
Monitor do pracy, który ma być wykorzystywany codziennie, powinien być wybrany z uwzględnieniem swoich parametrów technicznych. Wybór niewyszukanego pod tym względem monitora może przysporzyć wielu niedogodności, a nawet ograniczyć funkcjonalność komputera i ergonomię pracy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora do pracy.
Jaki monitor do pracy biurowej – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
W czasie wyboru monitora do pracy należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych, z którymi będziesz mieć do czynienia na co dzień. Należą do nich:
- czas, jaki spędzasz przy stanowisku pracy;
- rodzaj wykonywanej pracy;
- umiejscowienie monitora;
- warunki pracy urządzenia.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Jaki monitor do pracy w biurze – rodzaj matrycy
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad parametrami matrycy monitora. Tutaj pod uwagę musimy wziąć trzy kwestie.
Typ matrycy
W monitorach do biura występuje najczęściej jeden z dwóch głównych typów matryc:
- matryce TN – są rozwiązaniem tanim, a czas reakcji jest bardzo krótki, ich mankamentami są natomiast nie najlepsze odwzorowywaniu kolorów, przeciętna głębia czerni oraz dość wąskie kąty widzenia w pionie i w poziomie, stanowią dobry wybór do pracy biurowej na dokumentach i arkuszach;
- matryce IPS – doskonale odwzorowują kolory, gwarantują znakomitą głębię czerni, kontrastowość oraz szerokie kąty widzenia, ich słabsze strony to natomiast wyższa cena i wolniejszy czas reakcji, okażą się odpowiednie m.in. dla osób pracujących na programach graficznych.
Rodzaj matrycy
Pod tym względem do wyboru są:
- matryca matowa – niweluje refleksy światła, a wzrok osób pracujących przy monitorze z matową matryca mniej się męczy, odpowiedni wybór do pracy na dokumentach i arkuszach, a także do biur z wieloma źródłami oświetlenie;
- matryca błyszcząca – gorzej radzi sobie z odblaskami światła, natomiast znacznie lepiej odwzorowuje kolory i gwarantuje intensywną głębię czerni, dlatego sprawdza się np. przy pracy grafików.
Wielkość matrycy
Do niedawna standardem w pracy biurowej były matryce 19-calowe, dzisiaj najczęściej wybiera się już matryce o przekątnej 22–24 cale. Natomiast do pracy z programami graficznymi, przy tworzeniu animacji czy obróbce wideo używa się monitorów o przekątnej ekranu 27 lub 28 cali.
Monitor do biura – rozdzielczość i proporcje ekranu
Zacznijmy od proporcji ekranu, które są łatwe do omówienia. Dzisiejszym standardem są proporcje 16:9 lub 16:10, które są bardzo uniwersalne – sprawdzają się przy projektowaniu grafiki i oglądaniu filmów, przedstawiają widok roboczy programów multimedialnych, a także umożliwiają umieszczenie obok siebie dwóch okien dokumentów tekstowych.
W kwestii rozdzielczości należy wziąć pod uwagę to, że minimum gwarantującym komfort pracy jest rozdzielczość 1920 x 1080 px (Full HD), natomiast do pracy z grafikami i filmami niezbędna będzie już rozdzielczość 3840 x 2160 px (4K).
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Jasność ekranu
Zastanawiając się, jaki monitor do pracy w biurze okaże się odpowiedni, musisz wziąć pod uwagę także jasność ekranu. Standardowe rozwiązania do pracy biurowej wykazują wartości na poziomie od 200 do 350 cd/m2. Monitory o większej jasności są odpowiednie dla pracy grafików.
Częstotliwość odświeżania
Pod tym pojęciem ukrywa się ilość obrazów, jak wyświetla się na ekranie w ciągu jednej sekundy. Wartość ta wyrażana jest w hercach (Hz). Zalecane minimum, które gwarantuje komfort pracy, to 60–75 Hz. Większe wartości podnoszą przyczyniają się do mniejszego zmęczenia oka przy długotrwałej pracy, a także mogą okazać się niezbędne dla grafików.
Wyposażenie w niezbędne gniazda
W czasie rozważań, jaki monitor do biura okaże się optymalnym rozwiązaniem, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, a mianowicie wyposażenie monitory w gniazda, które definiują jego funkcjonalność. Niegdysiejszy standard, czyli gniazdo VGA coraz rzadziej występuje w nowoczesnych monitorach, a jego miejsce zajmuje HDMI. Przydatne okażą się też porty DVI, Display Port oraz USB w formie huba – dzięki nim można podłączać do monitora dodatkowy sprzęt multimedialny lub nośniki pamięci.
Korzystaj ze swojego monitora prawidłowo – oszczędzaj wzrok i plecy
Kiedy weźmiesz pod uwagę wszystkie parametry i zdecydujesz, jaki monitor do biura okaże się najkorzystniejszy, ważne jest, żeby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki, które pomogą im w pełni wykorzystać potencjał monitora, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Jaka odległość od monitora jest bezpieczna dla wzroku?
Odległość wzroku od monitora powinna wynosić ok. 50–70 cm.
Na jakiej wysokości powinien być monitor?
To również bardzo ważny element prawidłowego ustawienia monitora. Przyjmuje się, że jego górna krawędź powinna znaleźć się nieco poniżej linii oczu.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Jak użyć laptopa jako drugiego monitora?