Opinie o Nas

Laptop nie chce się włączyć – jakie są najczęstsze przyczyny?

Laptop nie chce się włączyć – jakie są najczęstsze przyczyny?

Wciskasz przycisk włączenia, a Twój laptop nie chce się uruchomić? Z pewnością do głowy przychodzą Ci najgorsze myśl, ale uspokajamy – nie zawsze musi to oznaczać poważną awarię i konieczność inwestowania w nowy sprzęt lub kosztowną naprawę. Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z uruchomieniem laptopa i dowiedz się, jak możesz samodzielnie zdiagnozować przynajmniej kilka z nich.

 

Laptop nie chce się włączyć przez uszkodzony przycisk Power

To dość częsta mechaniczna usterka, przez którą laptopy nie chcą się włączać. Najczęściej dochodzi do ich z powodu upadku jakiegoś przedmiotu na otwarty laptop, czego skutkiem jest właśnie uszkodzenie przycisku. W takiej sytuacji konieczna jest naprawa lub wymiana przycisku – bezpieczniej jest oddać laptop do serwisu, niż próbować naprawiać go samodzielnie.

 

Rozładowana bateria

Czasami odpowiedź na pytanie, dlaczego laptop nie chce się włączyć, może być naprawdę prozaiczna. Być może nie włączałeś laptopa, a bateria przez ten czas nie miała kontaktu z zasilaczem? W takiej sytuacji mogło dojść do jej rozładowania.

Aby to sprawdzić, podłącz zasilacz do prądu i sprawdź, czy nadal laptop nie chce się uruchomić. Jeśli tak się dzieje, problemem może być właśnie uszkodzona bateria lub niesprawny zasilacz. Ich sprawność możesz sprawdzić w serwisie komputerowym. W przypadku uszkodzenia baterii lub zasilacza konieczna będzie ich wymiana.

 

Inny problem z zasilaniem

Jak już wspomnieliśmy wyżej, problem z zasilaniem nie musi dotyczyć wyłącznie baterii, ale również zasilacza, kabla zasilającego lub gniazda w laptopie. W tym celu oceń wizualnie, czy kabel nie jest przetarty lub przerwany, a gniazdo zbyt luźne. Oceń także wtyczkę zasilacza – może się bowiem zdarzyć, że jeśli używasz nieoryginalnego zasilacza, jego wtyczka może ulec przepaleniu na skutek działania wysokich temperatur.

W takiej sytuacji warto mieć pod ręką drugi zasilacz. Tym bardziej, że po podłączeniu zasilacza do laptopa zwykle świecić zaczyna dioda, która informuje o ładowaniu się baterii. Jeżeli przy lekkim poruszaniu wtyczką dioda ta zaczyna gasnąć i ponownie się świecić, może to oznaczać uszkodzenie gniazda zasilania w laptopie. Wtedy konieczna jest jego naprawa lub wymiana w serwisie.

Jeżeli problemy z zasilaniem nie występują, wówczas przyczyny dlaczego laptop nie chce się włączyć, mogą być poważniejsze.

 

Laptop nie chce się włączyć – czarny ekran

Twój laptop włączył się, ale nie chce w pełni wystartować? Słyszysz działanie wentylatorów i dysku, a diody świecą się prawidłowo, jednak ekran pozostaje ciemny? W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę kilka możliwości, przez które ekran laptopa nie chce się włączyć.

 

Uszkodzona matryca lub taśma matrycy

Jeśli laptop nie chce się włączyć z powodu właśnie uszkodzonej matrycy, usłyszysz prawidłowo działające podzespoły, ale na ekranie nie zobaczysz obrazu. Jeśli widzisz czarny ekran, spróbuj jeszcze doświetlić go od dołu latarką – jeśli zobaczysz obraz na matrycy, będzie to oznaczało, że uszkodzone zostało tylko podświetlenie matrycy, a taśma pozostała sprawna i dostarcza do matrycy sygnał.

Jeżeli po podświetleniu obrazu wciąż nie możesz zobaczyć obrazu, wówczas podłącz do laptopa zewnętrzny monitor przez gniazdo VGA lub HDMI. Prawidłowo wyświetlający się na nim obraz będzie oznaczał, że mamy do czynienia z usterką matrycy lub taśmy łączącej matrycę z płytą główną. Dobrą informacją jest to, że układ graficzny najprawdopodobniej pozostaje sprawny.

 

Uszkodzenie karty graficznej

Brak obrazu na zewnętrznym monitorze może z kolei świadczyć o awarii układu graficznego. Na tę usterkę niestety często narażone są starsze laptopy, pracujące na układach Nvidia i Radeon. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia niż wymiana karty graficznej. W tym celu konieczne będzie oddanie sprzętu do serwisu i zakupienie nowej karty.

 

Laptop nie chce się uruchomić – awaria płyty głównej

Jeżeli Twój laptop nie chce się włączyć pomimo wykluczenia problemów z zasilaniem lub ekranem, może to oznaczać problem z płytą główną. Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć z powodu uszkodzenia płyty głównej? Tutaj niestety konieczna jej naprawa bądź wymiana tego elementu. W tym celu musisz udać się do serwisu komputerowego.

Do usterek płyty głównej dochodzi najczęściej wskutek:

  • przegrzania z powodu osadzającego się kurzu;
  • długotrwałego i intensywnego obciążenia wymagającym oprogramowaniem;
  • przepięć w sieci elektrycznej;
  • zalania laptopa.

 

Zalanie laptopa

Może wydać Ci się to dziwne, ale fakt, że zalany laptop nie chce się włączyć, może Cię nieco zaskoczyć. Jak to możliwe? Dzieje się tak dlatego, że zalany bardzo często pozostaje sprawny, jako że nie zawsze dochodzi do zwarcia w elektronice. Dlatego sprzęt może jeszcze przez jakiś czas działać prawidłowo, jednak jedynie do czasu, kiedy postępująca korozja zacznie uszkadzać poszczególne podzespoły, zazwyczaj płytę główną. Jeśli zalałeś laptop, a problemy z jego uruchomieniem pojawiają się dopiero po jakimś czasie, musisz udać się do serwisu w celu zdiagnozowania, które elementy elektroniczne zostały uszkodzone i wymagają wymiany.

 

Nie mogę włączyć laptopa – problemy z dyskiem twardym

Awaria dysku twardego może być niestety jedną z poważniejszych i bardziej kosztownych przyczyn, przez które laptop nie chce się włączyć. Nie dotyczy to bynajmniej ceny samego dysku, od którego wyraźnie droższe są inne podzespoły, ale możliwości bezpowrotnej utraty zapisanych na nim danych. Jak rozpoznać, że laptop nie chce się włączyć właśnie przez dysk twardy?

  • Brak reakcji na włączenie – jeżeli próbujesz włączyć laptop, ale nie widzisz żadnej reakcji, np. obrazu uruchamiania systemu na monitorze lub charakterystycznego dźwięku z obudowy, może to oznaczać, że przyczyną jest awaria dysku.
  • Niesłyszalny dysk – jeżeli Twój komputer się włącza, ale nie potrafi uruchomić systemu operacyjnego, a Ty nie słyszysz rozruchu dysku, prawdopodobnie jest on uszkodzony.
  • Nienaturalny dźwięk wydawany przez dysk – uszkodzone dyski bardzo często wydają charakterystyczne dźwięki, takie jak buczenie, skrzypienie czy zacinanie.
  • Laptop się zawiesił lub sam się wyłączył – taki objaw również może być charakterystyczny dla uszkodzonego dysku.

 

Laptop się włącza, ale nie startuje – dlaczego?

W takim przypadku a najczęściej dochodzi do dwóch sytuacji. W niektórych przypadkach można rozwiązać samemu, inne wymagają interwencji specjalisty.

Pierwszą z nich jest wcześniejsze przełączenia kolejności rozruchu urządzeń. Może się tak zdarzyć, jeśli np. chciałeś wypróbować nowy system operacyjny, instalując go z podpiętego urządzenia USB. Wówczas Twój komputer jest w pełni sprawny, ale po prostu próbuje odpalić zainstalowany system Windows z niewłaściwego dysku. Aby to rozwiązać, wejdź w BIOS, a konkretnie w zakładkę Boot,  i zmień kolejność rozruchu urządzeń, wybierając dysk z zainstalowanym systemem operacyjnym.

Powodem, przez który laptop nie chce się włączyć, mogą być też różne błędy pojawiające się w systemie operacyjnym. W takiej sytuacji możesz uruchomić laptop w trybie awaryjnym. Jeżeli to również nie przynosi skutku, spróbuj wyszukać informację na temat tego, w jaki sposób przywrócić sprawność systemu przy użyciu wiersza poleceń.

Laptop może nie uruchamiać się również z powodu poważnego zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie. W skrajnie niekorzystnej dla Ciebie sytuacji konieczna może okazać się ponowna instalacja systemu i sformatowanie dysku twardego. Dlatego warto zawsze robić kopię zapasową danych.

 

Podsumowanie

Jeśli Twój laptop nie chce się włączyć, nie panikuj. Przyczyna nie zawsze musi być poważną usterką podzespołów. Niekiedy, aby ją ustalić, wystarczą wizualne oględziny sprzętu, innym razem rzeczywiście nie obejdzie się bez oddania laptopa do serwisu.

Aby uruchomić ponownie laptop, być może wystarczy wymienić w nim baterię lub zmienić kolejność rozruchu w systemie BIOS. Trzeba jednak z zimną głową sprawdzić najbardziej prozaiczne potencjalne przyczyny problemów z uruchomieniem sprzętu. Oczywiście może się zdarzyć, że usunięcie poważniejszych usterek może kosztować nieco więcej, dlatego ważne jest postawienie właściwej diagnozy, która pozwoli skupić się na rzeczywistym problemie.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
Promocje
Lenovo Stacja dokujaca ThinkPad Thunderbolt 4 Dock - 40B00300EU (następca 40ANY230EU)
Lenovo Stacja dokujaca ThinkPad Thunderbolt 4 Dock - 40B00300EU (następca 40ANY230EU)
1 930,61 zł 1 699,00 zł 1 569,60 zł 1 381,30 zł
szt.
Lenovo ThinkPad L15 G1 20U70046PB 15,6 FHD / Ryzen R5 4650U / 8GB / 512GB SSD / AMD Radeon™ Graphics / W10 Pro
Lenovo ThinkPad L15 G1 20U70046PB 15,6 FHD / Ryzen R5 4650U / 8GB / 512GB SSD / AMD Radeon™ Graphics / W10 Pro
4 718,24 zł 3 729,00 zł 3 835,97 zł 3 031,71 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl