Opinie o Nas

Najlepsze, lekkie i wydajne laptopy dla twórcy CAD i grafika - Ranking 2023

Najlepsze, lekkie i wydajne laptopy dla twórcy CAD i grafika - Ranking

Nasze najlepsze typy ultraprzenośnych mobilnych stacji roboczych i laptopów.

Przeznaczone do tworzenia z pomocą CAD i pracy z grafiką komputerową — wszystkie solidne, lekkie, o grubości mniejszej niż 20 mm i poniżej wagi 2 kg.

Mobilna stacja robocza - co to jest?

Najbardziej wymagający, hardkorowi użytkownicy potrzebują najpotężniejszych laptopów na świecie. Pewnie się zgadzasz. Pewnie myślisz, że mówimy o graczach i laptopach do gier. W rzeczywistości jednak mówimy o pracy, a nie zabawie: aplikacjach takich jak projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), architektura, inżynieria, edycja wideo i postprodukcja, renderowanie i animacja 3D, rzeczywistość wirtualna oraz eksploracja ropy i gazu. Komputery, które wykonują te zadania na placach budowy lub w salach konferencyjnych, to mobilne stacje robocze — laptopy o najwyższej mocy procesora i karty graficznej do przetwarzania ogromnych zestawów danych i przyspieszania ultra złożonej grafiki.
Wybór najlepszego laptopa do CAD lub obróbki grafiki jest kluczowym krokiem, jeśli chcesz by laptop zapewnił Ci dobre wsparcie i był narzędziem które będzie bardzo pomocne podczas procesu twórczego. Architekci, inżynierowie lub studenci muszą wybierać ostrożnie, aby uniknąć wyboru urządzenia, które nie sprosta wymaganiom branży. A pamiętać należy, że jak na polskie warunki, koszt notebooka dla architekta CAD lub grafika to spory wydatek i nie ma tu miejsca na szkolne błędy. Inflacja szaleje, zatem jeśli nie mamy wujka zasiadającego w strukturach partii rządzącej to musimy być precyzyjni w określeniu swoich potrzeb, priorytetów i dobraniu odpowiedniego urządzenia.
Mobilne stacje robocze, bo tak dokładnie nazywają się te laptopy, produkowane są przez czołowych dostawców komputerów na świecie, tu mam na myśli takie rodziny produktów jak HP ZBook i Dell Precision i Lenovo ThinkPad P. Notebooki te zbudowane są z myślą o niezawodności, a komponenty w nich zainstalowane mogą pracować z pełną mocą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I wcale nie jest to przesadą.
Mobilne stacje robocze niejednokrotnie posiadają także „certyfikaty ISV”. Akronim ten oznacza „niezależnych dostawców oprogramowania” — wyspecjalizowane firmy programistyczne, takie jak Adobe, Autodesk, Avid, PTC, Siemens PLMS i Dassault Systemes, które współpracują z producentami komputerów osobistych w celu zagwarantowania, że dana stacja robocza i jej karta graficzna, sterowniki i inne komponenty są zoptymalizowane pod kątem ich aplikacji. Jeśli w swojej pracy korzystasz z określonego programu, takiego jak SolidWorks firmy Dassault, przed zakupem systemu poszukaj odpowiedniego certyfikatu.

Podstawy zakupów: mobilne stacje robocze

Procesor i RAM

Praktyczną zasadą jest kupowanie całej mocy obliczeniowej, na jaką Cię stać. Na rynku profesjonalnych mobilnych stacji roboczych procesory do stacji roboczych to cały świat firmy Intel, skupiony wokół najwyższej klasy mobilnych układów scalonych Core i mobilnych procesorów Xeon. Podczas gdy wiele dobrych laptopów do gier, o ile ma szybką kartę graficzną, może zadowolić się procesorem Core i5, kupujący mobilne stacje robocze powinni od razu wybrać Core i7, Core i9, a nawet Xeon, z tyloma rdzeniami i wątkami, na ile Cię stać. Tutaj będziesz chciał przyjrzeć się konkretnemu oprogramowaniu, które zamierzasz uruchomić na komputerze, aby uzyskać zalecenia dotyczące klasy procesora, którą dostawca uzna za idealną. Powód jest prosty, wymagania dotyczące mocy obliczeniowej dla oprogramowania, rosną każdego roku, a laptop tej klasy powinien zagwarantować nam wydajną pracę na minimum 2-3 lata, procesor klasy Core i5 może nam tego nie zapewnić, zatem nie warto brać go w ogóle pod uwagę.

Kilka podstawowych maszyn, przeznaczonych bardziej do pokazywania gotowych renderingów klientom (lub szefowi), niż do tworzenia samych renderingów, jest wyposażonych w czterordzeniowe procesory. Jednak większość mobilnych stacji roboczych opiera się na mocnych, sześciordzeniowych (lub więcej) procesorach połączonych z dużą ilością pamięci — 16 GB to abslutne minimum, 32 GB nie jest niczym niezwykłym, a 64 GB to popularny pułap. Ponownie sugerowane wymagania dla twojego oprogramowania powinny być twoim przewodnikiem i wyznacznikiem właściwego pułapu sprzętowego.

GPU i wyświetlacz

Podobnie jak w przypadku laptopów do gier, wszystkie mobilne stacje robocze, z wyjątkiem kilku, korzystają z szybkości i mocy dedykowanej karty graficznej, a nie zintegrowanej grafiki wbudowanej w procesor. Profesjonalne mobilne układy graficzne Nvidii tradycyjnie można znaleźć pod marką Quadro; AMD (rzadko spotykane obecnie w mobilnych stacjach roboczych) nazywane są Radeon Pro (dawniej FirePro). W 2021 roku Nvidia wycofała nazwę Quadro na rzecz serii A i serii RTX A, z układami takimi jak niższa klasa Nvidia A2000 lub wysokiej klasy RTX A6000.

Choć zbudowane w celu optymalizacji różnych operacji, procesory graficzne do mobilnych stacji roboczych nie mają nic wspólnego z procesorami graficznymi dla konsumentów lub gier, takimi jak linia GeForce firmy Nvidia. W rzeczywistości, profesjonalny mobilny flagowy produkt Nvidii w tym momencie, RTX A6000 gotowy do VR, ma ponad dwukrotnie większą pamięć wyświetlacza niż elitarne karty do gier GeForce RTX 3080 firmy. Dziś rozważamy jednak lekkie stacje robocze, a te z racji swoich rozmiarów i specyfiki nie są wyposażone w najwydajniejsze karty graficzne na rynku.

Część mobilnych stacji roboczych, które kładą nacisk na lekkość i mobilność, wyposażona jest w 14-calowe ekrany, ale większość ma przekątną 15,6 lub 16 cali. Niektórzy sprzedawcy oferują zarówno pełnowymiarowe, jak i cienkie i lekkie modele 15,6-calowe. Rozdzielczość Full HD lub 1080p (1920 na 1080 pikseli) to minimum, a rozdzielczość 4K (3840 na 2160 pikseli) jest popularnym wyborem do pracy z grafiką lub animacją z miejscem na ekranowe paski narzędzi i menu — lub do wideo 4K redagowanie.

Odwzorowanie barw — upewnienie się, że to, co widzisz na ekranie, dokładnie pasuje do gotowego produktu — jest często ważne w przypadku zadań, których oczekuje się od wysokiej klasy mobilnej stacji roboczej. Szczególnie ważne w pracy grafika czy osoby przygotowującej materiały drukowane. Ekrany, takie jak fabrycznie skalibrowane wyświetlacze DreamColor firmy HP, są dostarczane z oprogramowaniem, które pozwala wybrać palety lub przestrzenie kolorów sRGB w Internecie, Adobe RGB w druku lub kinowe palety lub przestrzenie kolorów DCI-P3. Niektóre laptopy Lenovo idą dalej dzięki wbudowanym kalibratorom kolorów Pantone: wybierasz punkt bieli (zwykle D65 do fotografii lub D50 do przygotowania do druku i projektowania graficznego) i wartość gamma (reakcja tonowa), a następnie zamykasz pokrywę, co ustawia ekran na czujnik podparcia dłoni. Kilka sekund później sygnał dźwiękowy wskazuje, że kalibrator wykonał swoją pracę.

Porty

Jeśli chodzi o jeszcze większą pojemność pamięci masowej, obecnie uważamy, że stacja robocza nie jest warta tej nazwy, jeśli nie ma co najmniej jednego portu Thunderbolt 4 do szybkiego połączenia z zewnętrznymi dyskami i macierzami RAID, a także jednego lub wielu wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości. Większość topowych producentów mobilnych stacji roboczych posiada w swojej ofercie dedykowane stacje dokujące pozwalające na połączenie naszego laptopa z wieloma monitorami, dyskami zewnętrznymi i innymi peryferiami.

Lekkie mobilne stacje robocze dla architektów CAD i grafików

Poniżej przedstawimy laptopy biznesowe, dedykowane dla grafików i do pracy z oprogramowaniem projektowym typu CAD. Wszystkie poniższe propozycje to konstrukcje profesjonalne, które powstały wyłącznie jako narzędzie do pracy w CAD i z szeroko pojętą grafiką komputerową, a nie jako urządzenie do wszystkiego... Nie wskażemy, który laptop jest najlepszy, ponieważ zależy to w dużej mierze od tego jaki jest charakter Twojej pracy, z jakim oprogramowaniem pracujesz i co dokładnie tworzysz… Lista laptopów jest na tyle długa, że każdy powinien znaleźć rozwiązanie spełniające jego oczekiwania.

Dell Precision 5470

14-calowe mobilne stacje robocze nigdy nie sprzedawały się tak dobrze, częściowo dlatego, że wydajność nie nadążała za ich 15-calowymi odpowiednikami. Ale Dell chce to zmienić dzięki Precision 5470.

Dzięki wyborowi 45-watowych procesorów Intel Core H-Series 12. generacji i procesora graficznego Nvidia RTX A1000 ten 14-calowy laptop klasy stacji roboczej z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji.

HP ZBook Firefly jest wyposażony w mniej wydajny procesor graficzny Nvidia RTX A500, podczas gdy Lenovo ThinkPad P14s ma układ Nvidia T550, który nie ma akceleracji RTX. Oba laptopy są również ograniczone do 28-watowych procesorów Intel Core P-Series 12. generacji.

Posiadanie procesora o wyższej mocy nie powinno robić wielkiej różnicy w jednowątkowych przepływach pracy, takich jak CAD, gdzie pojedynczy rdzeń może wygodnie osiągnąć wysoką częstotliwość bez zbytniej mocy. Jednak użytkownicy mogą zacząć dostrzegać rzeczywiste korzyści w wysoce wielowątkowych przepływach pracy, takich jak renderowanie. Procesor graficzny Nvidia RTX A1000 (4 GB) przenosi laptopa poza przepływy pracy 3D CAD i BIM do sfery podstawowego czasu rzeczywistego, mianowicie rozdzielczości FHD+ (1920 x 1200). Nie znajdziesz innej 14-calowej stacji roboczej tak kompaktowej z tym samym procesorem nawet Core i9-12900H, a nawet dyskretnym procesorem graficznym Nvidia RTX, jak ten Dell. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność przy zachowaniu jak najniższej wagi i rozmiaru, warto rozważyć zakup modelu Precision 5470.

Laptop do stacji roboczej ma maksymalnie 18,95 mm, co oznacza, że jest to tylko USB-C i zaczyna się od 1,48 kg.

 

Dell Precision 5570

15,6-calowy Dell Precision 5570 to najnowsze wcielenie jednego z naszych ulubionych laptopów do stacji roboczych. Jest bardzo przenośny, znacznie mniejszy niż 16-calowy Lenovo ThinkPad P1 G5 i HP ZBook Studio G9. To zaledwie 7,7 mm z przodu i 11,64 mm z tyłu (chociaż jest to nieco mylące, ponieważ Dell nie uwzględnia wyświetlacza w tym pomiarze). Zaczyna się od 1,84 kg.

Pomimo eleganckiej estetyki, nadal zawiera doskonale dobre procesory do CAD, w tym procesor Intel Core i9-12900HK i kartę graficzną Nvidia RTX A2000 (8 GB), która obejmuje sprzętowe śledzenie promieni, aby Twoje modele CAD wyróżniały się.

Jednym kompromisem ze smukłą obudową jest brak portów USB typu A (tylko USB typu C / Thunderbolt 4), chociaż jest dostarczany z kluczem sprzętowym USB typu A i HDMI. Podczas naszych testów to urządzenie firmy Dell okazało się niemal bezbłędne. W rzeczywistości zupełnie nowy Dell Precision 5570 to atrakcyjny laptop, który zaspokaja potrzeby projektantów, artystów cyfrowych i twórców treści. Jeśli jesteś takim profesjonalistą, to zdecydowanie dobry wybór.

 

Dell Precision 5770

Kiedyś 17-calowe mobilne stacje robocze miały przede wszystkim wydajność i możliwości rozbudowy dzięki wysokiej klasy procesorom graficznym i mnóstwu pamięci masowej, ale Dell Precision 5770 jest daleki od tych starych wagi ciężkiej. Rezygnując z mocy GPU na rzecz większej mobilności, otrzymujesz oszałamiający 17-calowy wyświetlacz UHD+ (3840 x 2400) InfinityEdge do szczegółowych prac projektowych w obudowie o wadze poniżej 20 mm i wadze 2,17 kg.

Procesor graficzny Nvidia RTX A3000 może nie jest najwyższej klasy, ale jest krokiem naprzód w stosunku do Nvidia RTX A2000 15,6-calowego Precision 5570 i ma 12 GB pamięci GPU, co podnosi pułap rozmiaru zestawów danych, które może obsłużyć.

Laptop ze stacją roboczą ma cztery porty Thunderbolt 4 (USB typu C z DisplayPort) i polega na dołączonym kluczu USB typu A i HDMI.

 

HP ZBook Studio G9

W przypadku edycji G9 tego smukłego laptopa HP firma HP zmieniła panel z 15,6-calowego na 16-calowy. To sprawiło, że jest trochę większy niż edycja G8, ale dzięki wyświetlaczowi 4K o współczynniku proporcji 16:10 (3840 x 2400) (z opcjami DreamColor o częstotliwości odświeżania 120 Hz i OLED) zyskujesz o 11% większą użyteczną powierzchnię ekranu niż poprzedni 16:9. Pamięć została również ulepszona dzięki 64 GB, dwukrotnie większej niż G8, której trochę brakowało.

W porównaniu z mocniejszym HP ZBook Fury G9, HP ZBook Studio G9 oferuje nieco słabsze procesory Intel Core H-Series 12. generacji z maksymalnie 6 rdzeniami typu P i 8 rdzeniami typu E. Opcje graficzne są podobne, aż do Nvidia RTX A5500 (16 GB), ale przy niższym poborze mocy oczekuj nieco mniejszej wydajności.

 

HP ZBook Firefly G9

HP ZBook Firefly G9 jest dostępny w dwóch rozmiarach – 14-calowym i 16-calowym. Z obudową o głębokości 19,9 mm ta budżetowa mobilna stacja robocza prawie trafia do naszego podsumowania poniżej 20 mm. Użytkownicy mają do wyboru energooszczędne procesory Intel Core i7 12. generacji. Powinny one nadal zapewniać dobrą wydajność w jednowątkowych przepływach pracy skoncentrowanych na CAD, a niektóre z super energooszczędnych modeli 15 W typu „U” pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze. Jednak przy mniejszej liczbie rdzeni i niższym budżecie mocy renderowanie wielowątkowe zajmie więcej czasu.

Wybór GPU jest ograniczony, dostępne są tylko opcje 4 GB. Oba laptopy do stacji roboczych oferują procesor graficzny Nvidia T550, podczas gdy model 16-calowy można również skonfigurować z Nvidia RTX A500. Jednak pomimo sprzętu obsługującego ray tracing, nadal tak naprawdę nadaje się do głównego nurtu CAD.

 

Lenovo ThinkPad P1 G5

Lenovo było jednym z pierwszych producentów OEM, którzy przestawili się z 15,6-calowego wyświetlacza o proporcjach 16:9 na 16-calowy wyświetlacz 16:10, więc jest to w dużej mierze odświeżenie edycji G4 z procesorami Intel Core 12. generacji z serii H. oraz konstrukcja termiczna z ciekłego metalu dla lepszego chłodzenia.

Wraz z HP ZBook Studio G9, Lenovo ThinkPad P1 G5 wyróżnia się, ponieważ obsługuje wysokiej klasy procesory graficzne, aż do Nvidia RTX A5500

(16 GIGA BAJTÓW). Oznacza to, że ten wysokiej jakości cienki (17,7 mm) i lekki (1,81 kg) laptop może być używany do szerszego zakresu przepływów pracy skoncentrowanych na grafice, w tym renderowania GPU, viz w czasie rzeczywistym i VR.

Dwa porty USB typu A i dwa porty USB typu C Thunderbolt 4 zapewniają elastyczność. Kamera FHD i HDMI dodają mu atrakcyjności.

 

 

Lenovo ThinkPad P14s G3 (wersje Intel i AMD)

14-calowy ThinkPad P14s G3 przeznaczony do zastosowań CAD jest dostępny w dwóch wariantach – edycji "Intel" z procesorami Intel Core 28 W 12. Procesory z serii 6000 U i zintegrowana karta graficzna AMD Radeon 680M ze sterownikiem Pro APU.

Oba mają tę samą obudowę 17,9 mm, ale dzięki połączeniu procesora i karty graficznej w jednym chipie, wersja „AMD” jest nieco lżejsza, zaczynając od 1,28 kg. Wersja „Intel” ma niewielką przewagę pojemności pamięci (48 GB vs 32 GB).

Laptop P14s Gen 3 posiada spory wybór 14-calowych wyświetlaczy IPS dostępnych w rozdzielczości 1920 x 1200px (dotykowy i bezdotykowy), 2240 x 1400px (300 nitów, 100% sRGB) i 3840 x 2400px (dotykowy, kalibracja X-Rite, 500 nitów, 100% opcji DCI-P3). Większość potrzeb związanych z łącznością zaspokajają dołączone porty USB 3.1 typu A, Thunderbolt 4, RJ-45 i HDMI. Oprócz Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2, Lenovo oferuje również łączność 4G LTE WWAN.

Zachęcamy do zapoznania się również z artykułem

Laptop dla grafika

Jaki producent mobilnych stacji roboczych jest najlepszy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, HP, Dell i Lenovo to najwięksi gracze na rynku mobilnych stacji roboczych. Nie należy mylić zaawansowanych laptopów ze stacjami roboczymi; chociaż termin „stacja robocza” ma ogólne znaczenie (proste skojarzenie z „komputerem PC do pracy”), w świecie profesjonalnych aplikacji ma bardzo specyficzne znaczenie, zgodnie z omówionymi przez nas kwestiami: wysokiej klasy procesor Core lub Xeon , chipset graficzny Quadro, RTX A lub Radeon Pro klasy stacji roboczej oraz certyfikat ISV. W związku z tym przy porównywaniu zakupów warto przyjrzeć się wyborom trzech dostawców: ZBook (HP), Precision (Dell) i ThinkPad P (Lenovo). Inny gracz, MSI, również poczynił skromne postępy w dziedzinie mobilnych stacji roboczych dzięki serii laptopów MSI W i CreatorPro; jednak w mojej opinii ta marka wciąż goni "czołówkę" i ma do niej jeszcze spory dystans.

Zwróć uwagę na nadchodzącą koncepcję w świecie stacji roboczych: bardziej ogólny sterownik GPU, który został zbudowany z myślą o maksymalizacji zgodności z kreatywnymi aplikacjami. Nvidia już to robi ze swoim sterownikiem Nvidia Studio(Otwiera się w nowym oknie), który działa zarówno na procesorach graficznych GeForce, jak i Quadro. Sterownik nie oferuje gwarantowanej kompatybilności, takiej jak certyfikat ISV, ale został przetestowany z kreatywnym oprogramowaniem popularnych dostawców. (Lista aplikacji jest opublikowana na stronie pobierania sterowników.) Na rynku pojawia się nowa klasa laptopów Studio przypominających stacje robocze.

Na koniec, warto również wiedzieć, że prawie wszystkie mobilne stacje robocze to tradycyjne laptopy, ale firma HP Inc eksperymentowała z konwertowalnymi stacjami roboczymi odpowiednio z modelami HP ZBook X2 (model z odłączanym ekranem) i ZBook x360 (obrotowy 2 w 1). Wybór należy do Ciebie...

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl