Opinie o Nas
Jaki laptop do firmy? Jaki dysk? Jaka matryca? [poradnik]
Jaki laptop do firmy - jaki dysk, jaka matryca? [poradnik]

Niezależnie od tego, czy w swojej pracy piszesz tylko maile, czy też przygotowujesz  materiały wideo w wysokiej rozdzielczości, przed zakupem nowego notebooka należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Zadanie to nie jest wcale łatwe - wymaga analizy własnych potrzeb oraz wybrania najlepszych rozwiązań, które je zaspokoją. Najnowsze laptopy zapewniają równowagę między mobilnością, a wydajnością i mocą, której potrzebujesz. Rozpocznij wyszukiwanie idealnego laptopa, korzystając z naszego przeglądu najważniejszych funkcji do rozważenia.

 

Jak będziesz korzystać z laptopa?

 • użytkownik biurowy: odbieranie i wysyłanie maili, praca w przeglądarce internetowej i oprogramowaniu Office, organizowanie i udostępnianie plików.
 • użytkowanie zróżnicowane: praca z wieloma aplikacjami w tym samym czasie, zadania takie jak tworzenie rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych i dokumentów.
 • zastosowania specjalistyczne: wielozadaniowość, projektowanie CAD, zaawansowana grafika, edycja zdjęć oraz produkcja materiałów wideo.

Bardziej wymagający użytkownicy będą zmuszeni zainwestować nieco więcej w ekran o wyższej rozdzielczości i lepszym odwzorowaniu barw, szybszy procesor, więcej pamięci RAM i pojemniejszy dysk SSD.

 

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar laptopa ściśle powiązany jest z wielkością ekranu, a ta może wynosić od około 11 do 17,3 cala (mierzone po przekątnej). Rozmiar powinien być odzwierciedleniem naszych potrzeb i tym w jaki sposób i w jakich warunkach będziemy korzystać z zakupionego urządzenia. Wielkość notebooka wpływa także na jego wagę. Generalnie im mniejszy notebook, tym mniej waży, a waga to czynnik niebagatelny. Może się wydawać, że nie ma różnicy między np. 1,4 kg a 2,2 kg. Jednak po kilku godzinach noszenia sprzętu, nasze ręce zdecydowanie wyczują różnicę. Z drugiej strony wraz ze zmniejszeniem rozmiarów obniża się również wydajność notebooka. Najwydajniejsze na rynku podzespoły, takie jak bardzo wydajne karty graficzne, wymagają odpowiedniego chłodzenia, którego nie sposób zamontować w niewielkiej obudowie. Dlatego w przypadku doboru rozmiaru trzeba odpowiedzieć sobie na jedno bardzo istotne pytanie - "jak często będę podróżował i przenosił laptopa?". Pamiętaj również, że duży ekran nie tylko zwiększy ogólny rozmiar i wagę notebooka, ale także jego pobór mocy, co z kolei przełoży się na krótszy czas pracy na baterii.

Laptopy według rozmiaru ekranu: 13,3 cala |14 cali | 15,6 cala | 17,3 cala

 

Ekran notebooka

W przypadku ekranu, poza jego wielkością, olbrzymie znaczenie mają rozdzielczość oraz technologia w jakiej matryca została wykonana. Rozdzielczość to liczba pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie - im wyższa rozdzielczość, tym więcej wyświetlanych treści zmieścimy na ekranie. Obecnie standardem biznesowym jest rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, a więc Full HD (FHD); nie brakuje jednak modeli oferujących wyższe i niższe rozdzielczości ekranu. W zastosowaniach biurowych i biznesowych wyższa rozdzielczość przekłada się na większy komfort pracy, gdyż powiększa nam widoczny obszar roboczy. Wyższą rozdzielczość docenimy szczególnie podczas obróbki materiałów wideo na matrycach o przekątnych ekranu większych niż 14 cali.

Standardem w firmach jest ekran z matową powierzchnią. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Ekrany z błyszczącą powierzchnią nie sprawdzają się w pracy, powodują zbyt wiele odbić i refleksów na powierzchni matrycy, tym samym skutecznie utrudniając wykonywanie zadań.

Nie mniej ważnym parametrem ekranu jest typ zastosowanej matrycy. Najtańsze są ekrany typu TN, charakteryzują się bardzo słabym kontrastem i mizernymi kątami widzenia. Rozwiązanie to zwykle pojawia się w najtańszych laptopach, całe szczęście z każdym rokiem matryce te są sukcesywnie wypierane z rynku na korzyść dużo lepszych rozwiązań. Gdy sprzęt ma trafić w ręce profesjonalisty oczekującego obrazu o jak najlepszych parametrach, konieczny jest notebook zapewniający szerokie kąty widzenia i kontrast, czyli z matrycą IPS lub pokrewną. Dodatkowo na grafików czekają modele z ekranami idealnie odwzorowującymi kolory - mogą to być specjalne wersje matryc IPS lub ekrany wykonane w technologii IGZO albo DreamColor.

Laptopy z matrycą IPS: 13,3 cala IPS | 14 cali IPS | 15,6 cala IPS | 17,3 cala IPS

 

Jaki procesor do naszego notebooka?

Procesor jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ jest mózgiem laptopa. Niezależnie od tego, czy naciskasz klawisz, czy otwierasz plik, to procesor wykonuje polecenie. Pracując w połączeniu z pamięcią systemową, moc procesora określa złożoność oprogramowania, które możesz uruchomić, liczbę programów, które możesz mieć jednocześnie otwartych oraz szybkość działania tych programów. Większość laptopów jest wyposażona w procesor Intel® lub AMD. W klasach procesorów istnieją jednak pewne różnice. Laptopy zaprojektowane z myślą o wyjątkowej żywotności baterii często zawierają ultra-niskonapięciową wersję wymienionego procesora, która zwykle ogranicza szybkość przetwarzania.

Procesory Intel®

 • Seria Core X: najlepszy procesor Intela do zaawansowanej obróbki grafiki i wirtualnej rzeczywistości. Rodzina Core X-series oferuje do 18 rdzeni i 36 wątków, które umożliwiają tworzenie, edycję i produkcję filmów 4K lub 360 °, zdjęć w wysokiej rozdzielczości i dźwięku wysokiej jakości.
 • Core i7: Popularny wybór dla „zaawansowanych użytkowników”, takich jak zapaleni gracze, graficy, fotografowie i kamerzyści. Doskonale radzi sobie z poważną wielozadaniowością i tworzeniem multimediów o dużym zapotrzebowaniu na projekty w 3D lub w wysokiej rozdzielczości.
 • Core i5: Średniej klasy procesor Core jest wystarczająco mocny, aby wykonać większość zadań obliczeniowych i dobrze wykonywać wiele zadań, dzięki czemu możesz transmitować wielki mecz piłkarski, przeglądając statystyki i wysyłając e-maile.
 • Core i3: podstawowy procesor Core, więcej niż wystarczający do codziennych zadań związanych z pocztą e-mail, Internetem i produktywnością. Nadaje się również do typowych czynności, takich jak słuchanie muzyki.

W niedrogich laptopach zobaczysz także procesory Intel Pentium® i Celeron®. Są one odpowiednie do podstawowych zadań związanych z pocztą e-mail, Internetem i produktywnością, ale ich szybkość i możliwości wielozadaniowości są ograniczone w porównaniu z urządzeniami z rodziny Core.

 

Procesory AMD

AMD podobnie jak Intel oferuje szereg zaawansowanych procesorów do praktycznie każdego zadania. Wraz z pojawieniem się procesorów Ryzen, można uczciwie powiedzieć, że procesory te mogą na równi konkurować z seriami Core firmy Intel. Procesory AMD Ryzen Mobile z grafiką Radeon Vega: procesory te zapewniają wielozadaniową wydajność, oszałamiające efekty wizualne i zdrowy czas pracy baterii przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiej obudowy. Dostępne opcje są bliźniaczo podobne do rozwiązań konkurencji:

 • Ryzen 7: Wydajność, której potrzebujesz do intensywnych zadań, w tym edycji filmów, uruchamiania wymagających aplikacji oraz grania w najnowsze gry i e-sporty z płynną liczbą klatek na sekundę.
 • Ryzen 5: Wszechstronna wydajność multimedialna do przesyłania strumieniowego wideo 4K, lekkiej edycji wideo i gier e-sportowych.
 • Ryzen 3: Czuły i wydajny, aby zmaksymalizować żywotność baterii, zapewniając jednocześnie wydajność w zadaniach szkolnych i biurowych, a także podczas rozrywki.

 

Pamięć do naszego notebooka

Pamięć RAM, bo o niej tu mowa jest ważnym elementem notebooka, ponieważ pomaga procesorowi wykonywać wiele zadań jednocześnie. Na chwilę obecną jako poziom minimum dla notebooka biznesowego należy przyjąć 8 GB pamięci RAM.  Więcej zalecane jest, jeśli interesujesz się grafiką i zaawansowaną edycją zdjęć lub wideo. Większość laptopów ma fabrycznie zainstalowane 8 GB – 16 GB, a niektóre mają nawet 128 GB. W zależności od zastosowań dla jakich zakupiony ma być komputer, warto zwrócić uwagę czy dany model laptopa umożliwia rozszerzenie pamięci RAM w przyszłości. Pozwoli nam to np. dostosować wymaganą ilość pamięci RAM do nowszej wersji oprogramowania, którego używamy.

 

Dysk do laptopa

Tradycyjne dyski twarde(talerzowe) oferują większą pojemność, ale zwiększają wagę i grubość laptopa, generując jednocześnie ciepło i hałas. Alternatywnie, dyski półprzewodnikowe (znane również jako dyski SSD lub NVMe) są znacznie lżejsze, szybsze, chłodniejsze i cichsze niż dyski talerzowe - ale są wciąż droższe w przeliczeniu na GB, więc zazwyczaj zapewniają mniej miejsca do przechowywania.

