-12900 / 32GB DDR5 / 1TB NVMe / UHD Graphics 770 / W11Pro

HP Inc. Stacja robocza Z2 Tower G9 5F165EA to zaawansowany komputer stacjonarny zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, którzy potrzebują wydajnej maszyny do pracy z zadaniami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej.

 • Procesor: Intel Core i9-12900 (możliwe, że jest to procesor z rodziny Alder Lake, co sugeruje litery "i9"; dokładne parametry zależą od konkretnego modelu)
 • Pamięć RAM: 32 GB pamięci DDR5 (pamięć typu DDR5, która oferuje szybsze transfery danych niż DDR4)
 • Dysk twardy: 1 TB dysk NVMe (bardzo szybki dysk SSD, który zapewnia szybkie wczytywanie danych i krótsze czasy uruchamiania systemu oraz aplikacji)
 • Karta graficzna: Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 770 (może być wystarczająca do zwykłych zastosowań biurowych i przeglądania internetu, ale nie zapewnia takiej wydajności jak dedykowane karty graficzne)
 • System operacyjny: Windows 11 Pro (system operacyjny dla profesjonalnych użytkowników, który oferuje zaawansowane funkcje zabezpieczeń i wydajności)

Lenovo ThinkStation P5 Tower 30GA000NPB / Intel® Xeon w3-2425 / 32GB / 1TB / No Graphic / 3YRS OS / W11Pro

Lenovo ThinkStation P5 Tower jest zaprojektowany z myślą o elastyczności i łatwości rozbudowy, aby sprostać różnorodnym potrzebom profesjonalnych użytkowników. Jest on odpowiedni dla zastosowań takich jak projektowanie graficzne, inżynieria, renderowanie wideo i inne zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej. Dodatkowo, obecność procesora Xeon oraz możliwość wykorzystania pamięci ECC mogą zapewnić niezawodność i stabilność pracy nawet w najbardziej wymagających środowiskach.

 • Procesor: Intel Xeon W3-2425 (procesor klasy serwerowej zaprojektowany dla profesjonalnych zastosowań, oferujący wysoką wydajność obliczeniową i stabilność)
 • Pamięć RAM: 32 GB pamięci RAM (może być w formie ECC dla większej niezawodności)
 • Dysk twardy: 1 TB (prawdopodobnie NVMe lub SSD dla szybkiego dostępu do danych i wydajności)
 • Karta graficzna: Brak dedykowanej karty graficznej (model ten nie zawiera dedykowanej karty graficznej, co oznacza, że może być przeznaczony do zastosowań, które nie wymagają dużych mocy obliczeniowych związanych z grafiką)
 • System operacyjny: Windows 11 Pro (profesjonalna wersja systemu operacyjnego Windows zapewniająca zaawansowane funkcje i zabezpieczenia)
 • Gwarancja: 3 lata gwarancji na system operacyjny (standardowa gwarancja na sprzęt Lenovo może różnić się w zależności od regionu i sprzedawcy)

Lenovo ThinkStation P3 Tower 30GS003MPB / i7-13700K / 32GB / 1TB / INTEL UHD 770 / vPro / 3YRS OS / W11Pro

Lenovo ThinkStation P3 Tower 30GS003MPB to kolejna stacja robocza z serii ThinkStation, oferująca zaawansowane możliwości obliczeniowe dla profesjonalistów. Choć karta graficzna Intel UHD 770 może być ograniczeniem w bardziej zaawansowanych zadaniach graficznych, to procesor i możliwość rozbudowy mogą zaspokoić potrzeby wielu użytkowników, zwłaszcza w zastosowaniach biurowych, projektowych i twórczych.

 • Procesor: Intel Core i7-13700K (procesor z rodziny Alder Lake, zapewniający wysoką wydajność obliczeniową i możliwości dla profesjonalnych zastosowań)
 • Pamięć RAM: 32 GB pamięci RAM (prawdopodobnie DDR4, choć nie jest to szczegółowo określone)
 • Dysk twardy: 1 TB (może to być dysk SSD lub NVMe, zapewniający szybkie wczytywanie danych i krótkie czasy uruchamiania systemu)
 • Karta graficzna: Zintegrowana karta graficzna Intel UHD 770 (prawdopodobnie wystarczająca do standardowych zastosowań biurowych i przeglądania internetu, ale nie zapewniająca dużej wydajności w zadaniach wymagających intensywnego przetwarzania grafiki)
 • vPro: Opcja wyposażenia w technologię Intel vPro, która zapewnia zdalne zarządzanie i zabezpieczenia sprzętu oraz oprogramowania.
 • System operacyjny: Windows 11 Pro (profesjonalna wersja systemu operacyjnego Windows, oferująca zaawansowane funkcje i zabezpieczenia)
 • Gwarancja: 3 lata gwarancji na system operacyjny (standardowa gwarancja na sprzęt Lenovo może się różnić w zależności od regionu i sprzedawcy)

HP Inc. Stacja robocza Z2 SFF G9 5F166EA / i7-13700 / 16GB DDR5 / 512GB PCIe NVMe / Intel UHD 770 / W11Pro

HP Inc. Stacja robocza Z2 SFF G9 5F166EA to kompaktowy komputer stacjonarny zaprojektowany dla profesjonalistów, którzy potrzebują wydajnej maszyny do pracy w ograniczonej przestrzeni. Mimo mniejszych rozmiarów, nadal zapewnia wydajność i niezawodność, co sprawia, że jest odpowiednią opcją dla profesjonalistów potrzebujących kompaktowego rozwiązania do pracy.

 • Procesor: Intel Core i7-13700 (procesor z rodziny Alder Lake, oferujący wysoką wydajność obliczeniową dla profesjonalnych zastosowań)
 • Pamięć RAM: 16 GB pamięci DDR5 (pamięć typu DDR5, która oferuje szybsze transfery danych niż DDR4)
 • Dysk twardy: 512 GB dysk NVMe PCIe (bardzo szybki dysk SSD, który zapewnia szybkie wczytywanie danych i krótkie czasy uruchamiania systemu oraz aplikacji)
 • Karta graficzna: Zintegrowana karta graficzna Intel UHD 770 (może być wystarczająca do zwykłych zastosowań biurowych i przeglądania internetu, ale nie zapewnia takiej wydajności jak dedykowane karty graficzne)
 • System operacyjny: Windows 11 Pro (profesjonalna wersja systemu operacyjnego Windows, oferująca zaawansowane funkcje i zabezpieczenia)

Stacja Robocza HP Z8 G4

HP Z8 G4 jest jedną z najbardziej zaawansowanych stacji roboczych oferowanych przez HP, która może sprostać nawet najbardziej wymagającym zastosowaniom, takim jak projektowanie graficzne, inżynieria czy renderowanie wideo. Dzięki potężnym podzespołom i możliwościom rozbudowy, jest to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów potrzebujących komputera o wysokiej wydajności i niezawodności.

 • Potężne podzespoły: HP Z8 G4 może być wyposażona w najnowsze procesory Intel Xeon lub Intel Core, oferując do 56 rdzeni oraz ogromne możliwości obliczeniowe. Może również obsługiwać duże ilości pamięci RAM, dysków twardych oraz kart graficznych.
 • Skalowalność: Dzięki obsłudze wielu procesorów, dużym możliwościom rozbudowy pamięci RAM i licznych gniazdom PCIe, stacja robocza HP Z8 G4 jest niezwykle skalowalna i może być dostosowana do różnorodnych zastosowań i potrzeb użytkowników.
 • Wydajność graficzna: HP Z8 G4 oferuje wsparcie dla zaawansowanych kart graficznych, takich jak NVIDIA Quadro czy AMD Radeon Pro, co umożliwia płynne renderowanie grafiki 3D, projektowanie CAD i inne wymagające zadania związane z grafiką.
 • Zaawansowane funkcje zabezpieczeń: Stacje robocze HP Z8 G4 oferują zaawansowane funkcje zabezpieczeń, takie jak funkcje BIOS HP Sure Start, HP Sure Run i HP Sure Recover, które pomagają chronić system przed atakami i zapewniają ciągłość działania.
 • Elastyczność w konfiguracji: Dzięki różnym opcjom konfiguracyjnym, użytkownicy mogą dostosować stację roboczą HP Z8 G4 do swoich indywidualnych potrzeb, wybierając odpowiednie procesory, ilość pamięci RAM, dyski twarde i karty graficzne.
 • Zaawansowane opcje chłodzenia: Ze względu na moc obliczeniową i możliwości rozbudowy, stacja robocza HP Z8 G4 wyposażona jest w zaawansowane systemy chłodzenia, które pomagają utrzymać stabilną pracę nawet podczas intensywnego obciążenia.

Podsumowanie

Stacje robocze przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników, w szczególności grafików, projektantów, inżynierów i innych użytkowników potrzebujących procesorów o większej mocy, wydajnej grafiki, dużo pamięci i miejsca na szybkich dyskach.

Może Cię zainteresować

Mobilne stacje robocze

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro

4 449,00 zł

Cena regularna: 4 669,00 zł

Najniższa cena: 4 569,00 zł

3 617,07 zł

Cena regularna: 3 795,93 zł

Najniższa cena: 3 714,63 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl