
Nie chcesz, żeby Twój laptop wyłączał się po kilkunastu minutach pracy od odłączenia zasilacza? Wystarczy, że dowiesz się, jak dbać o baterię w laptopie, by dłużej korzystać ze sprawnego akumulatora. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?
Na początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że baterie nie są wieczne, a ich zdolność magazynowania energii z biegiem czasu spada. Niemniej litowo-jonowy akumulator powinien utrzymać sprawność przez około 500–1000 pełnych cyklów ładowania. Natomiast na jednym naładowaniu komputer powinien działać około kilku godzin – w zależności od sposobu użytkowania. Bateria utrzymująca laptop przez godzinę lub krócej może być uszkodzona, dlatego warto sprawdzić jej stan.
Jak sprawdzić stan baterii w laptopie? W systemie Windows jest to bardzo proste. W wierszu polecenia wystarczy wpisać powercfg/batteryreport, a następnie otworzyć i odczytać raport, który pojawi się w folderze C:\WINDOWS\system32\battery-report.htmp.
Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?
Jeśli chcesz, żeby bateria Twojego laptopa działała prawidłowo nawet przez kilka lat, przestrzegaj następujących reguł.
Nie formatuj baterii
Praktyka całkowitego rozładowania i naładowania do 100% sprawdzała się przy bateriach niklowo-kadmowych, które charakteryzowały się tzw. cyklem pamięci. Natomiast w przypadku stosowanych dzisiaj baterii litowo-jonowych i litowo-polimerowych proces ten może przyczynić się do spadku ich żywotności. Szczególnie akumulatory litowo-polimerowe są wrażliwe na całkowite rozładowania.
Utrzymuj poziom baterii pomiędzy 20% a 80/90%
Stosowane dzisiaj akumulatory nie reagują dobrze na całkowite rozładowania, natomiast ładowanie ich do 100% powoduje nadmierne nagrzewania się akumulatora, co także sprzyja utracie żywotności. Dlatego najkorzystniej jest dostarczać ogniwom mniejsze dawki energii i utrzymywać poziom naładowania baterii na poziomie 20%–80 / 90%.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Nie trzymaj baterii stale pod prądem
Bateria laptopa, który jest stale podłączony do prądu nie jest przez cały czas naładowana do 100%, ale dochodzi do niej do niewielkich rozładowań, mniej więcej do poziomu 95% naładowania. Większa ilość takich mikrocykli osłabi żywotność akumulatora.
Nie wyjmuj z laptopa rozładowanej baterii
Wiele osób, szczególnie pracujących długotrwale lub korzystających z wymagającego oprogramowania, wyjmuje baterie i pracuje na laptopie zasilanym energią sieciową. Jest to rzeczywiście korzystne rozwiązanie, jednak w takiej sytuacji musisz pamiętać o tym, że przed wyjęciem bateria powinna być naładowana przynajmniej w 70%. Jest to ważne, ponieważ nawet nieużywany akumulator traci energię, zatem potrzebny jest mu jej zapas.
Przechowuj baterię w prawidłowy sposób
Wyjęta bateria powinna być przechowywana w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Nie może być wystawiona na działanie czynników atmosferycznych.
Nie pozostawiaj bezczynnie laptopa z rozładowaną baterią
Jeśli wyłączasz komputer i wiesz, że nie będziesz użytkować go przez pewien czas, zadbaj o to, aby bateria była naładowana przynajmniej w 40%. Nie pozostawiaj wyłączonego komputera pod prądem.
Korzystaj z oryginalnych ładowarek
Każdy ładowarka jest dostosowana parametrami do akumulatora, który znajduje się w laptopie. Tanie zamienniki lub ładowarki do laptopa z innych urządzeń mogą przyczynić się do spadku żywotności baterii.
Jak dbać o wbudowaną baterię w laptopie?
W niektórych sprzętach, w szczególności nowszych, nie ma możliwości wyjęcia baterii. W takiej sytuacji trzymaj się powyższych reguł dotyczących ładowania i nie dopuszczaj do nadmiernego przegrzewania się laptopa.
Uszkodzona bateria w laptopie – objawy
Pierwszą oznaką, że bateria w Twoim laptopie traci żywotność, jest zauważalne skrócenie się czasu pracy na jednym naładowaniu. W dalszej kolejności możesz zauważyć takie objawy, jak:
- powiadomienie systemu Windows o słabej kondycji baterii;
- wyłączanie się komputera natychmiast po odłączenia go od prądu;
- nagły spadek zapasu mocy, którego przyczyną nie jest wzrost zapotrzebowania na energię;
- powolne ładowanie lub brak ładowania baterii pomimo podłączenia ładowarki do prądu;
- niewłaściwe wskazania poziomu naładowania akumulatora;
- problemy z naładowanie akumulatora do pełna.
Każdy z wymienionych w powyższej liście objawów świadczy o tym, że bateria wymaga wymiany, bez której Twój laptop będzie w zasadzie komputerem stacjonarnym.
Podsumowanie
Dbanie o baterię w laptopie to kilka prostych, ale bardzo korzystnych nawyków. Jeśli będziesz o nich pamiętał, możesz liczyć na to, że akumulator w Twoim laptopie posłuży prawidłowo przez kilka lat, a być może nawet przez cały czas użytkowania komputera.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
MIL-STD 810 – standard militarny, który potwierdzi wytrzymałość Twojego laptopa