Kategorie
Producent
Rozdzielczość ekranu (px)
Przekątna ekranu (cale)
Rozdzielczość (piksele)
Typ matrycy
Powierzchnia matrycy
Proporcje obrazu
Technologia podświetlania
Natywna częstotliwość odświeżania:
Odwzorowanie barw
Czas reakcji (ms)
Jasność
Ilość kolorów
Kolor
Kąt widzenia poziomy
Kąt widzenia pionowy
Porty HDMI
Porty DisplayPort
Porty USB
Wbudowane głośniki
Pivot
Standard Vesa
Dostępność
Cena
-
od
do
Monitor do grafiki - Profesjonalny monitor dla grafika
Jakie cechy powinien mieć najlepszy monitor dla grafika?
Praca grafika jest kreatywna, fascynująca i bardzo satysfakcjonująca. Bawienie się formą, tworzenie czegoś z niczego i prezentowanie swoich dzieł szerszej publiczności leży w specyfice tego zawodu. Do wykonywania zadań grafik musi mieć odpowiednie narzędzia. Ołówek i kartka zostały zamienione na komputer i monitor dla grafika. Jak wybrać takie rozwiązania? Jakie cechy powinien mieć monitor do grafiki komputerowej? Nie każdy produkt będzie nadawał się do tworzenia profesjonalnych prac.
Narzędzia dla profesjonalisty – monitor do pracy graficznej
Realizując dowolne zamówienia, ekspert musi posłużyć się sprzętem komputerowym, wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie, kartę graficzną czy procesor zapewniający płynność działania aplikacji. Jednak ważne jest też, by mógł korzystać z wyspecjalizowanego, profesjonalnego monitora dla grafika. Powinien mieć on wyższe parametry, lepszą jakość czy odwzorowanie kolorów niż monitor przeznaczony do uniwersalnego zastosowania.
Jakie parametry powinny mieć najlepsze monitory do grafiki? Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- rozdzielczość obrazu,
- przekątna ekranu,
- odpowiednia matryca,
- paleta barw,
- narzędzia kalibracyjne.
Wysoka rozdzielczość obrazu i przekątna ekranu
Najważniejszymi cechami monitora do grafiki, który ma być wykorzystywany na co dzień przez projektanta, będą te dotyczące rozdzielczości obrazu i przekątnej ekranu. Im monitor jest większy, tym lepiej. Normą są sprzęty o co najmniej 24-calowym ekranie, ponieważ pozwalają one na łatwiejsze projektowanie i rozłożenie obszaru pracy wraz z niezbędnymi narzędziami tak, by móc z nich wygodnie korzystać. Ekran powinien mieć taką wielkość, by grafik mógł objąć wzrokiem wszystko, co się na nim znajduje, bez konieczności kręcenia głową.
Obraz wyświetlany na monitorze powinien mieć odpowiednią rozdzielczość. Monitor dla grafika musi mieć ekran o rozdzielczości co najmniej FullHD – 1920x1080 pikseli, ale dla wielu specjalistów jest to i tak zbyt mało. Do przygotowywania grafiki czy materiałów do druku warto wybrać monitor 4K, dający ogromne możliwości, czy sprzęt z pełnym UltraHD, tj. 3840x2160 pikseli.
Jaka matryca dla grafika?
Kolejną kwestią do rozważenia przy wyborze dobrego monitora dla grafika będzie typ matrycy. Np. matryce IPS oraz AH-IPS to nowoczesne propozycje, które idealnie odwzorowują kolory, co ma niebagatelne znaczenie dla osób projektantów. Umożliwiają one wyświetlanie obrazu z 24‑bitowymi kolorami, przy czym grafik nie musi dodatkowo korzystać z różnych metod interpolacji barw.
Dla porównania monitory komputerowe z matrycami TN są skręcone tak, że ciekłe kryształy są ułożone prostopadle do ekranu, a w matrycach IP przesuwają się one równolegle względem ekranu.
Czy matryca monitora dla grafika powinna być matowa, czy jednak błyszcząca? Powłoka błyszcząca lepiej oddaje barwy, ale jeśli ekspert pracuje w dobrze doświetlonym pomieszczeniu, będzie ona odbijała światło i przyczyni się do szybszego zmęczenia oczu. Dlatego w takiej sytuacji wybrać należy matrycę z powłoką matową.
Paleta barw w monitorze dla grafika
Wierne odwzorowanie kolorów to coś, co jest ważne dla każdej osoby zajmującej się projektowaniem grafiki. Monitor 4K będzie dobrym wyborem, a przy tym zapewni właściwe odzwierciedlenie rzeczywistych barw. Większość takich monitorów gwarantuje 100 proc. pokrycie przestrzeni sRGB, ale profesjonalny monitor dla grafika powinien wyświetlać barwy palety AdobeRGB.
Kalibracja monitora
Na koniec można powiedzieć jeszcze o narzędziach kalibracyjnych, w jakie może być wyposażony monitor do grafiki. Programowy kalibrator czy narzędzia do sterowania kolorami i korekcję gammy oraz regulacja jasności i kontrastu pozwolą takim ekspertom dopasować monitor do ich własnych wymagań.
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.