Dysk talerzowy

Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde jeszcze do niedawna były najpopularniejszym rodzajem pamięci masowej, ponieważ były stosunkowo niedrogie i oferowały ogromne pojemności. Zwiększały jednak znacznie wagę i grubość laptopa oraz generowały zarówno ciepło, jak i hałas. To właśnie z tych powodów nie są już dziś podstawowym dyskiem w przypadku laptopów biznesowych, dziś takim dyskiem jest dysk SSD.

Dyski SSD

Dyski półprzewodnikowe, nazywane również dyskami SSD są wielokrotnie szybsze niż dyski twarde. Dyski SSD są bardzo lekkie i wydajne energetycznie, a także charakteryzują się znikomą produkcją ciepła i bezgłośną pracą. Właśnie to czyni je idealnym wyborem dla ultra-smukłych, ultra-lekkich laptopów. W przeciwieństwie do dysków twardych dyski SSD nie mają ruchomych części, które mogłyby ulec zużyciu. Ponadto współczesne dyski SSD w formie kart M.2 oznaczone jako NVMe i działające w oparciu o kontroler PCIe charakteryzują się niemal natychmiastowym dostępem do danych i ogromną wydajnością jeśli chodzi o szybkości ich odczytu i zapisu.

Laptopy z szybkimi dyskami NVMe: 256GB M.2 SSD | 512GB M.2 SSD | 1TB M.2 SSD

 

Porty i łączność

Laptopy zazwyczaj zapewniają kilka opcji utrzymywania połączenia z Internetem, a także z innymi urządzeniami. Większość laptopów zapewnia już najnowsze standardy sieci bezprzewodowej 802.11 ax znane również jako WiFi 6 oraz funkcje Bluetooth 5.0, dzięki czemu można łatwo zsynchronizować smartfon, głośniki i inne urządzenia przenośne.

Zwróć uwagę na następujące porty, które są powszechnie używane do podłączania do telewizorów, kamer i innych urządzeń:

 • USB typu A: umożliwia podłączenie dysków zewnętrznych, kontrolerów do gier, smartfonów, odtwarzaczy MP3 i innych akcesoriów. Porty USB 3.0/3.1/3.2 przesyłają dane znacznie szybciej niż USB 2.0, ale tylko w przypadku używania z urządzeniami USB 3.0.
 • USB typu C: zapewnia niesamowitą prędkość i wszechstronne zasilanie. Adaptery umożliwiają obsługę wideo, a także zgodność wsteczną z portami typu A. USB typu C, może służyć także jako gniazdo dokowania do kompatybilnych z nim rozwiązań.

Stacje dokujące i replikatory portów możecie Państwo obejrzeć w naszym sklepie.

 • USB-C 3.2 / Thunderbolt3: bardzo wysoka przepustowość zapewniająca szybki transfer danych między urządzeniami wyposażonymi w połączenie Thunderbolt lub MiniDisplayPort.
 • HDMI: podłącz projektor lub wyświetl multimedia HD na telewizorze.
 • Gniazda na karty pamięci: przesyłaj zdjęcia z aparatu cyfrowego lub kamery.

dlaczego laphard.pl ?

28 lat doświadczenia
Eksperci i inżynierowie z pasją
ponad 229 000 zrealizowanych zamówień
Autoryzacje i certyfikaty
Polski, oficjalny kanał sprzedaży
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Oficjalny kanał sprzedaży
Sprzedajemy wyłącznie nowy sprzęt, pochodzący z autoryzowanego, polskiego kanału dystrybucji. Tymsamym żaden z naszych klientów nie będzie miał nigdy problemu z realizacją uprawnień gwarancyjnych w autoryzowanych serwisach producentów. Nie handlujemy towarami używanymi ani "refurbished".
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
Promocje
HP ProBook 450 G7 9CC77EA 15,6 FHD / i7-10510U / 8GB / 512GB NVMe PCIe / Intel® UHD / W10 Pro
HP ProBook 450 G7 9CC77EA 15,6 FHD / i7-10510U / 8GB / 512GB NVMe PCIe / Intel® UHD / W10 Pro
4 988,00 zł 4 659,00 zł 4 055,28 zł 3 787,80 zł
szt.
HP EliteBook 850 G7 10U56EA 15,6 FHD LP / i5-10210U / 8GB / 256GB SSD M.2 PCIe / Intel® UHD / W10 Pro
HP EliteBook 850 G7 10U56EA 15,6 FHD LP / i5-10210U / 8GB / 256GB SSD M.2 PCIe / Intel® UHD / W10 Pro
5 869,00 zł 5 599,00 zł 4 771,54 zł 4 552,03 zł
szt.
Strefa wiedzy
Nagrody i wyróżnienia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl