Opinie o Nas

Jaki laptop do firmy? Jaki dysk? Jaka matryca? [poradnik]

Jaki laptop do firmy - jaki dysk, jaka matryca? [poradnik]

Niezależnie od tego, czy w swojej pracy piszesz tylko maile, czy też przygotowujesz  materiały wideo w wysokiej rozdzielczości, przed zakupem nowego notebooka należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Zadanie to nie jest wcale łatwe - wymaga analizy własnych potrzeb oraz wybrania najlepszych rozwiązań, które je zaspokoją. Najnowsze laptopy zapewniają równowagę między mobilnością, a wydajnością i mocą, której potrzebujesz. Rozpocznij wyszukiwanie idealnego laptopa, korzystając z naszego przeglądu najważniejszych funkcji do rozważenia.

 

Jak będziesz korzystać z laptopa?

  • użytkownik biurowy: odbieranie i wysyłanie maili, praca w przeglądarce internetowej i oprogramowaniu Office, organizowanie i udostępnianie plików.
  • użytkowanie zróżnicowane: praca z wieloma aplikacjami w tym samym czasie, zadania takie jak tworzenie rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych i dokumentów.
  • zastosowania specjalistyczne: wielozadaniowość, projektowanie CAD, zaawansowana grafika, edycja zdjęć oraz produkcja materiałów wideo.

Bardziej wymagający użytkownicy będą zmuszeni zainwestować nieco więcej w ekran o wyższej rozdzielczości i lepszym odwzorowaniu barw, szybszy procesor, więcej pamięci RAM i pojemniejszy dysk SSD.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy do biura

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar laptopa ściśle powiązany jest z wielkością ekranu, a ta może wynosić od około 11 do 17,3 cala (mierzone po przekątnej). Rozmiar powinien być odzwierciedleniem naszych potrzeb i tym w jaki sposób i w jakich warunkach będziemy korzystać z zakupionego urządzenia. Wielkość notebooka wpływa także na jego wagę. Generalnie im mniejszy notebook, tym mniej waży, a waga to czynnik niebagatelny. Może się wydawać, że nie ma różnicy między np. 1,4 kg a 2,2 kg. Jednak po kilku godzinach noszenia sprzętu, nasze ręce zdecydowanie wyczują różnicę. Z drugiej strony wraz ze zmniejszeniem rozmiarów obniża się również wydajność notebooka. Najwydajniejsze na rynku podzespoły, takie jak bardzo wydajne karty graficzne, wymagają odpowiedniego chłodzenia, którego nie sposób zamontować w niewielkiej obudowie. Dlatego w przypadku doboru rozmiaru trzeba odpowiedzieć sobie na jedno bardzo istotne pytanie - "jak często będę podróżował i przenosił laptopa?". Pamiętaj również, że duży ekran nie tylko zwiększy ogólny rozmiar i wagę notebooka, ale także jego pobór mocy, co z kolei przełoży się na krótszy czas pracy na baterii.

Laptopy według rozmiaru ekranu: 13,3 cala |14 cali | 15,6 cala | 17,3 cala

 

Ekran notebooka

W przypadku ekranu, poza jego wielkością, olbrzymie znaczenie mają rozdzielczość oraz technologia w jakiej matryca została wykonana. Rozdzielczość to liczba pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie - im wyższa rozdzielczość, tym więcej wyświetlanych treści zmieścimy na ekranie. Obecnie standardem biznesowym jest rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, a więc Full HD (FHD); nie brakuje jednak modeli oferujących wyższe i niższe rozdzielczości ekranu. W zastosowaniach laptopów biurowych i biznesowych wyższa rozdzielczość przekłada się na większy komfort pracy, gdyż powiększa nam widoczny obszar roboczy. Wyższą rozdzielczość docenimy szczególnie podczas obróbki materiałów wideo na matrycach o przekątnych ekranu większych niż 14 cali.

Standardem w firmach jest ekran z matową powierzchnią. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Ekrany z błyszczącą powierzchnią nie sprawdzają się w pracy, powodują zbyt wiele odbić i refleksów na powierzchni matrycy, tym samym skutecznie utrudniając wykonywanie zadań.

Nie mniej ważnym parametrem ekranu jest typ zastosowanej matrycy. Najtańsze są ekrany typu TN, charakteryzują się bardzo słabym kontrastem i mizernymi kątami widzenia. Rozwiązanie to zwykle pojawia się w najtańszych laptopach, całe szczęście z każdym rokiem matryce te są sukcesywnie wypierane z rynku na korzyść dużo lepszych rozwiązań. Gdy sprzęt ma trafić w ręce profesjonalisty oczekującego obrazu o jak najlepszych parametrach, konieczny jest notebook zapewniający szerokie kąty widzenia i kontrast, czyli z matrycą IPS lub pokrewną. Dodatkowo na grafików czekają modele z ekranami idealnie odwzorowującymi kolory - mogą to być specjalne wersje matryc IPS lub ekrany wykonane w technologii IGZO albo DreamColor.

Laptopy z matrycą IPS: 13,3 cala IPS | 14 cali IPS | 15,6 cala IPS | 17,3 cala IPS

 

Jaki procesor do naszego notebooka?

Procesor jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ jest mózgiem laptopa. Niezależnie od tego, czy naciskasz klawisz, czy otwierasz plik, to procesor wykonuje polecenie. Pracując w połączeniu z pamięcią systemową, moc procesora określa złożoność oprogramowania, które możesz uruchomić, liczbę programów, które możesz mieć jednocześnie otwartych oraz szybkość działania tych programów. Większość laptopów jest wyposażona w procesor Intel® lub AMD. W klasach procesorów istnieją jednak pewne różnice. Laptopy zaprojektowane z myślą o wyjątkowej żywotności baterii często zawierają ultra-niskonapięciową wersję wymienionego procesora, która zwykle ogranicza szybkość przetwarzania.

Procesory Intel®

  • Seria Core X: najlepszy procesor Intela do zaawansowanej obróbki grafiki i wirtualnej rzeczywistości. Rodzina Core X-series oferuje do 18 rdzeni i 36 wątków, które umożliwiają tworzenie, edycję i produkcję filmów 4K lub 360 °, zdjęć w wysokiej rozdzielczości i dźwięku wysokiej jakości.
  • Core i7: Popularny wybór dla „zaawansowanych użytkowników”, takich jak zapaleni gracze, graficy, fotografowie i kamerzyści. Doskonale radzi sobie z poważną wielozadaniowością i tworzeniem multimediów o dużym zapotrzebowaniu na projekty w 3D lub w wysokiej rozdzielczości.
  • Core i5: Średniej klasy procesor Core jest wystarczająco mocny, aby wykonać większość zadań obliczeniowych i dobrze wykonywać wiele zadań, dzięki czemu możesz transmitować wielki mecz piłkarski, przeglądając statystyki i wysyłając e-maile.
  • Core i3: podstawowy procesor Core, więcej niż wystarczający do codziennych zadań związanych z pocztą e-mail, Internetem i produktywnością. Nadaje się również do typowych czynności, takich jak słuchanie muzyki.

W niedrogich laptopach zobaczysz także procesory Intel Pentium® i Celeron®. Są one odpowiednie do podstawowych zadań związanych z pocztą e-mail, Internetem i produktywnością, ale ich szybkość i możliwości wielozadaniowości są ograniczone w porównaniu z urządzeniami z rodziny Core.

 

Procesory AMD

AMD podobnie jak Intel oferuje szereg zaawansowanych procesorów do praktycznie każdego zadania. Wraz z pojawieniem się procesorów Ryzen, można uczciwie powiedzieć, że procesory te mogą na równi konkurować z seriami Core firmy Intel. Procesory AMD Ryzen Mobile z grafiką Radeon Vega: procesory te zapewniają wielozadaniową wydajność, oszałamiające efekty wizualne i zdrowy czas pracy baterii przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiej obudowy. Dostępne opcje są bliźniaczo podobne do rozwiązań konkurencji:

  • Ryzen 7: Wydajność, której potrzebujesz do intensywnych zadań, w tym edycji filmów, uruchamiania wymagających aplikacji oraz grania w najnowsze gry i e-sporty z płynną liczbą klatek na sekundę.
  • Ryzen 5: Wszechstronna wydajność multimedialna do przesyłania strumieniowego wideo 4K, lekkiej edycji wideo i gier e-sportowych.
  • Ryzen 3: Czuły i wydajny, aby zmaksymalizować żywotność baterii, zapewniając jednocześnie wydajność w zadaniach szkolnych i biurowych, a także podczas rozrywki.

 

Pamięć do naszego notebooka

Pamięć RAM, bo o niej tu mowa jest ważnym elementem notebooka, ponieważ pomaga procesorowi wykonywać wiele zadań jednocześnie. Na chwilę obecną jako poziom minimum dla laptopa biznesowego należy przyjąć 8 GB pamięci RAM.  Więcej zalecane jest, jeśli interesujesz się grafiką i zaawansowaną edycją zdjęć lub wideo. Większość laptopów ma fabrycznie zainstalowane 8 GB – 16 GB, a niektóre mają nawet 128 GB. W zależności od zastosowań dla jakich zakupiony ma być komputer, warto zwrócić uwagę czy dany model laptopa umożliwia rozszerzenie pamięci RAM w przyszłości. Pozwoli nam to np. dostosować wymaganą ilość pamięci RAM do nowszej wersji oprogramowania, którego używamy.

 

Dysk do laptopa

Tradycyjne dyski twarde(talerzowe) oferują większą pojemność, ale zwiększają wagę i grubość laptopa, generując jednocześnie ciepło i hałas. Alternatywnie, dyski półprzewodnikowe (znane również jako dyski SSD lub NVMe) są znacznie lżejsze, szybsze, chłodniejsze i cichsze niż dyski talerzowe - ale są wciąż droższe w przeliczeniu na GB, więc zazwyczaj zapewniają mniej miejsca do przechowywania.

Dysk talerzowy

Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde jeszcze do niedawna były najpopularniejszym rodzajem pamięci masowej, ponieważ były stosunkowo niedrogie i oferowały ogromne pojemności. Zwiększały jednak znacznie wagę i grubość laptopa oraz generowały zarówno ciepło, jak i hałas. To właśnie z tych powodów nie są już dziś podstawowym dyskiem w przypadku laptopów biznesowych, dziś takim dyskiem jest dysk SSD.

Dyski SSD

Dyski półprzewodnikowe, nazywane również dyskami SSD są wielokrotnie szybsze niż dyski twarde. Dyski SSD są bardzo lekkie i wydajne energetycznie, a także charakteryzują się znikomą produkcją ciepła i bezgłośną pracą. Właśnie to czyni je idealnym wyborem dla ultra-smukłych, ultra-lekkich laptopów. W przeciwieństwie do dysków twardych dyski SSD nie mają ruchomych części, które mogłyby ulec zużyciu. Ponadto współczesne dyski SSD w formie kart M.2 oznaczone jako NVMe i działające w oparciu o kontroler PCIe charakteryzują się niemal natychmiastowym dostępem do danych i ogromną wydajnością jeśli chodzi o szybkości ich odczytu i zapisu.

Laptopy z szybkimi dyskami NVMe: 256GB M.2 SSD | 512GB M.2 SSD | 1TB M.2 SSD

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy biznesowe

Porty i łączność

Laptopy zazwyczaj zapewniają kilka opcji utrzymywania połączenia z Internetem, a także z innymi urządzeniami. Większość laptopów zapewnia już najnowsze standardy sieci bezprzewodowej 802.11 ax znane również jako WiFi 6 oraz funkcje Bluetooth 5.0, dzięki czemu można łatwo zsynchronizować smartfon, głośniki i inne urządzenia przenośne.

Zwróć uwagę na następujące porty, które są powszechnie używane do podłączania do telewizorów, kamer i innych urządzeń:

  • USB typu A: umożliwia podłączenie dysków zewnętrznych, kontrolerów do gier, smartfonów, odtwarzaczy MP3 i innych akcesoriów. Porty USB 3.0/3.1/3.2 przesyłają dane znacznie szybciej niż USB 2.0, ale tylko w przypadku używania z urządzeniami USB 3.0.
  • USB typu C: zapewnia niesamowitą prędkość i wszechstronne zasilanie. Adaptery umożliwiają obsługę wideo, a także zgodność wsteczną z portami typu A. USB typu C, może służyć także jako gniazdo dokowania do kompatybilnych z nim rozwiązań.

Stacje dokujące i replikatory portów możecie Państwo obejrzeć w naszym sklepie.

  • USB-C 3.2 / Thunderbolt3: bardzo wysoka przepustowość zapewniająca szybki transfer danych między urządzeniami wyposażonymi w połączenie Thunderbolt lub MiniDisplayPort.
  • HDMI: podłącz projektor lub wyświetl multimedia HD na telewizorze.
  • Gniazda na karty pamięci: przesyłaj zdjęcia z aparatu cyfrowego lub kamery.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Ranking laptopów biznesowych 2022

Odkrywaj produkty w sklepie Laphard.pl

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl