Opinie o Nas
Laptop do pracy – jaki powinien być? Czym różni się od laptopa dla domu?
Laptop do pracy – jaki powinien być? Czym różni się od laptopa dla domu?

Co takiego ma laptop biznesowy?

Wybór najlepszego laptopa do firmy to zadanie złożone mimo pozornej jego prostoty. Klienci biznesowi płacąc za notebook biznesowy nieco więcej, oczekują dużo w zamian. Trwałe i bardzo wytrzymałe obudowy, szeroki wachlarz funkcji bezpieczeństwa, najwyższej klasy moduły komunikacyjne i, co nie mniej ważne, wysoki poziom wydajności w połączeniu z niskim poziomem emisji ciepła. Użytkownicy profesjonalni wymagają również rozszerzonej gwarancji i dodatkowych opcji serwisowych. Przy tak dużej liczbie cienkich, czarno-srebrnych laptopów na rynku, komputery biznesowe zwykle wyglądają dokładnie tak samo, jak te przeznaczone dla przeciętnego Kowalskiego. Kluczowe różnice mające, największe znaczenie dla użytkowników biznesowych, na ogół znajdują się głębiej, wewnątrz obudowy.

Nie ulega wątpliwości, że laptopy biznesowe przeznaczone do pracy w przedsiębiorstwach zbudowane są w oparciu o te same podstawowe komponenty, co zwykłe laptopy konsumenckie (przeznaczone dla domu). Producenci komputerów biznesowych oferują jednak funkcje spełniające określone potrzeby biznesowe, takie jak biometria (czytniki linii papilarnych, naczyń krwionośnych i rozpoznawanie twarzy); wytrzymałe obudowy, przetestowane pod kątem norm militarnych (MIL-SPEC-810G/H), certyfikowana sieć, zarządzanie energią, zdalne zarządzanie (Intel vPro); moduł szyfrowania danych Trusted Platform Module (TPM). Możliwość dużo dłuższej pracy na baterii i znacznie szybsze ładowanie. Najczęściej laptopy biznesowe zbudowane są z większej ilości metalu w porównaniu z plastikowymi laptopami konsumenckimi. Odporna na wstrząsy i częściowo wzmocniona konstrukcja pomaga chronić laptopy biznesowe przed upadkami z niewielkiej wysokości i wymagającym użytkowaniem. Komponenty, w tym klawiatury i przełączniki, są tak skonstruowane, aby wytrzymać intensywne użytkowanie przez długi czas, a jednocześnie są odporne na przypadkowe zalanie płynem (celowe być może również).

Koszty początkowe tych wszystkich dodatkowych ulepszeń i funkcji oraz rozszerzone gwarancje serwisowe oznaczają, że laptopy biznesowe zwykle kosztują więcej niż laptopy konsumenckie. To jednak często wydatki tylko pozornie wyższe, bo ile warty jest czas stracony kiedy nasze urządzenie zawiedzie i trzeba czekać dwa tygodnie nim serwis producenta usunie usterkę? Możliwość utrzymania laptopów w stanie ciągłej gotowości do pracy jest kluczem do wydajnego prowadzenia działalności biznesowej.

Pomimo pojawienia się na rynku różnych konstrukcji konwertowanych, łączących w sobie laptopa i tablet, w sferze biznesowej nadal rządzą konwencjonalne laptopy typu „clamshell” (tradycyjny laptop z ekranem i fizyczną klawiaturą). Wybór właściwego urządzenia może określić, czy prowadzisz firmę, która odnosi sukcesy, czy taką, która cierpi z powodu zbyt długich przestojów. Przyjrzyjmy się podstawowym funkcjom laptopa biznesowego, potrzebnym komponentom i tym co w przypadku laptopa dla firmy jest ważne.

 

Wytrzymała obudowa ważna w biznesie

Bardzo istotnym elementem wyróżniającym trwałego laptopa są materiały, z jakich został wykonany. W laptopach konsumenckich do tłoczenia obudowy najczęściej wykorzystywane jest po prostu tworzywo sztuczne (potocznie zwane plastikiem). Jest tanie w produkcji, a dzięki niemu komputer jest dość lekki. Cechą uboczną jest jednak to, że notebook będzie bardzo podatny na uszkodzenia. Obudowa szybko się porysuje, a prawie każdy upadek spowoduje jej pękniecie lub ukruszenie. Dlatego dużo lepszym materiałem, popularnie spotykanym w laptopach biznesowych, są stopy metali lekkich, jak aluminium czy magnez. Laptop z taką obudową jest nieporównywalnie bardziej trwały, a przy tym jest nadal lekki. Niektóre laptopy biznesowe wyposażone są w ukryte wewnątrz obudowy specjalne “klatki bezpieczeństwa” (roll cage), których celem jest “przyjęcie na siebie” uderzenia w razie upadku komputera i rozproszenie jego energii.

Odporność na zalanie

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do firmy jest to, czy wytrzyma on zalanie płynami. To niestety dość powszechny wypadek – przewrócony niechcący kubek z kawą czy herbatą, stojący na biurku obok komputera. Naszym klientom taka sytuacja zdarzyła się już przynajmniej kilka razy. Płyn, który wylewa się na klawiaturę laptopa może być zabójczy. Wystarczy że producent przewidział taką sytuację i pod klawiaturą umieścił zestaw kanałów i otwory na wylot obudowy, które po prostu odprowadzają ciecz i zapobiegają dostaniu się jej do wnętrza komputera.

lenovo-thinkpad-zalanie-mil-std-810

Zawiasy w laptopie są istotne

Zawiasy to istotny element łączący ekran z jednostką zasadniczą. Pamiętajmy, że ta część mechaniczna musi wytrzymać tysiące otwarć i zamknięć. Dodatkowo, po otwarciu pokrywy, powinna utrzymywać ekran pod tym samym kątem i nie zamykać się samoczynnie gdy laptop jest potrząsany (co ma miejsce gdy na przykład próbujemy pracować na laptopie podczas jazdy samochodem, oczywiście na miejscu pasażera).

Nie straszny mi kurz i pył

Laptopy biznesowe niejednokrtonie wykorzystywane są “w terenie”. Dobrze kiedy ów “teren” oznacza przytulną kawiarenkę lub stolik w pierwszej klasie pociągu. W rzeczywistości notebook „pracujący dla firmy” ma umożliwić wykonanie użytkownikowi zadań w dowolnym miejscu i czasie. Czasem może to być na przykład plaża nad morzem, gdy mimo urlopu trzeba odpisać na bardzo pilnego maila. Innym razem jest to teren hali produkcyjnej czy wnętrze wykańczanego budynku. W takich warunkach laptop może być narażony na unoszący się w powietrzu pył. Ważne, by i takie środowisko nie było dla komputera zabójcze.

Zgodność z certyfikacją MIL-STD-810H/G

W ofercie wielu producentów komputerów biznesowych dostępne są laptopy o znacznie zwiększonej wytrzymałości. Urządzenia te przechodzą specjalne testy opracowane przez Departament Obrony USA na potrzeby amerykańskiego wojska. Zostały one ustandaryzowane i oznaczone symbolem MIL-STD-810 (Military Standard). Obejmują bardzo wiele kategorii. Producenci sprzętu komputerowego wybierają spośród nich te, których spełnienie może znaleźć odzwierciedlenie w pracy z danym urządzeniem w życiu codziennym. Przykładowymi testami są: test wytrzymałości na upadek, posypywanie pyłem, zachlapanie czy zanurzenie w wodzie, wibracje, pracę w bardzo niskiej i wysokiej temperaturze...Tu warto dopowiedzieć, że większość typowych laptopów konsumenckich nie będzie w stanie wytrzymać tych testów.

 

Procesor (CPU), siła napędowa notebooka biznesowego

Jak zwykle procesory Intel

Obecnie powszechnie dostępne są procesory z minimum czterema rdzeniami, które bez przeszkód obsłużą zarówno codzienne sprawdzanie poczty e-mail, jak i zdecydowanie bardziej wymagające aplikacje biznesowe. Wiele laptopów biznesowych korzysta z najnowszych procesorów Intel „Tiger Lake” 11. generacji, chociaż modele z układami „Ice Lake” i „Comet Lake” poprzedniej generacji pozostają powszechnie dostępne i nadal są wystarczające do wielu zadań. Naprawdę wymagające stanowiska pracy wymagały będą jednostek sześciordzeniowych, takich jak najnowsze topowe procesory Intel Core i7 i Core i9. Możesz nawet znaleźć ośmiordzeniowe chipy Core i9, wcześniej ograniczone do komputerów stacjonarnych, w niektórych większych maszynach klasy stacji roboczych przeznaczonych dla projektantów, inżynierów, grafików i osób profesjonalnie zajmujących się przetwarzaniem danych. Na drugim końcu spektrum znajdują się znacznie mniej wydajne, energooszczędne procesory Intel Pentium i Intel Celeron.

AMD Ryzen Pro dla firm nie jest gorszy

Laptopy z procesorami AMD z serii Ryzen Pro nadal pozostają mniejszością, ale zaczęły skutecznie przenikać do wielu klasycznych linii laptopów biznesowych, takich jak np. Lenovo ThinkPad L czy HP EliteBook. Tu należy zwrócić uwagę, że procesory AMD po wielu latach są w końcu godnym rywalem dla układów z pod znaku Intel. Nowe Ryzen Pro 5000 bazują na architekturze Zen 3 i charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na prąd – wszystkie premierowe modele oferują bowiem TDP na poziomie zaledwie 15W. To ma przełożyć się na długi czas pracy na baterii w przypadku laptopów, które skorzystają z tych układów – AMD mówi o nawet 17,5 godziny bez sięgania po ładowarkę, co jest świetnym wynikiem. By dodać pikanterii dodam tylko, że procesory z pod znaku AMD nie ustępują konkurencji również pod względem wydajności, podobnie jak w przypadku Intela, oferują od 4 do 8 rdzeni i wielu testach są wydajniejsze od swoich braci bliźniaków z pod znaku Intel.

W laptopach biznesowych głównego nurtu dobrze sprawdzają się procesory Intel Core i3, i5 i i7 z serii U, kończą się literą „U” lub (w najnowszych przykładach) dopiskiem „G3”, „G4” lub „G7”, informującym o klasie zintegrowanej grafiki. Im wyższa wartość, tym wydajniejsza jest grafika zintegrowana. Konkurencja oferuje pozycjonowane podobnie procesory AMD Ryzen 3 (odpowiednik Intel Core i3), AMD Ryzen 5 (odpowiednik Intel Core i5) lub Ryzen 7 z dopiskiem „U” na końcu nazwy kodowej.

Laptop biznesowy z vPro?

Na tym etapie nie można nie wspomnieć o procesorach platformy Intel® vPro® przeznaczonych również dla urządzeń moblinych. Procesory te stworzone zostały z myślą o zapewnianiu użytkownikom z sektora biznesowego możliwości zdalnego zarządzania komputerami przez działy IT. W skrócie, vPro to zestaw funkcji wbudowanych w procesor i płytę główną komputera pozwalających na udostępnianie informacji o komputerze, czyli jego podzespołach i oprogramowaniu. Możliwy jest zdalny dostęp do komputera wliczając monitoring, sterowanie nim, konserwację niezależnie od stanu systemu operacyjnego nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Jedynym tego warunkiem jest podłączenie do sieci komputerowej oraz do zasilania. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w dużych firmach posiadających wiele oddziałów. Za jej pomocą dział IT może monitorować, diagnozować komputery, a nawet instalować na nich zdalnie system operacyjny wraz z oprogramowaniem.

Procesory do zadań specjalnych

Kilka laptopów biznesowych, które zobaczysz, będzie wyposażonych w procesory Intel Xeon. Będą to wysokowydajne mobilne stacje robocze, które są przeznaczone do uruchamiania specjalistycznego oprogramowania w dziedzinach takich jak modelowanie finansowe, inżynieria i projektowanie CAD, obróbka graficzna, które to wymagają najwyższej mocy i niezawodności. Są to rozwiązania dużo droższe i mają znacznie krótszy czas pracy na baterii niż laptopy klasy średniej dla firm. Procesory tej klasy przeznaczone są wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, wybierz jeśli chcesz uruchomić specjalistyczną aplikację, która wymaga tego rodzaju procesora. W przeciwnym razie Intel Core i7 lub Core i9 zaoferuje nieco niższą wydajność, niższe ceny i lepszą żywotność baterii.

Jaki procesor wybrać dla laptopa firmowego?

Dochodząc do tego punktu możemy dokonać już pewnego podziału ze względu na potrzeby:

  • Użytkownik podstawowy (niewymagająca praca z aplikacjami biurowymi i przeglądarką Internetową) – Intel Core i3, AMD Ryzen 3
  • Użytkownik zaawansowany (praca z aplikacjami biurowymi i tam gdzie liczy się wydajność, czyt. szybkość działania) – procesory: Intel Core i5/i7, AMD Ryzen 5/7
  • Użytkownik profesjonalny (praca z oprogramowaniem specjalistycznym np. do obróbki grafiki, projektowania CAD, prowadzenia zaawansowanych obliczeń – procesory: Intel Core i9, Intel Xeon
  • Laptop korporacyjny lub dla dużej firmy o rozległej strukturze (zdalne zarządzanie, monitorowanie, diagnostyka i możliwość instalowania oprogramowania) – procesory Intel vPro (cały laptop musi wspierać vPro)

Powyższy podział jest dość banalny i w dużej mierze uproszczony, każdy przypadek należy oczywiście rozstrzygać indywidualnie, ze względu na stanowisko pracy oraz aplikacje, na których użytkownik będzie pracował.

 

Przechowywanie danych firmowych na laptopie

W przypadku firm korzystających z wideo, multimedialnych slajdów programu PowerPoint i wielomegapikselowych zdjęć podczas wirtualnych i osobistych spotkań personelu, wybór pojemnego dysku jest dobrym pomysłem. Pojemność to jeden tylko jeden z istotnych parametrów. Ważna jest również szybkość dysku ponieważ od szybkości odczytu i zapisu danych zależy szybkość uruchamiana systemu operacyjnego, oraz komfort pracy z oprogramowaniem. Standardem biznesowym w dniu pisania tego artykułu jest półprzewodnikowy dysk SSD M.2 PCIe NVMe o pojemności 512GB i szybkości minimum 1200 MB/s (odczyt), 800 MB/s (zapis).

Dyski M.2 wykorzystywane we współczesnych laptopach biznesowych posiadają interfejs PCIe (PCI Express). W tym przypadku za działanie odpowiada protokół NVMe, stworzony specjalnie z myślą o dyskach SSD. Pozwala on wykorzystać przepustowość standardu PCI Express do jak najszybszej transmisji plików. Wydajność będzie jednak zależna od generacji interfejsu PCIe oraz ilości linii komunikacyjnych. Aktualnie dyski wykorzystujące interfejs PCIe 3.0 x4 (cztery linie) osiągając transfery do 4000 MB/s, wchodzące powoli do użytku dyski oparte o interfejs PCIe 4.0 pozwolą osiągać nawet 7000 MB/s! Technologia ta jest ciągle ulepszana, zatem w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze szybszych dysków.

W przypadku firm posiadających wewnętrzne polisy bezpieczeństwa danych, nie pozwalające na to by nawet uszkodzony dysk twardy „wypłynął” poza firmę, czołowi producenci komputerów biznesowych udostępniają rozszerzenia gwarancji dysku typu „zatrzymaj dysk” (Keep You Drive w przypadku Lenovo lub Disk Media Retention w przypadku HP). W przypadku awarii dysku objętego powyższym rozszerzeniem gwarancji użytkownik otrzymuje nowy nowy dysk, zachowując jednocześnie ten uszkodzony.

W przypadku laptopa biznesowego warto rozważyć jeszcze dyski SSD M.2 PCIe typu SED (self encrypted drive). Konstrukcje te pod względem fizycznym nie różnią się niczym od standardowych dysków M.2 PCIe. Mają jednak jedną biznesowo istotną zaletę, sprzętowe szyfrowanie danych na poziomie samego urządzenia, które ma zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa danych przez uniezależnienie systemu szyfrującego od oprogramowania i systemu operacyjnego. Mówiąc prościej użytkownik komputera nie musi podejmować żadnych działań, procesor nie jest obciążany, a dane zapisywane na dysku są cały czas zaszyfrowane i zabezpieczone przed kradzieżą.

 

Ile pamięci RAM potrzeba w biurze?

Po procesorze pamięć RAM jest kolejnym podzespołem, który decyduje o tym czy laptop biurowy jest wydajny. Pozwala ona na równoczesne uruchomienie wielu programów, a przede wszystkim na korzystanie z wielu arkuszy czy dokumentów otwartych równocześnie. Dane przechowywane są w pamięci operacyjnej, do której procesor ma bardzo szybki dostęp. Styl pracy zmierza w kierunku wielowątkowości, tak by maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia oraz zasiadającego za jego „sterami” użytkownika. To właśnie dlatego procesory mają coraz więcej rdzeni i wątków logicznych, podobnie coraz więcej aplikacji i dokumentów jest równocześnie przechowywanych w pamięci operacyjnej. Laptop do biura wyposażony w 8GB pamięci RAM to w chwili obecnej absolutne minimum, a rekomendowanym staje się 16GB pamięci RAM DDR4. Większość laptopów biurowych posiada dwa gniazda pamięci - możemy obsadzić jedno z nich pozostawiając sobie drugie wolne gniazdo na przyszłą rozbudowę. Pamiętajmy, że średni czas życia laptopa w firmie, w Polskich realiach wynosi między 4, a nawet 5 lat. W tym czasie często programy stają się bardziej wymagające i rozbudowa pamięci może okazać się konieczna dla optymalnej pracy urządzenia. Użytkownicy, którzy potrzebują więcej niż 16GB RAM, to najczęściej osoby zarządzające dużymi bazami danych, lub pracujący nad obróbką grafiki czy montażem filmów wideo – są to już zastosowania bardziej specjalistyczne, aniżeli typowa maszyna biurowa.

 

Grafika w laptopie biznesowym

Większość komputerów biznesowych wyposażona jest w zintegrowane układy graficzne, które są rozwiązaniem oszczędnym energetycznie a jednocześnie na tyle wydajnym by podołać wszelkim wyzwaniom czyhającym na nas w pracy biurowej. Większość profesjonalistów, którzy potrzebują oddzielnej grafiki, użyje ich do specjalistycznych zadań, takich jak akceleracja GPU w programie Adobe Photoshop, tworzenie wideo w wysokiej rozdzielczości w programie Adobe Premiere Pro lub wizualizacja grafiki 3D w rysunkach architektonicznych i oprogramowaniu AutoCAD. Laptopy klasy stacji roboczej są zwykle wyposażone w osobną grafikę (tzw. dedykowaną kartę graficzną), zarówno ze względu na ich wydajność w aplikacjach 3D, jak i możliwości obsługi większej ilości monitorów.

Grafika zintegrowana

Karty graficzne zintegrowane w procesorze oznaczane są jako „Intel HD Graphics”, „Intel UHD Graphics”, „Intel Iris Plus” lub „Intel Iris Xe. Intel Iris Xe to na chwilę obecną najwydajniejsza zintegrowana karta graficzna „ze stajni” Intel’a. Można śmiało powiedzieć, że podoła każdemu zadaniu z jakim może zetknąć się pracownik biurowy, nawet ten wymagający. Mniej wydajnym, ale za to bardzo oszczędnym energetycznie rozwiązaniem jest zintegrowana karta AMD Radeon Graphics (układ Vega) dostępna w procesorach Ryzen serii 5000. 

Grafika dedykowana

W przeciwieństwie do zintegrowanych rozwiązań, najczęściej  dedykowane układy graficzne w laptopach, jako całość, pochodzą z linii GeForce firmy Nvidia, ale nie są one zwyczajowe w maszynach biznesowych. Układy GeForce GTX lub RTX są zwykle zarezerwowane dla komputerów konsumenckich z wyższej półki lub systemów do gier, chociaż niektóre komputery biznesowe będą zawierać jeden z słabszych układów GeForce MX Nvidii, aby nieco zwiększyć wydajność grafiki. Mobilna stacja robocza to laptop specjalistyczny, w którym nie ma miejsca na kompromisy i w 99% przypadków używa się tam dedykowanych układów graficznych z linii Quadro firmy Nvidia lub Radeon Pro firmy AMD. Szerokie protfolio tych linii produktowych pozwala na dostosowanie wydajności karty graficznej do wymagań użytkowanego przez nas oprogramowania.

 

Jaki ekran sprawdzi się w laptopie biznesowym?

Najwyższa jakość matrycy i najlepsze odwzorowanie barw nie zawsze idą w parze z laptopem biznesowym. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele. Duża grupa użytkowników pracuje na zewnętrznych monitorach podłączonych przez stację dokującą, co za tym idzie ważniejsza jest dla nich jakość matrycy w monitorze na, którym pracują przez większość czasu, a nie jakość matrycy w notebooku. Mawiają, że „jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze”, nie oszukujmy się, matryce niższej jakości i o niższych parametrach są tańsze, a nie na każdym stanowisku pracy jakość odwzorowania barw czy siła podświetlenia są istotne dla pracy użytkownika…

Matryca błyszcząca czy matowa?

Standardem w przypadku laptopów dla biznesu są ekrany matowe (nazywane również "anti-glare"). Mniej lub bardziej skutecznie rozpraszają one światło padające na monitor, dzięki czemu nie dochodzi do powstania tzw. efektu lustra - największej zmory ekranów błyszczących. Błyszczący ekran powoduje, że zamiast widzieć na ekranie efekty naszej pracy, widzimy nasze oblicze oraz to co dzieje się za naszymi plecami. W przypadku matryc matowych, problem ten nie występuje. Obraz jest dużo bardziej czytelny, a nasze oczy nie męczą się tak szybko.

Rozdzielczość matrycy laptopa biurowego

Przez większość użytkowników notebooków biznesowych za optymalną uważana jest matryca o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Zapewnia ona dobry balans między wielkością obszaru roboczego, a jakością i wielkością wyświetlanej treści. W przypadku prac graficznych lub naukowych wyświetlacz 3K lub 4K zapewnia jeszcze większą powierzchnię, a także ostrzejszy tekst i bardziej szczegółowe wizualizacje. Chociaż nadal są to dość rzadkie urządzenia w laptopach biznesowych, pojawiają się przynajmniej jako opcje w niektórych izolowanych modelach i są warte swojej ceny, jeśli twoja praca będzie wykorzystywać dodatkowe piksele. Po prostu wiedz, że przy wszystkich innych parametrach ekran o wysokiej rozdzielczości wyczerpuje czas pracy baterii szybciej niż ekran o niższej rozdzielczości w tej samej technologii bazowej.

Technologia wykonania matrycy

Na rynku istnieje kilka technologii, w których wykonane są matryce LCD w laptopach. Najtańszą w produkcji, ale całe szczęście już dość rzadko spotykaną w laptopach klasy biznes, są wyświetlacze TN (Twisted Nematic). Są to panele o krótkim czasie reakcji, przez co obraz pozbawiony jest efektu smużenia. Jednak specyfika ułożenia ciekłych kryształów w jego wnętrzu powoduje, że ekrany TN mają wąskie kąty widzenia (obraz jest w pełni wyraźny praktycznie tylko dla osoby siedzącej bezpośrednio, na wprost przed monitorem), a do tego często nienajlepszy kontrast, odwzorowanie czerni i innych barw. W przeszłości dość popularne ze względu na niską cenę, dziś skazane na zapomnienie. Radzę omijać ten typ matrycy szerokim łukiem, obecnie nie ma miejsca na tego typu rozwiązania w biznesie. I tu dochodzimy do sedna…

Laptop z ekranem wykonanym w technilogii IPS (In-Plane Switching) to dziś tzw. „must have”. Obecnie jest to najpopularniejszy typ matrycy do zastosowań w biurze i w podróży. Ciekłe kryształy układają się równolegle do płaszczyzny ekranu, dzięki czemu kąty widzenia są bardzo szerokie, a kontrast oraz nasycenie kolorów są większe niż w poprzednio opisywanej technologii. Także paleta barw, którą mogą wygenerować ekrany IPS, jest zazwyczaj dużo szersza i potrafi w pełni pokryć skalę sRGB (szczególnie istotne jeśli rozpatrujemy ekran dla grafika).

Podświetlenie matrycy

Niezależnie od rodzaju matrycy i jej rozdzielczości nie zapominajmy o jeszcze jednym parametrze. O sile podświetlenia matrycy mierzonej w nitach. Mówiąc najprościej to moc z jaką monitor świeci nam w oczy. Parametr ten jest szczególnie istotny jeśli pracujemy w mocno nasłonecznionym biurze lub często zmuszeni jesteśmy pracować używając naszego laptopa w terenie. W takiej sytuacji najlepiej by parametr ten wynosił minimum 400 nitów.

 

Pozostań w kontakcie, połączenia przewodowe i bezprzewodowe

Silna łączność bezprzewodowa jest obecnie niezbędna w każdej maszynie biznesowej. Biura, lotniska i witryny klientów wymagają łączności bezprzewodowej w celu dostępu do poczty e-mail w czasie rzeczywistym, komunikatorów i usług w chmurze. Niewielu biznesmenów pracuje już w pełni lokalnie. W dzisiejszych czasach każdy laptop ma wbudowaną sieć Wi-Fi. Powinno to zapewnić satysfakcjonującą przepustowość, ale aby surfować po Internecie, musisz znaleźć hotspot lub niezabezpieczoną sieć. Poszukaj dwuzakresowej sieci Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz), aby uzyskać najlepszą elastyczność dla swojej organizacji IT. Najpopularniejszy obecnie rodzaj, 802.11ax (Wi-Fi 6), działa głównie w sieciach 5 GHz, ale będzie działał z sieciami 2,4 GHz jako rezerwa. Biura w budynkach o dużej gęstości mogą chcieć korzystać z mniej zaludnionych pasm 5 GHz, ponieważ kanały 2,4 GHz są zwykle bardziej zatłoczone. Niektóre niedrogie laptopy biznesowe nadal obsługują starsze Wi-Fi 802.11ac; mogą one oferować mniej niezawodne połączenia, ale nadal są odpowiednie dla większości małych i średnich firm.

Coraz częściej producenci laptopów biznesowych nie doceniają starego dobrego Ethernetu (port RJ-45) usuwając stopniowo ten port z coraz większej liczby maszyn biznesowych. Pamiętajmy jednak, że nadal możemy go potrzebować do zatłoczonych konferencji, w których sieć WiFi jest przeciążona. Jeśli więc dużo podróżujesz, a Twój laptop nie posiada gniazda Ethernet, warto zainwestować kilka złotych w adapter USB-Ethernet. Poruszone powyżej niektóre problemy z łącznością są po części powodem, dla którego część laptopów biznesowych jako opcję posiada wbudowane mobilne modemy szerokopasmowe 4G/5G. Działają one z dostępnymi sieciami komórkowymi, aby zapewnić szybkie łącze szerokopasmowe na laptopie wszędzie tam, gdzie dostępny jest sygnał komórkowy. Możesz skonfigurować wiele laptopów biznesowych z jednym z tych modemów zintegrowanych za symboliczną dopłatą, ta opcja jest jedną z cech wyróżniających laptopy biznesowe.

 

Zabezpieczenie się przed wyciekiem danych

Ochrona przed nieupoważnionym dostępem i wyciekiem informacji (który może być brzemienny w skutkach, gdy np. wypłyną listy adresowe albo poufne dane klientów) dotyczy nie tylko systemu operacyjnego. W laptopach dla biznesu znaleźć można kojarzone dziś głównie ze smartfonami czytniki biometryczne. Technologie z nimi związane są wciąż rozwijane i dlatego nasze dane zabezpieczyć można nie tylko za pomocą wzoru linii papilarnych albo twarzy, ale także fragmentu układu żył na nadgarstkach (Palm Secure) lub za pomocą czytnika linii papilarnych odczytującego również układ krwionośny naszego palca.

Inna forma zabezpieczeń spotykanych w laptopach biznesowych to czytnik tzw. smart card, czyli takich, jakie znajdują się np. w karcie debetowej. Po umieszczeniu swojej „karty inteligętnej” w odpowiednim slocie musimy wprowadzić PIN. Dostęp do danych będzie niemożliwy bez naszej karty.

Danych strzec może także specjalny układ scalony, tzw. moduł zaufanej platformy - Trusted Platform Module (TPM). Wykorzystywany jest on przy wspomnianych zaawansowanych sposobach szyfrowania, takich jak np. BitLocker. Dzięki niemu część danych klucza niezbędnego do korzystania z danych znajduje się w TPM, część na zewnętrznym nośniku.

Kolejnym zabezpieczeniem przed niekontrolowanym wyciekiem danych jest wbudowany w matrycę cyfrowy filtr prywatności w postaci znanego między innymi z notebooków HP filtra (HP SureView). Aktywacja takiego filtra następuje po wciśnięciu kombinacji klawiszy, po czym tylko osoba siedząca na wprost przed ekranem widzi jego zawartość, osoby postronne nie zobaczą jego zawartości. Opcja ta świetnie sprawdza się w podróży, sekretariatach i miejscach gdzie narażeni jesteśmy na podglądanie zawartości naszego ekranu.

Innym zabezpieczeniem jest fizyczna przesłona kamery naszego laptopa. Producenci wychodząc naprzeciw naszym obawom przed podglądaniem przez cyberprzestępców coraz częściej wyposażajć swoje laptopy w fizyczne przesłony np. ThinkShutter w przypadku Lenovo lub HP Privacy Camera w przypadku laptopów HP Inc. To proste rozwiązanie pozwalające naszą kamerkę w laptopie otwierać i zamykać fizyczną przesłoną. ThinkShutter to doskonały przykład na przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom.

Zabezpieczenia w komputerach klasy biznes rozwijane są z upływem każdego roku, by sprostać coraz to nowym zagrożeniom. Trzeba mieć zatem na uwadze, że lista opcji jest otwarta, a wybór rozwiązań które są nam potrzebne leży po naszej stronie.

 

Gwarancja nie dla konsumentów

Producenci notebooków biznesowych oferują możliwość zakupienia przedłużenia gwarancji oraz dodatkowych usług gwarancyjnych. Pozwala to na większe poczucie bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie przestojów i zapewnienie ciągłości pracy przedsiębiorstwa. Każdy producent oferuje swoją linię gwarancji przeznaczoną dla wybranej serii laptopów.

Zacznijmy to tego, że wiele modeli komputerów biznesowych już w standardzie posiada gwarancję typu On-Site Next Business Day. W przypadku awarii urządzenia gwarantuje ona reakcję serwisu następnego dnia roboczego po zgłoszeniu awarii i naprawę przez autoryzowanego serwisanta w miejscu instalacji urządzenia. Żaden laptop konsumencki nie oferuje tego typu rozwiązań gwarancyjnych. Co daje tego typu gwarancja? Przede wszystkim szybki czas naprawy, nie musimy dostarczać laptopa do serwisu producenta, a następnie czekać aż zostanie on odesłany po około dwóch tygodniach.

Wspominałem już o gwarancjach typu „zatrzymaj dysk”, ale to nie jedyne opcje gwarancyjne. W zależności od producenta sprzętu możemy wykupić gwarancje od przypadkowych uszkodzeń fizycznych, gwarancje zapewniające obsługę serwisową na całym globie i wiele innych… Ponad to każdy laptop może zostać objęty rozszerzeniem gwarancji do 5 lat!

 

Pokaż mi swojego laptopa, a powiem Ci jaki prowadzisz biznes

Poświęć trochę czasu na rozważenie charakteru swojej pracy. Takie postępowanie powinno skierować Cię w stronę „idealnego” laptopa biznesowego. Płacenie trochę więcej za większą moc lub możliwości teraz, oszczędzi problemów w przyszłości. Wartość dodana dłuższej gwarancji (niektóre laptopy biznesowe są objęte trzyletnią gwarancją), wyspecjalizowana pomoc techniczna i bardziej wytrzymała rama (wzmocniona włóknem węglowym lub stopem magnezu) to tylko niektóre z dodatkowych korzyści, jakie możesz uzyskać dzięki laptopowi biznesowemu.

Jeśli Twoja praca wymaga intensywnej pracy z grafiką, zdecyduj się na laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Wybierając procesor, musisz znaleźć odpowiednią równowagę między mocą dla swoich aplikacji, a wydajnością energetyczną, a wybierając baterię, musisz wybrać między jej pojemnością a wagą. Kiedy określasz najlepsze funkcje dla swoich potrzeb, możesz skupić się tylko na tych laptopach, które je zawierają. Tutaj z pomocą zawsze chętnie przyjdą nasi profesjonali doradcy, pomogą Państwu wybrać komputer, który spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania. Zapraszamy do kontaktu:

Infolinia: 61 665 71 81 | 601 638 068  | email:
Dlaczego laphard.pl ?
29 lat doświadczenia
Eksperci i inżynierowie z pasją
ponad 236 000 zrealizowanych zamówień
Autoryzacje i certyfikaty
Polski, oficjalny kanał sprzedaży
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl