Opinie o Nas

HP EliteBook 860 G11 - smukły laptop biznesowy 16" w nowej odsłonie [recenzja]

Smukły laptop biznesowy 16" w nowej odsłonie - EliteBook 860 G11 - recenzja

Wprowadzenie

Seria HP EliteBook to synonim najwyższej klasy notebooków biznesowych od HP. Smukły EliteBook 860 G11 jest wyposażony w obsługę sieci 5G, czytnik SmartCard i wiele funkcji bezpieczeństwa. Dopiero dwa lata temu do linii EliteBook dodano model 16-calowy. Teraz pojawiła się kolejna jego generacja oznaczona jako „G11”, choć tak naprawdę jest to dopiero trzecia odsłona w tym rozmiarze. Co HP zmieniło tym razem?

Na pierwszy rzut oka G11 nie zmienił się zbytnio w porównaniu do poprzedniego modelu G10. To jednak tylko pozory, bo zmian jest całkiem sporo.

W tej recenzji zamierzamy nie tylko porównać obecny model z jego poprzednikiem, ale także przeanalizować, jak dobrze wypada on na tle innych wysokiej klasy laptopów biznesowych, takich jak Lenovo ThinkPad P16s G2 czy np. Lenovo ThinkPad T16 G2.

EliteBook 860 G11 z metalową obudową w kolorze srebrnym

Wszystkie krawędzie aluminiowej obudowy w kolorze srebrnym są zaokrąglone, widać jak dokładnie zmienia się moda - jeszcze parę lat temu EliteBooki posiadały ostre krawędzie z tzw. diamętowym wykończeniem. Metal nadaje podstawie dużą wytrzymałość, pokrywa wyświetlacza jest również dość solidna, ale naturalnie nieco łatwiej ją wygiąć. Jedynie ramka wokół wyświetlacza wykonana jest z gładkiego, czarnego plastiku, co uznać można za standard. Wycięcie z przodu pokrywy umożliwia otwarcie laptopa jedną ręką.

HP EliteBook 860 G11 ekran

Pokrywę można odchylić do tyłu o prawie 180 stopni. Dwie małe gumowe podkładki nad lewym i prawym górnym rogiem touchpada zapewniają, że wyświetlacz nie zostanie porysowany przez klawiaturę, gdy pokrywa jest zamknięta.

EliteBook jest niewielki pod względem rozmiaru. Konkurenci są często o kilka milimetrów głębsi lub szersi, oba ThinkPady są nieco grubsze, co czyli EliteBooka 860 jednym z najsmuklejszych laptopów biznesowych w tej kategorii.

Przy wadze 1,9 kg, EliteBook 860 jest cięższy w naszym porównaniu. Oba ThinkPady ważą około 100 g (0,2 lb) mniej.

SmartCard i 5G, ale brak LAN lub czytnika kart SD

Opcje wejścia/wyjścia są całkiem przyzwoite jak na ultrabooka. Dostępne są w sumie cztery porty USB: dwa typu A i dwa typu C. Więcej o portach napiszemy w dalszej części artykułu.

EliteBookowi brakuje jednak czytnika kart SD i portu LAN. Zresztą brak tego ostatniego w laptopie tej klasy nie jest niczym zaskakującym. Biznesowy charakter maszyny podkreśla czytnik SmartCard oraz slot na kartę SIM z obsługą łączności 5G i eSIM. Wszystkie porty znajdują się daleko z tyłu po obu stronach, co daje dłoni więcej miejsca podczas korzystania z myszy.

Łączność

Wi-Fi odgrywa szczególnie istotną rolę, ponieważ laptop nie posiada portu Ethernet. W przeciwieństwie do niektórych laptopów konkurencji HP EliteBook wykorzystuje kartę Realtek Wi-Fi 6E i nie oferuje WiFi 7 w tej generacji. Z jednej strony może to dziwić, z drugiej jednak możemy zadać sobie pytanie ile na rynku jest urządzeń obsługujących WiFi 7 i jaki procent stanowią. Na chwilę pisania tego artykułu zaryzykuję stwierdzenie, że w firmach dopiero zagościł na dobre standard WiFi6, a procent urządzeń z WiFi 7 liczony powinien być raczej w promilach, bo nie sądze by choć zbliżał się do jednego procenta.

Prędkości transferu są bardzo dobre i nie ma się tu do czego przyczepić.

Jest też gniazdo LTE/5G, które obsługuje karty Nano SIM. Łączność LTE obsługiwana jest przez modem Intel XMM 7560 LTE Advanced Pro. HP oferuje opcję modułu 5G, ale jego dostępność może się różnić w zależności od regionu i najwyraźniej nie została jeszcze sfinalizowana.

Kamera internetowa

HP wyposażył model G11 w kamerę internetową 5 MP z podczerwienią, która jest kompatybilna z Windows Hello. Obecny model może przechwytywać obrazy w rozdzielczości 3840 x 2160. Jak widac poniżej kamera wyposażona jest w fizyczną zaślepkę, którą w razie potrzeby zasłonimy przetwornik kamery gwarantująć sobie 100% prywatności.

Kamera laptopa HP EliteBook 860 G11

Kilka funkcji kamery internetowej można również kontrolować za pomocą oprogramowania myHP, w tym automatyczne kadrowanie, rozdzielczość i kilka opcji ulepszania (lub być może pogarszania) obrazu, takich jak "Naturalny ton" (wzmacnia odcień skóry i nadaje obrazowi czerwony odcień) i "Filtr wyglądu". Ten ostatni wydaje się po prostu zmiękczać obraz, co wprowadza rozmycie.

Jedną z interesujących funkcji jest prawdopodobnie opcja miksera. Po podłączeniu kilku kamer można użyć tej opcji, aby uporządkować różne kanały, a nawet przesyłać strumieniowo, jak coś w rodzaju OBS-super-lite.

Bezpieczeństwo

HP stara się zachęcić kupujących wieloma funkcjami bezpieczeństwa i oprogramowaniem. Po pierwsze jest to opcjonalny skaner linii papilarnych – skaner płaski działa bardzo dobrze i szybko, nie ma problemu z rozpoznaniem odcisku palca.

Logo HP Wolf Security pojawia się na ekranie po uruchomieniu laptopa. HP twierdzi, że oprogramowanie zabezpieczające ma na celu wzmocnienie "cyberodporności Twojej firmy". Możesz kliknąć ten link, aby przejść do strony internetowej HP, aby uzyskać więcej informacji. Ale oprogramowanie nie działa wiecznie. Najczęściej jest to licencja roczna lub licencja obejmująca czas trwania gwarancji podstawowej. Po wygaśnięciu licencji należy ją odnowić, aby nadal korzystać z oprogramowania. To samo dotyczy zintegrowanego oprogramowania HP Sure Click Pro i HP Sure Sense Pro.

Do dyspozycji mamy kamerę 5MP IR, która posiada certyfikacje Windows Hello, tym samym pozwala na bezpieczne logowanie się do systemu rozpoznając naszą twarz.

Kolejnym istotnym w kontekście biznesu zabezpieczeniem jest czytnik SmardCard, który służy do autoryzacji za pomocą kart cyfrowych.

SZUKASZ LAPTOPA O WIĘKSZEJ WYDAJNOŚCI?

HP ZBOOK FURY, POWER, STUDIO I FIREFLY G11

Akcesoria i gwarancja

Oprócz ładowarki USB-C i odrobiny dokumentacji, w opakowaniu nie ma żadnych innych dodatków.

HP dla serii EliteBook G11 (830 G11, 840 G11 i 860 G11) oferuje trzyletnią gwarancje producenta realizowaną w „następnym dniu roboczym” w miejscu użytkowania laptopa. Zatem mamy do czynienia z gwarancja typu Onsite Next Business Day (3/3/3), obejmującej gwarancję na części i robociznę, a także trzyletnią usługę wsparcia sprzętowego na miejscu w następnym dniu roboczym z pokryciem kosztów podróży.

Modernizacja i konserwacja

Dolna pokrywa jest utrzymywana na miejscu za pomocą pięciu prostych śrub z łbem krzyżakowym, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby użytkownicy przypadkowo pomylili lub źle umieścili śruby. Po poluzowaniu śrub, najłatwiejszym sposobem na zdjęcie dolnej pokrywy jest podniesienie jej od tyłu wyświetlacza.

HP EliteBook 860 G11

Ogólnie rzecz biorąc, większość sprzętu wewnątrz można konserwować lub wymieniać, w tym wentylatory, baterię, dysk SSD, pamięć RAM, kartę Wi-Fi i moduł WWAN. Jednak kilka komponentów znajduje się pod mocno przymocowanymi metalowymi osłonami, z których niektóre są dodatkowo połączone i zabezpieczone taśmą samoprzylepną. Utrudnia to dostęp do podzespołów i może zniechęcać niektórych użytkowników do wykonywania czynności konserwacyjnych.

Klawiatura

Jak zwykle, HP zapewnił G11 bardzo schludny i uporządkowany układ klawiatury, który obejmuje klawiaturę numeryczną. Nieco mniej optymalne jest umiejscowienie przycisku zasilania (środek górnego rzędu, pomiędzy klawiszami drukowania i usuwania) oraz klawiszy strzałek w górę i w dół. W ramach nowości na klawiaturze znajdziemy już osobny przycisk do uruchomienia aplikacji Windows Copilot.

Klawiatura HP EliteBook 860 G11

Klawisze mają trochę odstępu między sobą, ale same w sobie są raczej małe (około 1,5 cm lub 0,6 cala). Mają tylko krótki lub umiarkowany skok, ale ich sprzężenie zwrotne jest wyraźne i bardzo łatwo wyczuwalne. Mimo to naciśnięcia klawiszy brzmią bardzo cicho. Klawiatura umożliwia więc szybkie pisanie i sprawia wrażenie wysokiej jakości. Pisanie na klawiaturze EliteBook 860 G11 jest przyjemnym doświadczeniem.

W ciemnym otoczeniu, jednostrefowe białe podświetlenie z dwoma poziomami jasności sprawia, że litery na klawiszach są łatwo czytelne, w tym te na specjalnych klawiszach funkcyjnych. Podświetlana klawiatura jest opcjonalna, zatem dobrze upewnić się, że wybrany przez nas model będzie w nią wyposażony.

Touchpad

Touchpad wyróżnia się przyzwoitymi wymiarami (około 12,7 x 8,5 cm) i niezwykle gładką powierzchnią, która prawie nie stawia oporu nawet przy powolnym przesuwaniu palca. Gesty multi-touch są rozpoznawane bez żadnych problemów. Zintegrowane przyciski mają jasno określony punkt kliknięcia i działają niezawodnie. Dźwięk kliknięcia wydawany przez przyciski jest przyjemnie miękki. Jednak w ekstremalnych zastosowaniach, takich jak gry, mogą występować niewielkie opóźnienia między wejściem a reakcją touchpada.

Wyświetlacz - Sure View Reflect został ulepszony

Dwa lata temu krytykowaliśmy wyświetlacz G9 za filtr prywatności Sure View. HP najwyraźniej posłuchało, ponieważ filtr doczekał się kolejnej już generacji. Laptop wyposażony jest w 16-calowy panel IPS. Jest to wyświetlacz 1200p o proporcjach 16:10 i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Jego jasność ma sięgać nawet 1000 nitów. O ile w generacji 9 ów filtr prywatyzujący mógł bardziej irytować niż wspierać użytkownika o tyle w tej chwili posiadacze matrycy z SureView powinni być już zadowoleni, bo został on ulepszony pod wieloma względami.

Dla tych, którzy nie potrzebują wyświetlacza z wbudowanym filtrem prywatyzującym HP przygotowało cały wachlarz ekranów tak by każdy użytkownik mógł wybrać opcje odpowiadającą jego specyfice pracy.

W zależności od modelu notebooki wyposażone są w matryce:

  • Przekątna 40,6 cm (16,0 cali), WUXGA, LCD, UWVA, antyodblaskowy, WLED i Low Blue Light, 1000 nitów, 100% sRGB ze zintegrowanym ekranem prywatności HP Sure View reflect (1920 x 1200)
  • Przekątna 40,6 cm (16,0 cali), OLED, 120 Hz, UWVA, BrightView, OLED z funkcją Low Blue Light, 400 nitów, DCI-P3 100%, 2,8K (2880 x 1800)
  • Przekątna 40,6 cm (16,0 cali), WUXGA, LCD, UWVA, antyodblaskowy, WLED i Low Blue Light, 400 nitów, Low Power, 100% sRGB (1920 x 1200)
  • Przekątna 40,6 cm (16,0 cali), WUXGA, LCD, UWVA, antyodblaskowy, WLED, 300 nitów, 45% NTSC (1920 x 1200)

Procesory z serii INTEL Core Ultra

Nowa generacja EliteBook G11 to także nowe procesory. INTEL Core Ultra (Meteor Lake) to czteropłytkowa architektura, składająca się z określonych kafelków CPU, "SOC", grafiki i I/O wykonanych w różnych technologiach procesowych, a nawet w różnych fabrykach. Płytka procesora Meteor Lake jest wykonana w drobniejszej, mniej energochłonnej technologii procesowej Intel 4, z rdzeniami P, które osiągają 5,0 GHz przy prędkościach turbo. Ogólnie rzecz biorąc, chipy Intel Meteor Lake zużywają 28 W, choć istnieje chip 45 W, Core Ultra 9 185H, który ma zostać dostarczony w tym kwartale z częstotliwością do 5,1 GHz.

Meteor Lake zawiera również osiem linii PCIe 5 dla eGPU, ale także znacznie ulepszoną zintegrowaną jednostkę graficzną. Dostępny jest tylko Thunderbolt 4.

Istnieje również subtelna, głęboka różnica w sposobie, w jaki oba układy faktycznie obsługują nowe zadania. Intel Thead Director współpracuje z systemem operacyjnym w celu kierowania nowych zadań lub wątków do procesora. Core Ultra w rzeczywistości zawiera specjalny, wolniejszy rdzeń E o niskim poborze mocy, a Thread Director najpierw kieruje nowe zadania do tych najwolniejszych, najbardziej energooszczędnych rdzeni, a następnie przesuwa je do rdzeni P, jeśli zajdzie taka potrzeba. W taki sposób nowa generacja ponownie podnosi wydajność i energooszczędność całej konfiguracji.

Pamięć masowa

Producent po raz kolejny zainstalował dysk SSD PCIe 4.0 NVMe o pojemności 1 TB wyprodukowany przez SK Hynix. Dyski te obecnie uważane są za jedne z najlepszych na rynku SSD.

Karta graficzna

Przetwarzaniem grafiki zajmuje się zintegrowana karta Intel® ARC Graphics (w przypadku procesorów z serii H) będąca obecnie jednym z najpotężniejszych układów iGPU na rynku. Mówimy tu o poziomie wydajności dedykowanej karty graficznej GeFore RTX 2050, zamkniętej wewnątrz układu CPU. Szok i niedowierzanie... W procesorach z serii U za przetwarzanie grafiki odpowiada nieco mniej wydajny układ Intel® Graphics.

Intel Arc Graphics

Porty

EliteBook G11 to laptop biznesowy wyposażony kompletnie. Owszem, jak już pisaliśmy nie posiada gniazda LAN, jednak ze względu na smukłą budowę laptopów odchodzi sie już powoli od tego dość leciwego portu. Wyposażono go natomiast we wszystko czego biznes stricte wymaga: 2 porty Thunderbolt 4 USB4 Type-C 40 Gb/s; (USB Power Delivery i DisplayPort 1.4), 2 porty ładowania USB 3.2 Gen 1.0 Type-A; szybkość transmisji danych 5 Gb/s (po jednym z każdej strony), Gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe combo i port HDMI v2.1.

Porty HP EliteBook G11

Emisja hałasu

W trybie bezczynności pojedynczy wentylator w EliteBooku jest przez większość czasu nieaktywny. W 3DMark06 zaczął się obracać po około 20 sekundach, ale pozostał stosunkowo cichy, tylko ThinkPad T16 G2 był podobnie cichy w tym scenariuszu.

EliteBook również może stać się głośniejszy pod dużym obciążeniem, ale wciąż nie jest to poziom hałasu, który mógłby być drażniący. Większość konkurentów ma nieco głośniejsze wentylatory niż EliteBook 860 G11.

Żywotność baterii

Podobnie jak w poprzednim modelu, HP wyposażyło obecnego EliteBooka 860 w baterię sześcio-komorową o pojemności 76 Wh lub opcjonalnie 56Wh (3-cell). Pomimo wysokiego zużycia energii pod obciążeniem, laptop może zapewnić wyjątkową żywotność baterii w mniej wymagających zadaniach, takich jak aplikacje biurowe, projektowanie, czy przeglądanie WWW.

Jeśli chodzi o żywotność, to wyniki szczytowe są bardzo dobre. Do 19 godzin i 15 minut na baterii 76 Whr (HP Long Life 3-Cell, 76 Whr Polymer, grafika UMA, Intel Ultra 7 U15 vPro, wyświetlacz ustawiony na 250 nitów (na wyświetlaczu 400 nitów), 2*8GB pamięci LPDDR5, 256 GB SSD). Oczywiście jest to wartość szczytowa, nie mniej można założyć z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że bateria starczy nam na pełne 8 godzin pracy, a to już świetny rezultat.

HP EliteBook G11

WERDYKT

HP EliteBook 860 G11 ma wiele zalet, szczególnie w odniesieniu do jakości wykonania i specyfikacji. Jego solidna metalowa obudowa wyróżnia się tak samo, jak doskonałe urządzenia wejściowe. Laptop jest również wyposażony w gniazdo kart SIM LTE/5G z obsługą eSIM, czytnik SmartCard i cały szereg funkcji bezpieczeństwa. Czy jest to więc idealny laptop dla profesjonalistów biznesowych?

W ramach serii mamy do wyboru wiele ekranów, w tym specyficzny SureView z wbudowanym filtrem prywatności, a także OLED o świetnych, soczystych kolorach. Można też wybrać dość optymalny wyświetlacz o jasności 400 nitów.

Bogactwo opcji, lekka i zwarta konstrukcja idące w parze z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi sprawiają, że HP EliteBook 860 G11 to jedna z najciekawszych pozycji w świecie laptopów biznesowych o przekątnej 16 cali.

 

Ceny HP EliteBook 860 | Notebook HP Elite 860

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Samsung Monitor profesjonalny QB55C 55 cali Błyszczący 16h/7, 350(cd/m2) 3840x2160 (UHD)(Tizen 7, VXT Ready) WiFi/BT 3 lata OnSite (LH55QBCEBGCXEN)
Samsung Monitor profesjonalny QB55C 55 cali Błyszczący 16h/7, 350(cd/m2) 3840x2160 (UHD)(Tizen 7, VXT Ready) WiFi/BT 3 lata OnSite (LH55QBCEBGCXEN)

3 119,00 zł

Cena regularna: 3 319,00 zł

Najniższa cena: 3 149,00 zł

2 535,77 zł

Cena regularna: 2 698,37 zł

Najniższa cena: 2 560,16 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl