Opinie o Nas
HP ProBook 450 G7 – Laptop dla biznesu - recenzja
HP PROBOOK 450 G7 – LAPTOP DLA BIZNESU - RECENZJA

HP ProBook 450 G7

Seria HP ProBook 400 istnieje już od ponad 7 lat, tworzona jest z myślą o sektorze klientów biznesowych. Ceniona za swoją uniwersalność, idącą w parze z jakością wykonania i przystępną ceną. Warto zaznaczyć w tym miejscu, ze w ramach całej serii HP ProBook 400, do wyboru mamy, ProBooki w czterech wielkościach. W skład serii wchodzą:

 

Całość serii cechuje ten sam design, rozwiązania technologiczne oraz jakość wykonania.

Kurtyna w górę

Stoimy właśnie w przededniu kolejnej odsłony serii, oznaczonej jako G7 - generacja siódma. Pretekstem dla pojawienia się na rynku nowego ProBooka 450 G7 są najnowsze procesory Intel Comet Lake dziesiątej generacji. W przeciwieństwie do poprzedniej generacji Probooków (G6), tym razem HP nie zdecydowało się na zmiany wizualne w swoich obudowach. W imię zasady po co zmieniać coś co zostało bardzo dobrze przyjęte przez klientów. Skupiono się na aspektach technicznych, które znajdziemy wewnątrz jednostki zasadniczej.

 

Obudowa

Srebro i czerń niezmiennie dominują w kolorystyce HP ProBook 450 G7. Było tak już w przypadku poprzednika, użyte materiały to głównie aluminium i nieco tworzywa sztucznego. Ogólnie rzecz biorąc, materiały te zapewniają urządzeniu dobrą sztywność. Całe  urządzenie wygląda nowocześnie. Krawędzie wyświetlacza są stosunkowo wąskie, a dostępna po bokach przestrzeń została dość dobrze wykorzystana. Kąt otwarcia notebooka jest bardzo duży i wynosi około 180 stopni. Na pochwałę zasługuje przyjemna praca zawiasów. Działają płynnie i gładko, a jednocześnie zapewniają wystarczającą przyczepność, aby zredukować ząbkowanie do minimum. Nawet otwieranie pokrywy przy użyciu jednej ręki powiedzie się pomimo niskiej wagi jednostki zasadniczej. Inżynierowie z HP najwyraźniej poprawili wytrzymałość jednostki, gdyż w najnowszej odsłonie ProBook przeszedł pozytywnie aż 19 testów MIL-STD 810G – rygorystycznych norm wytrzymałościowych, dopuszczających sprzęt do użytku w armii USA.

HP ProBook 450 G7 zajmuje powierzchnię 36,49 × 25,69 × 1,9 cm, przy 2 kilogramach wagi. Przy takich parametrach ProBook 450 G7 nie jest najlżejszym, ale nie może być również klasyfikowany jako ciężki.

 

Pamięć masowa, szybkość

Urządzenie wyposażone jest w port M.2 2280 NVMe obsługiwany przez kontroler PCIe, a także „tradycyjną” zatokę na  2,5 calowy dysk talerzowy (HDD). O ile era dysków talerzowych wydaje się być już u zmierzchu, o tyle dyski SSD M.2 pracujące w ProBookach można uznać za bardzo szybkie i wydajne.

Standard dysu SSD: M.2 2280
Pojemność: od 512 GB do 1TB
Interfejs: PCIe NVMe Gen3X4
Odczyt: do 2600 MB/s
Zapis: do 1400 MB/s

 

Pamięć RAM

Ponownie bez zaskoczenia, do dyspozycji użytkownika oddano 2 sloty SODIMM, które pozwalają  rozszerzyć pamięć RAM do maksymalnie 32 GB pamięci DDR4 2666 MHz. Docelowo prawdopodobnie będą jednak wstanie obsłużyć nawet 64 GB pamięci RAM.

 

Pozwól mi wyjść

Proty wyglądają dość przyzwoicie - dwa USB 3.1 Gen 1 (Typ A), jedno USB 2.0 (Typ A), jedno USB 3.1 (Typ C), port Ethernet, jedno combo jack audio (na słuchawki i mikrofon) oraz HDMI 1.4. Złącze USB-C może być również używane jako DisplayPort z odpowiednim adapterem. Za pośrednictwem tego samego może również odbywać się ładowanie notebooka. Najważniejszą zmianą w porcie USB-C jest dodanie obsługi Thunderbolt 3, której brak w poprzedniej generacji pozostawiał pewien niedosyt. Większość portów znajduje się po prawej stronie, ponieważ większość miejsca po lewej stronie zajmuje żaluzja wentylacyjna układu chłodzenia.

 Od lewej: Combo-Audio, 2x USB 3, HDMI 1.4b, RJ-45, USB 3.1 TypeC Gen1 z zasilaniem i DisplayPort, port ładowania

Od lewej: Kensington-Lock, USB 3.0, otwory wentylacyjne układu chłodzenia oraz  czytnik kart SD

 

Komunikacja

HP ProBook 450 G7 w przeciwieństwie do swojego poprzednika dysponuje już nowoczesnym i szybkim modułem bezprzewodowym w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 jest również na pokładzie.

Jako kolejne połączenie sieciowe, ProBook 450 G7 oferuje interfejs Ethernet, który umożliwia transmisję z prędkością do 1 GBit/s. Opcjonalnie ProBook może być również dostarczany z modułem LTE.

 

Bezpieczeństwo w epoce RODO

Bezpieczeństwo to mocny punkt całej serii ProBook 400 G7. Zaczynając od cech sprzętowych notebook wyposażony jest w skaner linii papilarnych i opcjonalną kamerę na podczerwień. Obie funkcje są przyjazne dla systemu Windows i ułatwiają logowanie do systemu po krótkiej konfiguracji. Ponadto urządzenie może nadal być zabezpieczone przed złodziejami za pomocą blokady Kensington. Jak już jesteśmy przy sprzętowych funkcjach bezpieczeństwa nie można nie wspomnieć o wbudowanym układzie TPM 2.0 odpowiadającym za szyfrowanie przechowywanych danych czy też opcjonalnej matrycy HP SureView posiadającej wbudowany cyfrowy filtr prywatyzujący.

Ponad to HP już od wielu lat wyposaża swoje komputery przenośne w szereg programów znacznie poprawiających bezpieczeństwo danych oraz całego systemu operacyjnego. Do takich zaliczyć możemy między innymi: Moduł Absolute Persistence; HP DriveLock i Automatic DriveLock; HP Secure Erase; Uwierzytelnianie przed uruchomieniem systemu; HP Sure Click; HP Sure Start Gen5; HP BIOSphere Gen5; HP Client Security Gen5; HP Sure Sense…

 

Klawiatura i Touchpad

Sześcioliniowa klawiatura chiclet wygląda schludnie i zapewnia wystarczającą wysokość skoku, aby zapewnić przyjemne pisanie. Podstawą jest wyraźnie zauważalny punkt nacisku, którego jednak nie można dozować. Klawisze również nie są tłumione, dlatego wrażenie pisania nie jest gąbczaste. Podsumowując, HP ProBook 450 G7 ma solidną, opcjonalną podświetlaną klawiaturę (trzy poziomy podświetlenia) i ochronę przed zachlapaniem. Gładzik ma wymiary 11 x 6,5 centymetra i oferuje wystarczająco duży obszar do poruszania się za pomocą wskaźnika myszy na ekranie. Pod względem koloru, Clickpad doskonale wtapia się w pulpit obudowy, a obramowanie jest podkreślone ukośnie frezowaną krawędzią. Dwa przyciski na dole nie są rozdzielone, więc obszar wprowadzania nie jest sztucznie zmniejszany. Po naciśnięciu przycisków usłyszymy wyraźnie słyszalny klik.

 

Wyświetlacz

Matowy 15-calowy wyświetlacz IPS oferuje 1920 x 1080 pikseli, co odpowiada gęstości pikseli 157 ppi. Alternatywnie istnieje również tańszy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Według producenta wszystkie warianty wyświetlacza oferują jasność co najmniej 220 cd / m². Można z czystym sumieniem powiedzieć że wyświetlacz oferuje dobrą jakość pomimo matowej powierzchni. W tej generacji ilość wariantów matrycy jest wprost ogromna, a całość podzielić można na dwie kategorie – matryce nie dotykowe i dotykowe.

Opcjonalne matryce nie-dotykowe:

 • (15.6") HD SVA eDP anti-glare slim, 220 nits, 45% NTSC two WLAN antennas (1366 x 768)
 • (15.6") HD SVA eDP anti-glare slim, 220 nits, 45% NTSC for HD camera and two WLAN antennas(1366 x 768)
 • (15.6") HD SVA eDP anti-glare slim, 220 nits, 45% NTSC for HD+IR camera and two WLAN antennas(1366 x 768)
 • (15.6") HD SVA eDP anti-glare slim, 220 nits, 45% NTSC for HD camera, WWAN and two WLAN antennas(1366 x 768)
 • (15.6") FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC and two WLAN antennas(1920 x 1080)
 • (15.6") FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC fro HD camera and two WLAN antennas(1920 x 1080)
 • (15.6") FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC fro HD+IR camera and two WLAN antennas(1920 x 1080)
 • (15.6") FHD IPS eDP anti-glare slim, 250 nits, 45% NTSC fro HD camera, WWAN and two WLAN antennas(1920 x 1080)
 • (15.6") FHD IPS eDP + PSR anti-glare flat with HP Sure View Integrated Privacy Screen, 1000 nits, 72% NTSC for HD camera and two WLAN antennas (1920 x 1080
 • (15.6") FHD IPS eDP + PSR anti-glare flat with HP Sure View Integrated Privacy Screen, 1000 nits, 72% NTSC for HD+IR camera and two WLAN antennas (1920 x 1080)

Matryce dotykowe:

 • (15.6") FHD IPS eDP On-Cell slim touch screen, 250 nits, 45% NTSC for HD camera and two WLAN antennas (1920 x 1080)
 • (15.6") FHD IPS eDP On-Cell slim touch screen, 250 nits, 45% NTSC for HD camera, WWAN and two WLAN antennas (1920 x 1080)

Karta graficzna

Opcjonalnie istnieje możliwość zamówienia urządzenia z jedną z dedykowanych kartą graficznych. Jednostka może być wyposażona w kartę Nvidią GeForce MX130 wyposażoną w 2GB pamięci DDR5 lub wydajniejszą Nvidią GeForce MX250 wyposażoną w 2GB pamięci DDR5. Oprócz tego każda jednostka ProBooka G7 wyposażona jest w grafikę Intel UHD 620 zintegrowaną w procesorze. 

Wsparcie dla HD decode, DX12, HDMI 1.4b do 4K 30Hz, CUDA, Optimus, PhysX, GPU Boost 2.0

 

Żywotność baterii

Bateria ma pojemność 45 Wh i jest zainstalowana wewnątrz urządzenia. Jak podaje producent bateria wystarczy nawet na 13 godzin i 30 minut pracy! Niestety na razie nie możemy się do tego odnieś.

 

HP ProBook 450 G7 - nie ma lipy

Nie ma rewolucji, jest ewolucja - według mnie to dobra wiadomość dla przyszłych użytkowników. W najnowszej odsłonie HP skupiło całą swoją uwagę na poprawie niedociągnięć znanych z serii G6. Czy otrzymaliśmy w ten sposób produkt doskonały? Na tego typu wnioski jest zdecydowanie zbyt wcześnie. Co możemy zatem powiedzieć z całą pewnością?

ProBook G7, o którym mowa, to uniwersalne pod każdym względem narzędzie pracy tworzone z myślą o klientach biznesowych. Jest to produkt kompletny i przemyślany, duży nacisk położono na ogóle bezpieczeństwo danych. Urządzenie posiada nowoczesny wygląd, połączony z najnowszymi technologiami dostępnymi na rynku komputerów osobistych. Dobór materiałów jest dobry, a aluminiowe wykończenie nadaje urządzeniu wygląd wysokiej jakości.

W swoim przedziale cenowym jest to zdecydowanie jeden z najlepiej wykonanych laptopów biznesowych z jakimi mieliśmy okazję obcować. Wyświetlacz IPS oferuje komfortową pracę, i dobre odwzorowanie barw. Pozytywną cechą jest także niskie zapotrzebowanie na energię, a ta z kolei zapewnia dobrą żywotność baterii i cichą pracę urządzenia. Podobały nam się funkcje bezpieczeństwa (skaner linii papilarnych i kamera IR), które działały idealnie.

HP dotrzymało kroku Światowym trendom i oddało do użytku pełną serię notebooków o dokładnie tej samej jakości wykonania.

 

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnie dostępnymi modelami serii HP ProBook.

 

dlaczego laphard.pl ?

28 lat doświadczenia
Eksperci i inżynierowie z pasją
ponad 229 000 zrealizowanych zamówień
Autoryzacje i certyfikaty
Polski, oficjalny kanał sprzedaży
Promocje
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Kompetentni w Biznesie

Oficjalny kanał sprzedaży
Sprzedajemy wyłącznie nowy sprzęt, pochodzący z autoryzowanego, polskiego kanału dystrybucji. Tymsamym żaden z naszych klientów nie będzie miał nigdy problemu z realizacją uprawnień gwarancyjnych w autoryzowanych serwisach producentów. Nie handlujemy towarami używanymi ani "refurbished".
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
Biuro handlowe
W naszej poznańskiej siedzibie czeka na Państwa salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.
Nagrody i wyróżnienia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl