Opinie o Nas

Uszkodzona karta graficzna - objawy usterki. Po czym poznać ze karta graficzna jest zepsuta?

Uszkodzona karta graficzna - objawy usterki. Po czym poznać ze karta graficzna jest zepsuta?

Niektóre objawy uszkodzenia karty graficznej przypominają objawy uszkodzonej matrycy. Niemniej jednak zasadnicza różnica jest taka, że na matrycy są widoczne pęknięcia, plamy, paski i martwe piksele. Czasami pojawia się czarny, biały lub żółty ekran, a także przebarwienia obrazu i artefakty. Tymczasem uszkodzona karta graficzna może objawiać się brakiem obrazu lub niską rozdzielcznością ekranu.

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia karty graficznej?

Najczęstsze objawy uszkodzenia karty graficznej to brak obrazu po uruchomieniu komputera, zakłócenia obrazu, zniekształcenia, artefakty, niska rozdzielczość ekranu czy różnego koloru paski i inne wzory wyświetlane na ekranie.

Do charakterystycznych zakłóceń należą, między innymi:

  • Obraz wyświetlany jest w podstawowych kolorach
  • Zniekształcone napisy i kolory
  • ekran podzielony na kilka części
  • Artefakty - kolorowe paski, krzaczki i kropki, które pojawiają się, czasem przy uszkodzeniach obrazu.

Na co warto zwracać uwagę zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia karty graficznej?

Zawieszenia

Gdy karta graficzna zaczyna się psuć, na ekranie może być widoczne zacinanie się/zatrzymywanie obrazu. Jednak złośliwe oprogramowanie, uszkodzony dysk twardy, a także problemy z pamięcią RAM mogą powodować to samo zachowanie, więc nie wyciągaj pochopnych wniosków. Jeśli zawieszki pojawiają się wraz z innymi znakami ostrzegawczymi, istnieje duża szansa, że to Twoja karta graficzna.

Usterki ekranu

Jeśli grasz w grę lub oglądasz film i nagle zaczynasz widzieć rozdarcie lub dziwne kolory pojawiające się na całym ekranie, Twoja karta graficzna może być uszkodzona.

Dziwne artefakty

Podobnie jak usterki ekranu, zła karta graficzna może powodować dziwne artefakty na całym ekranie. Artefakty mogą być spowodowane nadmiernym podkręcaniem, wysoką temperaturą, a nawet gromadzeniem się kurzu. Czasami można to naprawić przez ponowne uruchomienie, ale ponownie, jeśli masz wadliwą kartę graficzną, spodziewaj się, że problem powróci.

Niebieskie ekrany

Komputer może wyświetlać niebieski ekran z wielu powodów, niezależnie od tego, czy są to problemy z pamięcią RAM, dyskami twardymi, kartami graficznymi lub innymi komponentami. Ale jeśli system ulegnie awarii i/lub pojawi się niebieskie ekrany, gdy zaczniesz wykonywać zadania wymagające dużej ilości grafiki (np. granie w gry wideo, oglądanie filmów itp.), może to wskazywać, że twoja karta graficzna pada.

Hałas wentylatora

Niekoniecznie wiąże się to z koniecznością wymiany karty graficznej, ale uważaj na głośniejszy niż zwykle hałas wentylatora. Jeśli wentylator na karcie działa nieprawidłowo, może to oznaczać, że karta jest zbyt gorąca. Jeśli robi się zbyt gorąco, powinieneś przerwać to, co robisz i spróbować jak najlepiej go wyczyścić. Jeśli nie możesz wyciszyć wentylatora, możliwe, że coś jest wewnętrznie nie tak.

Karta graficzna nie działa – co robić?

Uszkodzenie karty graficznej to problem, który uniemożliwia prawidłowe działanie urządzenia i korzystanie ze sprzętu. W zależności od stwierdzonej usterki możliwe jest podjęcie kroków, które pozwolą na naprawę uszkodzonej karty graficznej. Może się jednak okazać, że karta graficzna jest do wymiany. Możliwości naprawy, które pomoże stwierdzić specjalista to:

  • wymiana układu BGA w karcie graficznej,
  • naprawa układów BGA (reballing),
  • wymiana gniazd w karcie graficznej,
  • wymiana przetworników cyfrowo-analogowych,
  • naprawa układów chłodzenia,
  • naprawa zasilaczy,
  • naprawa przetwornic,
  • naprawa układów sterowania,
  • naprawa układów temperatury.

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia karty graficznej?

Uszkodzenie karty graficznej najczęściej jest wynikiem przeciążania układu. Praca pod dużym obciążeniem sprawia, że karta jest narażona na wysokie temperatury. Przegrzanie sprawia, że część psuje się szybciej niż inne podzespoły w komputerze lub laptopie. Wzmożona praca i przegrzewanie karty graficznej mogą doprowadzić do jej awarii, nawet gdy regularnie czyści się laptopa i wymienia pastę termoprzewodzącą. Do uszkodzenia dochodzi wtedy w obrębie układy zasilania, gdyż awaria dotyka tranzystory.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl