
Recenzja Lenovo ThinkBook 16 G6 – przystępny cenowo i wydajny laptop z procesorem i7?
Nowa generacja laptopów Lenovo ThinkBook to więcej miejsca do pracy. Lenovo ThinkBook 16 G6 zostawiło matryce 15,6 cala za sobą wchodzą w bardziej nowoczesny i lepiej sprawdzający się w pracy ekran 16-cali. ThinkBook G6 to biznesowy laptop multimedialny z wyświetlaczem IPS i wydajnymi procesorami.
Cała seria ThinkBook od Lenovo składa się z modeli dla klientów prywatnych (IdeaPad, Yoga) oraz modeli skierowanych typowo do użytku biznesowego. W ramach serii możemy liczyć również na kilka rozmiarów przekątnych ekranu. To sprawia, że ThinkBooki są interesujące zarówno dla użytkowników prywatnych, na przykład pracujących w domu, jak i małych firm.
My skupiliśmy się na modelu 16-cali, a dokładnie Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB. Ta konfiguracja to jest o tyle interesująca, że wyposażona została w bardzo wydajny procesor Intel serii H (i7-13700H), 16GB szybkiej pamięci RAM oraz dysk 512GB. Taki zestaw stanowi już wydajne narzędzie pracy i spełnia wymagania współczesnego cyfrowego Świata. O ile jednak konfiguracje 16GB / 512GB występują u w zasadzie każdego producenta laptopów, o tyle nie często w relatywnie przystępnych cenowo laptopach zdarzają się procesory Intel serii H. Te kojarzą się raczej już z dużo wyższą półką cenową.
ThinkBook 16 G6 - obudowa i komunikacja
Nowe ThinkBooki posiadają bardzo przyjemny dla oka design. Srebrna obudowa laptopa prezentuje się świetnie, jego aluminiowa pokrywa ma dwa różne odcienie szarości w połączeniu z dużym napisem "ThinkPad". Taka sama kolorystyka kontynuowana jest od spodu, przy czym „podwozie” tego laptopa wykonane jest już z ABS’u o przyjaznej fakturze. Ogólnie rzecz biorąc, ThinkBook wydaje się nie przyciągać wielu odcisków palców. Jego waga wynosząca 1,7 kg jest przeciętna i żadne z porównywanych urządzeń nie zajmuje zbyt dużej przestrzeni.
Jakość wykonania jest dobra, całość bardzo dobrze spasowana. Nie skrzypi, nie ugina się – jest jak być powinno. Zawiasy są dobrze osadzone i pozwalają na maksymalny kąt otwarcia 180 stopni. Opcje rozbudowy są dobre dzięki dwóm gniazdom SO DIMM na pamięci DDR5 i jednemu gniazdu M.2- 2280, a moduł WLAN można również wyłączyć.
ThinkBook posiada militarny certyfikat wytrzymałości - MIL-STD-810H, można więc założyć, że obudowa wytrzyma trudy dnia codziennego, a nawet upadek z niewielkiej wysokości.
ThinkBook wyposażony jest w port Ethernet (RJ-45), HDMI 2.1, złącze słuchawek typu combo jack (3.5mm), czytnik kart SD, Thunderbolt 4 / USB4, port USB 3.2 Gen 1, port USB 3.2 Gen 1 (Always On), port USB-C 3.2 Gen 2. Przy takiej ilości portów można zapomnieć o jakichkolwiek adapterach czy przejściówkach. Czytnik kart SD akceptuje w pełni funkcjonalne karty SD, a jego szybkość transferu 80-90 MB/s jest przyzwoita. Moduł WLAN obsługuje Bluetooth 5.1 i WiFi 6 (11ax 2x2). Kamera internetowa 1080p laptopa spełnia swoje zadanie i robi przyzwoite zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo w laptopie wbudowana jest także kamera IR – pozwalająca na rozpoznawanie twarzy użytkowników i tym samym wykorzystywanie technologii Windows Hello (logowanie twarzą). Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jest tez fizyczna przesłona kamery, gdy chcemy mieć absolutną pewność, że nikt nie będzie wstanie nas zobaczyć.
Klawiatura ThinkBook'a 16 IRL
ThinkBook 16 G6 wyposażony jest w podświetlaną klawiaturę z dedykowanymi klawiszami numerycznymi. Pisanie na klawiszach o skoku 1,5 mm jest naprawdę przyjemne, proszę mi wierzyć – z tej klawiatury zadowolony będzie każdy kto sporo pisze. W ciemnym otoczeniu z pomocą przychodzi białe podświetlenie z dwoma poziomami jasności. Klawisze strzałek mają odpowiedni rozmiar i są dedykowane klawisze w górę i w dół. Skaner linii papilarnych jest zintegrowany z przyciskiem zasilania, czyta odciski szybko i dość dokładnie.
Sprawdź pełną ofertę
Ekran IPS dla ThinkBook 16 G6
ThinkBook 16 G6 posiada matowy panel IPS o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli (WUXGA). Subiektywnie, wyświetlacz ten prezentuje się dobrze w odniesieniu do klasy cenowej urządzenia - nawet jaśniejsze powierzchnie nie wydają się ziarniste. Szybkość reakcji nie budzi zastrzeżeń. Odwzorowanie barw wynosi 45% NTSC, co dla laptopa biurowego jest w zupełności wystarcające.
Lenovo twierdzi, że ekran ma jasność 300 cd/m² i zostało to potwierdzone w naszych pomiarach - odnotowaliśmy maksymalnie 310 cd/m² i średnio 290 cd/m². Na zewnątrz jasność panelu wynosząca 300 cd/m² sprawia, że odczytanie obrazu z wyświetlacza jest nieco utrudnione, ale nadal da się pracować.
Procesor - Intel i7-13700H z kartą graficzną
Sercem omawianego laptopa jest procesor Intel Core i7-13700H. To bardzo wydajny mobilny procesor dedykowany do laptopów, oparty na serii Raptor Lake-H (architektura Alder Lake). Oferuje 6 wydajnych rdzeni (rdzenie P, architektura Golden Cove) i 8 wydajnych rdzeni (rdzenie E, architektura Gracemont). Rdzenie P obsługują technologię Hyper-Threading, co w połączeniu z rdzeniami E daje 20 obsługiwanych wątków. Częstotliwość taktowania wynosi od 2,4 do 5 GHz (pojedynczy rdzeń turbo, wszystkie rdzenie 4,7 GHz) w klastrze wydajności i od 1,8 do 3,7 GHz w klastrze wydajności. Wydajność rdzeni E powinna być zbliżona do starych rdzeni Skylake (porównaj z Core i7-6920HQ). Wszystkie rdzenie mogą wykorzystywać do 24 MB pamięci podręcznej L3.
Tyle jeśli chodzi o typowe technikalia, natomiast dla przeciętnego użytkownika ważna jest wydajność (szybkość przetwarzania) jaką ów procesor oferuje. Porównajmy zatem wydajność najpopularniejszych procesorów stosowanych w laptopach biznesowych.
*Wyniki z dnia 02.12.2024
Aktualne wyniki testów można znaleźć tutaj: https://www.cpubenchmark.net/
Wyniki w zasadzie mówią wszystko, Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB to laptop wyposażony w naprawdę wydajny procesor, który w zasadzie całkowicie deklasuje wydajnościowo te same laptopy oparte o procesory Ryzen.
Dla tych którzy nie potrzebują tak dużej mocy obliczeniowej, istnieje możliwość zaoszczędzenia paru groszy w portfelu. Dostępne są bowiem również modele z procesorami Core i5-1335U - np. Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0076PB.
Procesor Intel Core i7-13700H posiada także wbudowany wydajny układ graficzny Intel® Iris® Xe Graphics posiadający 96 jednostek obliczeniowych i oferujący użytkownikom wszystko czego potrzebują w przypadku multimedialnego laptopa biznesowego. Pod względem grafiki i wydajności w grach, Intel Iris Xe należy do podstawowej kategorii GPU. Podobnie jak wszystkie zintegrowane procesory graficzne, Iris Xe wykorzystuje pamięć główną, ponieważ nie posiada własnej pamięci wideo. W związku z tym, niższą liczbą rdzeni obliczeniowych i mniejszą przepustowością pamięci, Xe nie może konkurować z pełnowartościowymi kartami graficznymi klasy gamingowej. Pozostaje daleko w tyle za typowymi gamingowymi seriami GPU, takimi jak Nvidia GeForce RTX czy GTX. Wydajność Iris Xe jest jednak zbliżona do wydajności niektórych podstawowych dedykowanych kart graficznych, takich jak seria Nvidia GeForce MX. To świetny wynik jak na zintegrowany procesor graficzny. Ponadto, Iris Xe jest zauważalnie szybszy niż układ graficzny Intel UHD w procesorach z niższej i średniej półki z serii Intel Core i3 oraz podstawowych układach Intel Pentium i Celeron. Na chwilę obecną jest to zdecydowanie najlepszy układ zintegrowany jaki można posiadać w laptopie przenaczonym dla biznesu.
Pojemność dyskowa i RAM
Oczywistą oczywistością jest już standard SSD NVMe. Gniazdo M.2-2280 w naszym urządzeniu testowym jest zajęte przez kompaktowy dysk SSD M.2-2242 firmy SK Hynix o pojemności 512 GB, z czego 419 GB jest do wykorzystania po pierwszym uruchomieniu ThinkPada. Prędkości są bardzo przyzwoite i oscylują w granicach 3200 MB/s odczytu i 3180MB/s zapisu. Co ciekawe laptop posiada dwa złącza M.2 - 1 x M.2 2280 oraz 1 x M.2 2242, tym samym istnieje możliwość instalacji nawet dwóch dysków NVMe.
W przypadku pamięci RAM producent zaoferował w urządzeniu dwa sloty na pamięć RAM DDR5. Urządzenie fabrycznie wyposażone zostało w jeden moduł pamięci 16GB DDR5-5200 MHz. Jeden slot pozostaje pusty na wypadek konieczności rozbudowy w przyszłości. Jednostkę można rozbudować nawet do 64GB pamięci RAM, co wydaje się w zupełności wystarczające.
Opinie na temat Lenovo ThinkBook 16 G6
Zacznijmy od faktów. Lenovo ThinkBook 16 G6 to laptop przeznaczony do pracy, wyposażony w matowy ekran IPS. Subiektywnie, jakość obrazu jest dobra. Wewnątrz budynku maksymalna jasność ekranu 300 cd/m² jest w zupełności wystarczająca, ale na zewnątrz może być nieco trudniej odczytać obraz z wyświetlacza.
Obudowa posiada przyjemny „look”, charakteryzuje się dobrą jakością, a moduły SSD, WLAN i RAM można wymieniać i rozbudowywać. Istnieje wiele opcji łączności i oprócz nowoczesnego portu USB 4.0 i HDMI 2.1, ma również dostęp do szybkiego czytnika kart SD.
Laptop wyposażony jest w akumulator litowo-polimerowy o pojemności 71Wh, oferujący czas pracy na baterii do 14 godzin.
Wyposażony w 16GB pamięci RAM DDR5-5200 MHz, wydajny dysk 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 oraz procesor Intel Core i7-13700H laptop oferuje świetną wydajność. Dodając do tego liczne funkcje bezpieczeństwa takie jak czytnik linii papilarnych, logowanie Windows Hello, szyfrowanie dysku TPM 2.0, czy też przesłona prywatyzująca dla kamery (privacy shutter), otrzymamy użyteczne i bezpieczne narzędzie pracy.
Warto również wspomnieć, że ThinkBook 16 G6 IRL objęty jest 3-letnią gwarancją producenta w systemie OnSite. Znaczy to, że w razie awarii serwisant pojawi się w miejscu użytkowania sprzętu i niezwłocznie usunie awarię.
W naszej opinii omawiany Lenovo ThinkBook 16 G6 to świetny wybór dla osoby potrzebującej wydajnego narzędzia do pracy biurowej. Duża moc laptopa, liczne porty i rozbudowane funkcje bezpieczeństwa czynią z niego jedno z ciekawszych narzędzi do pracy. Laphard Team poleca to rozwiązanie.