Opinie o Nas

Laptop dla grafika - czym się sugerować, jaki wybrać?

Laptop dla grafika - jaki wybrać?

Laptop dla grafika – jaki wybrać?

Próba wyboru najlepszego laptopa do projektowania może być nie lada wyzwaniem i różni się zasadniczo od zakupu laptopa do ogólnego użytku lub gier. Laptopy do projektowania graficznego muszą spełniać bardzo indywidualne potrzeby i być wystarczająco wydajne, aby wykonywać skomplikowane i dość specyficzne prace. W świecie IT „laptop dla grafika” to tzw. mobilna stacja robocza (mobile workstation) lub mobilna stacja graficzna.

Na początku naszych rozważań musisz zadać sobie pytanie – „jakie są dokładnie moje potrzeby”? Zdefiniowanie potrzeb i oczekiwań znacząco pomoże nam w dopasowaniu workstacji do naszych preferencji i budżetu. Zanim zaczniesz szukać informacji i zajdziesz zbyt daleko w procesie podejmowania decyzji — zastanów się nad rodzajem wykonywanej pracy. To właśnie do rodzaju i specyfiki pracy należy dobrać sprzęt i jego konfigurację. Jeśli wykonujesz złożoną pracę 3D, musisz znaleźć się w górnym przedziale wszystkich specyfikacji. Jeśli twoja praca polega głównie na pracy w 2D, możesz znajdować się w połowie lub w dolnym końcu zakresu i tym samym zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych...

 Spis treści:

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy do obróbkl zdjęć

Na co należy zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry laptopa, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu graficznym, to system operacyjny, procesor, pamięć (RAM), napęd pamięci masowej (tzw. dysk), typ i rozmiar wyświetlacza, dokładność odwzorowania barw, waga i żywotność baterii.

Dobry laptop to coś więcej niż tylko szybkość. Oczywiście, potrzebujesz szybkości do uruchamiania programów, ale masz również takie czynniki, jak wybór między komputerem Mac lub PC, pamięcią RAM, nośnikami daych, wyświetlaczami ect. Musisz znaleźć odpowiednią równowagę w sposobie korzystania z laptopa. Spróbujmy rozłożyć to na czynniki…

Mac kontra PC

Pierwsze pytanie dotyczy tego, czy chcesz pracować z komputerem Mac czy PC. Większość oprogramowania, nawet do projektowania graficznego, jest produkowana na platformy iOS® (Apple) i Microsoft® Windows®. Oczywiście musisz się upewnić, że Twoje pliki są zgodne z oprogramowaniem i systemem operacyjnym używanym przez każdą firmę, z którą współpracujesz.

Mac ma kilka zalet. Po pierwsze, ich monitory mają tendencję do bardzo dokładnego odwzorowania kolorów i wysokiej jakości wyświetlania. Tak mówi się od dawna, jest  to jednak coraz mniej prawdziwe twierdzenie, ponieważ komputery PC (Microsoft Windows) stale zwiększają swoją przyjazność dla projektowania graficznego i na chwilę obecną oferują już porównywalne standardy sprzetowe. Zalety komputera PC obejmują możliwość uruchamiania bardziej ogólnego oprogramowania, co może mieć niebagatelne znaczenie, jeśli laptop będzie używany do pracy biznesowej lub osobistej. Apple stopniowo usuwa porty ze swoich urządzeń. Daje to produktom elegancki, opływowy wygląd, ale może być frustrujące, gdy chcesz podłączyć do komputera wiele akcesoriów. Komputery PC są bardziej rozbudowane niż komputery Mac, z możliwością początkowej konfiguracji lub uaktualnienia większej liczby komponentów. Ta możliwość umożliwia upgrade przestarzałego lub uszkodzonego komponentu bez wymiany potrzeby wymiany całego laptopa.

 

Ekran – jaka matryca dla grafika?

Ponieważ projektowanie graficzne jest medium typowo wizualnym, potrzebujesz najlepszej matrycy, na jaką Cię stać. Zanim zaczniemy wydawać tysiące złotych tu jednak również zastanowić się trzeba nad sposobem naszej pracy, musimy zadać sobie pytania precyzujące.

Czy laptop będzie często przenoszony? (np. by pokazać nasz projekt klientowi)

Ten parametr definiuje wielkość matrycy, która z kolei przekłada się na wagę całego urządzenia. Jeśli laptop na być urządzeniem, które dużo podróżuje w Twoim towarzystwie, powinieneś skupić się na rozmiarze matrycy pomiędzy 14 - 15,6 cala. Wartością dodaną dużych laptopów jest lepsze i bardziej ciche chłodzenie - to logiczne, że w większej obudowie mamy więcej miejsca na cyrkulację powietrza i odprowadzenie ciepła na zewnątrz jednostki. Popularne "siedemnastki" mogą być wydajniejsze od "piętnastek", są też niestety wyraźnie cięższe. Rozmiar wybranego przez nas urządzenia to kompromis pomiędzy komfortem pracy w aplikacjach graficznych oraz niską wagą samego urządzenia.

Czy pracować będziemy na zewnętrznych wyświetlaczach? (np. 2 zewnętrznych monitorach)

W przypadku pracy na zewnętrznych wyświetlaczach, odwzorowanie barw, czy też duży rozmiar matrycy laptopa nie będą dla nas parametrem najistotniejszym. Możemy wtedy skupić się na pozostałych parametrach, takich jak potrzebna wydajność czy też przekątna ekranu samego urządzenia. Praca na monitorach podłączonych do laptopa często da nam możliwość wyboru urządzenia mniejszego, np. o przekątnej ekranu 14 cali. Zyskamy wtedy na mobilności i atrakcyjnym, smukłym wyglądzie samego urządzenia.

Generalnie 13-calowy ekran notebooka jest za mały do prac graficznych i możemy od razu skreślić tego typu rozwiązania. Powinieneś skupić się na jednostkach minimum 14 - 17,3 cala. Im większy ekran tym lepiej się na nim pracuje, ale może być niewygodny w noszeniu. Za tą wielkością przemawiają dwa argumenty - przede wszystkim większy ekran i wielkość wyświetlanych elementów. Trudno jest korzystać z oprogramowania do obróbki grafiki lub wideo na małym ekranie, ponieważ oprogramowanie to zawiera mnóstwo menu, narzędzi i palet kolorów otaczających niewielką przestrzeń roboczą.

Wąskim gardłem może być dla nas również rozdzielczość ekranu, a nie sam jego rozmiar. Ogólna zasada dla każdego laptopa przeznaczonego dla projektantów i grafików brzmi – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Nie zawsze jednak musi tak być, o czym nieco później. Obecnie dostępne mamy matryce 4K (3840x2160), na których upakowanie pikseli - a co za tym idzie – ilość widzianych przez nas detali, będzie zdecydowanie większa. Takie laptopy będą strzałem w dziesiątkę dla grafików tworzących skomplikowane struktury bądź przygotowujących materiały o wysokich rozdzielczościach. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy potrzebują przepłacać za 4K (matryce te są nadal stosunkowo drogie) - ponieważ dla ich projektów w zupełności wystarczy rozdzielczość FHD, a 4K będzie wymagało stosowania skalowania ekranu, które może nie działać poprawnie w niektórych aplikacjach. W tym konkretnym przypadku trzeba kierować się specyfiką pracy, a nie zasadą im więcej tym lepiej.

Czy będziemy pracować w dużym nasłonecznieniu?

Istotnym parametrem w przypadku nasłonecznionych pomieszczeń będzie dla nas podświetlenie matrycy (mierzone w nitach). Im wyższy parametr podświetlenia tym lepiej będziemy widzieć wyświetlany na ekranie obraz. W przypadku pracy w „szklanym biurze”, gdzie słońce nie daje nam spokoju, parametr podświetlenia w naszym notebooku powinien wynosić minimum 400 nitów. W przypadku gdy zdarza nam się pracować w plenerze, parametr ten powinien wynosić minimum 600 nitów.

Czy odwzorowanie barw na matrycy jest dla nas bardzo istotne?

Kolory to element, który w istotnym stopniu wpływa na pracę wizualną jaką jest obróbka grafiki, zdjęć, materiałów przeznaczonych do druku czy też projektowanie. W przypadku, gdy pracujemy na zewnętrznych monitorach odwzorowanie barw w laptopie może nie być dla nas istotne i powinna nam wtedy wystarczyć zwykła matryca IPS. Jeśli jednak laptop służy nam również do pracy i prezentacji naszych projektów u klienta nie możemy już nie zwracać uwagi na ten parametr. W przypadku przygotowywania projektów do druku, parametr ten jest już jednym z najistotniejszych. By mieć pewność, że wyświetlany na ekranie naszego laptopa kolor będzie wyglądał identycznie po wydrukowaniu musimy postawić na odwzorowanie barw minimum 100% sRGB. W specyficznych wypadkach i to może nie wystarczyć, wtedy pozostają nam do wyboru te najbardziej profesjonalne matryce laptopów umożliwiające odwzorowanie barw w 100% pokrycia palety Adobe RGB lub odwzorowujące w 100% paletę DCI-P3 (standard używany głównie przy obróbce wideo).

 

Karta graficzna dla grafika  - GeForce czy Quadro?

Oczywistą oczywistością jest fakt, że zintegrowanej karty graficznej nie powinniśmy brać w ogóle pod uwagę, za względu na zbyt niską wydajność. Karta taka nie podoła ani współczesnemu oprogramowaniu przeznaczonemu do projektowania, ani nie zapewni nam możliwości podjęcia się różnych zadań, a takowe zwykle stoją na drodze kariery grafika czy też projektanta. Nawet w przypadku obróbki grafiki 2D, nakładanie skomplikowanych filtrów może skutecznie wysycić możliwości zintegrowanej karty graficznej.

To sposób w jaki działają profesjonalne aplikacje da nam odpowiedź na temat tego jaką powinniśmy wybrać kartę graficzną. Tu jako przykład takiej specjalistycznej aplikacji możemy wziąć na warsztat aplikację Autodesk 3D Studio MAX, której producent w wymaganiach sprzętowych zdecydowanie zaleca używanie, certyfikowanych profesjonalnych kart graficznych serii Quadro, ze względu na znacznie wyższą wydajność w tej aplikacji. Jak w przypadku innych komponentów laptopa i tu wybór należy od specyfiki pracy jaką wykonywać zamierzamy na naszej stacji graficznej.

Pamiętajmy o tym, że konsumenckie karty graficzne (GeForce) optymalizowane są głównie pod względem wydajności jednowątkowych - mają dobrze radzić sobie w grach 3D wykorzystujących biblioteki DirectX oraz OpenGL. W przypadku zastosowań profesjonalnych karty graficzne wykorzystują bezpośrednio specjalne możliwości przetwarzania GPU. Przykłady obejmują edycję wideo, w której procesor GPU może być używany do przyspieszenia procesów, takich jak kodowanie wideo, renderowanie 3D i aplikacje do komputerowego wspomagania projektowania/produkcji (CAD/CAM), takie jak AutoCAD. Wszystkie te programy korzystają z dodatkowej mocy obliczeniowej procesora graficznego, choć najbardziej korzystają z procesorów graficznych zaprojektowanych specjalnie z myślą o tych aplikacjach.

Pisaliśmy o certyfikowanych kartach graficznych, warto jeszcze naświetlić ten wątek. Otóż nVidia ściśle współpracuje z producentami oprogramowania do obróbki grafiki i projektowania. Dzięki tej współpracy, nVidia gwarantuje kompatybilność i najwyższą wydajność z czołowymi aplikacjami potwierdzając to Certyfikatem ISV (Independent Software Vendors), który posiadają profesjonalne karty graficzne NVIDIA Quadro.

Podsumowując, jeśli nie projektujesz gier, skup się na kartach profesjonalnych przeznaczonych do najwydajniejszej pracy właśnie w aplikacjach do projektowania, tworzenia grafiki i profesjonalnej obróbki wideo. Do prac graficznych rekomendujemy profesjonalne karty graficzne z rodziny nVidia Quadro. Począwszy od modeli nVidia Quadro P620 i  nVidia Quadro T1000 (4GB GDDR5), poprzez bardziej wydajne nVidia Quadro T2000 i nVidia Quadro RTX3000 (6GB GDDR5, VR ready). Do najbardziej wymagających projektów dostępne są również stacje robocze z najpotężniejszymi kartami -takimi jak nVidia Quadro RTX4000 i nVidia Quadro RTX5000 (16GB GDDR5, VR ready).

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy do projektowania

Pamięć operacyjna

Pamięć lub tzw. RAM (Random Access Memory) przechowuje dane, do których komputer musi mieć dostęp „w locie”, takie jak wszystkie informacje w pliku, nad którym aktualnie pracujesz. Jest to pamięć ulotna, której zawartość tracona jest w momencie odłączenia zasilania - tzn. nie jest to pamięć trwała, jak np. dysk twardy. Jeśli zwykle pracujesz z wieloma otwartymi aplikacjami lub jeśli pracujesz z bardzo dużymi plikami, potrzebujesz więcej pamięci RAM, aby zapewnić płynne przełączanie między aplikacjami i przewijanie złożonych plików.

Najnowszym standardem, który pojawił się na rynku w 2022 roku jest pamięć RAM DDR5, która stopniowo wypiera rozwiązania oprate o leciwe już, aczkolwiek często jeszcze występujące w komputerach pamięci DDR4. Wypierany standard RAM DDR4 SDRAM został zaprezentowany na targach CES w styczniu 2013 roku. Charakteryzuje się niższym poborem prądu (w stosunku do DDR3), na poziomie 1.2V, oraz większą przepustowością. W przypadku najnowszych pamięci DDR4, stosowanych w mobilnych stacjach roboczych, magistrala systemowa pracuje najczęsciej z częstotliwością 3200MHz. W przypadku pamięci RAM DDR4, pozwala to na osiągnięcie przepustowości do 25600 MB/s.

DDR5 RAM oferuje znacznie lepsze osiągi. Zmiany w technologii pamięci RAM następują w dłuższych odstępach czasowych, ale gdy do nich dochodzi – są bardzo znaczące. W kwestii parametrów różnice są bardzo widoczne – począwszy od wydajności, maksymalna prędkość DDR5 wynosi 6400MT/s i jest dwukrotnie wyższa od DDR4, które oferuje jedynie 3200MT/s (wg oficjalnych specyfikacji standardu). Na jeden cykl zegara/zapisu danych przypada również większa przepustowość danych, nawet do 36%. Pamięć DDR5 posiada kilka istotnych usprawnień, których nie znajdziemy w DDR4. Między innymi chodzi tutaj o moduł ECC, zapewniający korekcję błędów, a także wykorzystuje technikę Decision Feedback Equalizer, która zapewnia większą prędkość operacji wejścia/wyjścia (I/O).

To na co warto zwrócić uwagę w przypadku stacji roboczych to możliwości rozbudowy pamięci RAM. Część maszyn ma bardzo ograniczone możliwości rozbudowy przez wlutowane w płytę główną pamięci RAM. Jest to rozwiązanie, które w przyszłości nie da nam żadnych możliwości rozbudowy. Pamiętajmy, że oprogramowanie z roku na rok zwiększa wymagania względem używanego przez grafików sprzętu, lepiej zatem wybrać laptopa, który da nam w przyszłości możliwość rozbudowy pamięci RAM.

Obecnie absolutnym minimum dla osoby zajmujące się grafiką jest pamięć RAM o pojemności 16GB, choć osobiście sugerowałbym rozważać już 32GB. Pamiętajmy, że pamięć to istotny czynnik w szybkim działaniu całego komputera. Nawet jeśli laptop posiada tylko 16GB najczęściej bez najmniejszych przeszkód pamięć tą można rozszerzyć. Dostępne na rynku mobilne workstacje posiadają nawet 4 sloty przeznaczone na pamięć RAM z możliwością obsługi do, aż 128GB. Zatem jeśli wybrany laptop nie będzie posiadał wystarczającej ilości pamięci zapraszamy do kontaktu w celu przygotowania wyceny rozbudowy pamięci przez naszych techników. Każdy użytkownik biznesowych stacji roboczych ma możliwość rozbudowy ilości pamięci bez utraty uprawnień gwarancyjnych, często wymaga to jednak rozkręcenia obudowy. Dlatego jeśli nie czujecie się Państwo na siłach, warto pozostawić to profesjonalistom.

 

Procesory do obróbki grafiki

Procesor kontroluje to istotny komponent każdego komputera, gdyż kontroluje wszystkie jego  funkcje. Do projektowania graficznego potrzebny jest szybki, wydajny procesor przeznaczony do obsługi złożonego oprogramowania do projektowania. Rozważając różne alternatywy, szybkość zegara (GHz) może wydawać się najbardziej oczywistym parametrem do rozważenia. Tak jednak wcale nie jest. W sporym uproszczeniu na wydajność procesora przekłada się ilość obsługiwanych rdzeni i wątków, taktowanie zegara pojedynczego rdzenia (GHz) oraz wielkość pamięci cache procesora. Liczba rdzeni ma kluczowe znaczenie, jeśli wykonujesz edycję wideo lub rendering 3D, ponieważ procesor z większą liczbą rdzeni skutecznie podzieli obciążenie związane z obliczeniami pomiędzy wszystkie rdzenie wykorzystując w ten sposób maksimum dostępnych zasobów. W rezultacie procesory z większą liczbą rdzeni mogą wykonywać zadania szybciej niż procesory o wyższych częstotliwościach zegara, ale z mniejszą liczbą rdzeni. Standardem są w tej chwili 6 i więcej rdzeni.

Pamięć cache procesora (podręczna) ma za zadanie przechowywać dane, które w krótkim czasie zostaną przetworzone przez system. Jej podstawową zaletą jest szybkość zapisu oraz odczytu (znacznie większa od szybkości pamięci RAM), z którego korzystają wszystkie rdzenie procesora. Innymi słowy im więcej procesor ma pamięci cache tym szybszy dostęp do danych będzie oferował.

Jeszcze w (Q3 2022), jako minimum do zastosowań graficznych polecaliśmy procesor Intel® Core™ i7-1165G7 (dwunastej generacji) – 4 rdzenie / 8 wątków / maksymalna częstotliwość 4,7 GHz i 12 MB pamięci cache. To wydajny procesor, który nawet dziś zaspokoi potrzeby wielu grafików. Dla grafików korporacyjnych zajmujących się większymi projektami wystarczającym procesorem w 2022 roku był Intel® Core™ i7-12700H (dwunastej generacji) – 14 rdzeni / 20 wątków / maksymalna częstotliwość 4,7 GHz i 24 MB pamięci cache.

Dziś jednak w trakcie dużej aktualizacji (Q4 2023) silnie sugerowałbym skupić się już na najnowszej generacji procesorów INTEL czyli Intel® Core™ i7-1365U w przypadku pracy w 2D i wydajniejszych procesorów pokroju Intel® Core™ i7-13700H w przypadku zastosowań 3D. W 2023 roku Intel odświeżył swoją linię mobilnych chipów o nowe wersje procesorów z rodzin Core-U i Core-H, wchodzących w skład serii Core 13. gen.(najnowsza generacja procesorów INTEL) Pokazane jednostki są szybsze, bardziej energooszczędne i wyposażone w nowocześniejsze technologie niż ich poprzednicy. Dzięki nim na rynku pojawiło się wiele wysokiej klasy ultrabooków i laptopów. Sama platforma obsługuje szybką łączność WIFI 6E, do 4 portów Thunderbolt 4, pamięci LPDDR4x lub DDR5 5200, czy do 28 linii PCIe. Najnowsza generacja procesorów Intel zostało mocno przeprojektowana by efaktywniej dysponować mocą obliczeniową co w stosunku do generacji 11-tej i 12-tej jest bardzo dużą przewagą najnowszych procesorów. Dzięki nowej wydajnej architekturze hybrydowej procesory Intel® Core™ trzynastej generacji oferują wyjątkowe połączenie rdzeni typu Performance oraz typu Efficient (rdzenie P i rdzenie E). Oznacza to wydajność wymaganą w zastosowaniach praktycznych - intuicyjne skalowanie w celu dostosowania do wykonywanych zadań. Nie będę tłumaczył tu ścisłych technikaliów i powiem tylko, że procesory Intel® Core™ trzynastej generacji obsługują nową falę dedykowanych kart graficznych i urządzeń pamięci masowej. Urządzenia te wykorzystują zwiększoną przepustowość dzięki PCIe 5.0, a także większe prędkości i przepustowość pamięci DDR5. I to chyba najważniejszy argument by nie kupować już procesorów generacji jedenastej. 

Magazyn danych – jaki dysk?

Dyski przez lata były wąskim gardłem w naszych komputerach. Ten kto zaczynał swoją przygodę z komputerami w latach 90-tych może na ten temat dużo powiedzieć. Wszechobecne w tamtym czasie dyski talerzowe (HDD) były hałaśliwe i zapewniały dramatycznie niskie prędkości odczytu / zapisu. Producenci zmieniali architekturę, zwiększali ilość pamięci podręcznej procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, pojawiały się kolejne generacje standardu SATA - wszystko w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu do danych. Tworzono skomplikowane systemy oparte o macierze RAID byle tylko móc szybciej odczytywać i zapisywać dane. To wszystko zaczęło zmieniać się diametralnie pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Renesans szybkiego dostępu do danych zapoczątkowały wtedy pierwsze dyski SSD, czyli n napędy półprzewodnikowe. Budową było im już bliżej do popularnego pendive’a, a niżeli do klasycznego dysku talerzowego. To właśnie dyski SSD są dziś najpopularniejszymi pośród dostępnych na rynku rozwiązań i to na nich należy się skupić.

Samsung 990 PRO

Dysk SSD PCIe. To najpopularniejszy ze standardów stosowany w obecnych stacjach roboczych. Pracujący na magistrali PCI Express z interfejsem NVMe dysk SSD potrafi równocześnie prowadzić odczyt i zapis na poziomie sięgającym od 3 do ponad 7 tysięcy MB/s! Porównując do dostępnych nadal dysków talerzowych jest nawet 100 razy szybszy! Rozwiązanie tego typu jest nieodzowne w pracy grafika, szybkość dostępu do danych oraz duża pojemność dysku będzie szczególnie ważna w przypadku osób renderujących filmy, obrabiających bardzo duże pliki, czy też montujących materiał wideo.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy do montażu filmów

Dysk na system operacyjny. Dysk podstawowy (systemowy) – powinien być nośnikiem SSD PCIe NVMe o pojemności nie mniej niż 512GB, jest to standard poniżej, którego nie warto schodzić. Zapewni Ci on szybką pracę systemu, programów i błyskawiczne wczytywanie przygotowywanych projektów. Warto zainwestować w dysk profesjonalny, oferujący nie tylko jak najwyższe parametry odczytu i zapisu, ale również gwarantujący trwałość i niezawodność - np. Samsung 990 Pro - oparty o bardziej trwałe komórki MLC. TLC przechowuje trzy bity informacji, ma mniejszą żywotność i większe ryzyko błędów. Pamiętajmy, że dane zapisywane przez nas na dysku to nasza praca, nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie danych, uszkodzenie dysku twardego może być bardzo kosztownym w skutkach doświadczeniem, a w konsekwencji prowadzić nie tylko do przestoju w pracy ale także do utraty cennych plików.

Ilość dysków. Mobilne stacje robocze, w zależności od producenta i rozmiaru, oferują możliwość zamontowania nawet od 3 do 5 dysków. Np. HP ZBook 16 pozwala zamontować 4 dyski- (3 x M.2 PCIe +1 x 2,5" SATA). HP ZBook Fury przewiduje miejsce na 3 dyski - (2 x M.2 PCIe + 1 x 2,5" SATA). Lenovo ThinkPad P16 Gen 1 udostępnia 2 miejsca na dyski - (2 x M.2 NVMe), podobnie jak Lenovo ThinkPad P1 Gen 5. W naszych realizacjach z powodzeniem znajdziecie Państwo przykłady, w których rozbudowywaliśmy fabryczne konfiguracje poprzez dołożenie lub wymianę dysków fabrycznych.

Dysk storage. Wspomnieliśmy o tym jak istotne jest bezpieczeństwo danych. Wiele laptopów wciąż umożliwia zainstalowanie wewnątrz dysku talerzowego 2,5 cala, który odpowiednio skonfigurowany może służyć nam za lokalną kopię zapasową naszych najcenniejszych danych. Co do zasady ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopię zapasowe i tych którzy dopiero zaczną je robić po pierwszej utracie danych. Zalecamy by uczyć się na cudzych błędach, a nie swoich i zawczasu zadbać o bezpieczeństwo ważnych dla nas folderów. Jeśli dany model laptopa nie posiada możliwości zainstalowania wewnętrznego dysku talerzowego warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku sieciowego lub podłączanego na USB. Nie jestem fanem trzymania wszystkich dokumentów w chmurze, dlatego własne miesce do przechowywania zapasowych kopii najważniejszych plików jest w mojej ocenie warte rozważenia.

 

Jaki jest więc najlepszy laptop do projektowania graficznego? 

Krótko podsumowując, wszystko zależy to od tego, co robisz projektowo, od Twojego budżetu i tego jakie aplikacje uruchamiasz. Jest wiele dobrych laptopów zoptymalizowanych pod kątem projektowania graficznego, edycji zdjęć, edycji wideo czy też virtual reality, to tylko kwestia znalezienia odpowiedniego dla siebie. Tym bardziej, że jest z czego wybierać, wśród topowych producentów sprzętu na pewno należy zwrócić uwagę na serie: HP ZBook, Dell Precision lub Lenovo ThinkPad seria P. Każda ze wskazanych serii składa się z pełnego portfolio notebooków przeznaczonych dla różnego rodzaju zastosowań obróbki grafiki i projektowania. Znajdują się tam modele przeznaczone do projektowania w 2D, oraz do zaawansowanego projektowania w 3D.

Powyższy artykuł nie miał wskazać konkretnego modelu, a jedynie zasugerować na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru urządzenia. Dobór właściwej konfiguracji to sprawa na tyle indywidualna, że nie sposób wskazać konkretnego sprzętu, nie znając dokładnych potrzeb użytkownika. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mobilnych stacji roboczych oraz porównania oferty poszczególnych producentów. W przypadku jakichkolwik pytań czy też wątpliwości pomożemy Państwu w doborze właściwego narzędzia do pracy, zapraszamy do kontaktu.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Nasze najlepsze typy ultraprzenośnych mobilnych stacji roboczych i laptopów.

SZYBKI LAPTOP HP ZBOOK POWER G10 - MINI RECENZJA

HP ZBook Firefly G9 - Moc i Mobilność nie tylko dla grafika - RECENZJA

Nowy HP Zbook Firefly 14 i 15 G8, gratka dla grafika [mini-recenzja]

Odkrywaj produkty w sklepie Laphard.pl

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Samsung Monitor profesjonalny QB55C 55 cali Błyszczący 16h/7, 350(cd/m2) 3840x2160 (UHD)(Tizen 7, VXT Ready) WiFi/BT 3 lata OnSite (LH55QBCEBGCXEN)
Samsung Monitor profesjonalny QB55C 55 cali Błyszczący 16h/7, 350(cd/m2) 3840x2160 (UHD)(Tizen 7, VXT Ready) WiFi/BT 3 lata OnSite (LH55QBCEBGCXEN)

2 804,00 zł

Cena regularna: 3 319,00 zł

Najniższa cena: 2 803,00 zł

2 279,67 zł

Cena regularna: 2 698,37 zł

Najniższa cena: 2 278,86 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl