
Znajomość specyfikacji komputerów jest bardzo ważna z punktu widzenia zarówno użytkowników indywidualnych, ale przede wszystkim firm. To od niej zależy bowiem wybór specjalistycznego oprogramowania , służącego jako narzędzie pracy, a także dodatkowych urządzeń i podzespołów, które usprawniają pracę komputera. Wiedza na temat parametrów komputera przyda się też przy oddawaniu go do serwisu i pomoże specjalistom zdiagnozować problem i podjąć właściwe kroki. Dowiedz się, jak sprawdzić parametry laptopa samodzielnie.
Parametry komputera – jak sprawdzić specyfikację za pomocą narzędzi systemowych?
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie parametrów laptopa lub komputera stacjonarnego jest wykorzystanie narzędzi systemowych. Metoda powinna być znana każdemu użytkownikowi komputera, tym bardziej, że jest intuicyjna i łatwa do znalezienia w Panelu Sterowania. Osoby mniej zaawansowane w technologie na pewno docenią fakt, że wykorzystanie narzędzi systemowe do sprawdzenia specyfikacji komputera nie niesie żadnego ryzyka zmiany ustawień czy uszkodzenia sprzętu.
Jak sprawdzić parametry komputera z Windows 11?
Sprawdzenie parametrów komputera pracującego na najnowszej wersji systemu Windows jest bardzo łatwe i intuicyjne. Zacznij od otwarcia ekranu Ustawienia, następnie wybierz System, a tam Informacje. Otrzymasz w ten sposób dane na temat zastosowanego procesora, pamięci operacyjnej, wersji systemu Windows, kluczu licencyjnym oraz modelu laptopa.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Jak sprawdzić parametry komputera – Windows 10 i wcześniejsze wersje systemu
Laptopy firmowe i komputery stacjonarne wykorzystywane w przedsiębiorstwach najczęściej pracują na nowych systemach, choć może się zdarzyć – także w przypadku użytkowników domowych – że starszy sprzęt opiera się jeszcze na wcześniejszych wersjach Windowsa. Dlatego przybliżymy pokrótce zasady sprawdzania specyfikacji sprzętowej w komputerach pracujących na kilku ostatnich wydaniach „Okienek”.
- Windows 10 – w tej wersji systemu sprawdzenie jest banalnie proste. Widoczna w lewym dolnym rogu lupa to opcja wyszukiwania, w której należy wpisać „informacje o systemie” i wybrać pierwszą propozycję.
- Windows 8 i Windows 7 – w pasku bocznym po prawej stronie wybieramy pole wyszukiwania, w którym wpisujemy „Ten komputer”, a następnie wchodzimy w „Ten komputer” i, klikając w wolnym miejscu okienka prawym przyciskiem myszy, wybieramy „Właściwości”.
Parametry laptopa – jak sprawdzić za pomocą zewnętrznych programów?
Jest to bardziej zaawansowany sposób na sprawdzenie specyfikacji komputera, choć nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, aby je wykonać. Wystarczy wybrać jeden z wielu dostępnych w sieci programów, a następnie pobrać go i zainstalować. Pozwalają one nie tylko odczytać wersje znajdujących się w sprzęcie podzespołów, ale też inne parametry, takie jak temperatura pracy komputera, napięcia czy chociażby taktowanie procesora. Ponadto możliwe jest wykonanie testów obciążeniowych czy szybkości pracy pamięci. Ta metoda pozwala specjalistom w serwisie zdiagnozować przyczyny usterek.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Windows 11 – co warto wiedzieć o nowych „okienkach”?