
Studenci zarówno kierunków technicznych, ścisłych, humanistycznych, jak i tych kreatywnych na co dzień potrzebują laptopa do nauki. Przenośny komputer osobisty pozwala im na tworzenie prac zaliczeniowych, zarówno korzystając z zaawansowanych i specjalistycznych programów, jak i standardowych edytorów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych. W zależności od kierunku studiów, częstotliwość i sposobu użytkowania laptopa każdy student będzie miał inne wymagania i potrzeby względem tego sprzętu. Jaki laptop dla studenta będzie zatem odpowiednim wyborem? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby właściwie wybrać.
Jaki laptop na studia dobrać? Uwzględnij kierunek studiów i wykonywane zadania
Ogromny wybór laptopów sprawia, że każdy student znajdzie model, który spełni jego oczekiwania. Czy jednak studiowany kierunek ma w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że tak, bo do standardowego korzystania z zasobów sieci czy pracy w edytorach tekstowych nie jest potrzebna najlepsza karta graficzna. Za to do tworzenia grafik i animacji, programowania czy pracy z dużą liczbą danych, niezbędna staje się wydajność, moce obliczeniowe i szybkość działania sprzętu. Te cechy powinien gwarantować odpowiednio dobrany laptop dla studenta.
Należy zatem uwzględnić kierunek studiów, przyjrzeć się programowi zajęć, co pozwoli ocenić, jakie funkcje, cechy czy parametry będą kluczowe podczas studenckiego wykorzystania laptopa.
Mały laptop na studia - do pracy w mieszkaniu, na uczelni i w podróży
Jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, niezależny od studiowanego przedmiotu, to mobilność osobistego sprzętu komputerowego. Mały laptop na studia sprawdzi się podczas nauki w mieszkaniu czy akademiku, ale i w podróży.
Czas spędzony w drodze studenci wykorzystują chętnie na zmagania ze zleconymi zadaniami, tworzenie prac zaliczeniowych, prezentacji, grafik i animacji, pisanie programów czy naukę do kolokwiów. Ponadto na kontakt z najbliższymi oraz załatwianie rozmaitych spraw codziennych.
Mały laptop na studia będzie nie tylko lekki, ale i poręczny. Zmieści się zarówno w plecaku, torbie, jak i teczce. Studencki laptop o kompaktowej obudowie i niskiej wadze będzie sprzyjał nauce na uczelni, w trakcie dłuższych przerw i oczekiwania na kolejne zajęcia, a także podróżując pociągiem czy autobusem. Takie smukłe i niewielkich rozmiarów modele to np. laptopy HP.
Jaki laptop dla studenta wybrać - uwzględnij kluczowe parametry
Wśród najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, wymienia się:
Procesory - IntelCore lub AMD Ryzen
Nowoczesne i zaawansowane technologicznie produkty z rodziny Intel Core (np. laptopy Lenovo) lub AMD Ryzon, które sprawdzają się w zdecydowanej większości zastosowań studenckich.
Pamięć RAM - 8/16 GB
Do podstawowej obsługi wystarczy 8 GB, ale w przypadku bardziej wymagających zadań, np. dla studentów grafiki czy projektowania, warto postawić na 16 GB pamięci RAM.
Szybki dysk SSD - płynna praca z systemem
To on decyduje o płynnej pracy całego systemu. Tak wyposażony laptop na uczelnie zapewni bezproblemowe korzystanie z zasobów sieci, pracę w edytorach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych i obsługę bardziej zaawansowanych programów.
Dedykowana karta graficzna - obsługa specjalistycznych programów
Karta graficzna z rodziny Intel lub serii Nvidia poradzi sobie z obsługą nawet specjalistycznych i wymagających programów czy aplikacji, udźwignie również pracę z wieloma otwartymi okienkami jednocześnie.
Matryca - wysoka rozdzielczość i wierne odwzorowanie kolorów
Matryca o wysokiej rozdzielczości, w wersji Full HD, z powłoką matową typu IPS. Wiernie odwzorowuje kolory, co ma znaczenie nie tylko podczas rozrywki, ale i tworzenia wideo, grafik czy animacji. Ponadto z matową matrycą można pracować w różnych warunkach, nie martwiąc się o to, że w świetle słonecznym nie będzie dobrze widać tego, co pokazuje się na ekranie komputera.
Rodzaj obudowy i waga komputera - trwałość i lekkość
Lekki laptop na studia zagwarantuje mobilność. Do wyboru są dziś modele ultrasmukłe, do tego w trwałych obudowach, np. z aluminium, przy tym estetyczne i designerskie, np. laptop firmy Microsoft.
Wielkość ekranu, czyli jego przekątna
To nie tylko kwestia osobistych preferencji, lecz przede wszystkim rodzaju wykonywanych zadań. Mniejsze ekrany sprawdzają się w podstawowych zastosowaniach. Większe są niezbędne, gdy jednocześnie musi być otwartych sporo okienek, aplikacji czy programów, a dodatkowo istnieje potrzeba dostrzegania detali, np. przy tworzeniu grafik - odpowiednie konfiguracje do pracy m.in. z grafikami oferują np. laptopy Dell.
Dostępność różnych portów, aby zachować wielozadaniowość
Notebook na studia to baza dla studenta. Może on być użytkowany samodzielnie z urządzeniami peryferyjnymi, jak myszka czy klawiatura. Sprawdzi się również jako jednostka centralna, do której podłącza się np. stacjonarny monitor. Dostępność różnych portów pozwala zatem na zachowanie wielozadaniowości.
Dobry laptop na studia, czyli jaki?
Dobry laptop na uczelnię to zatem ten, który odpowiada wymaganiom stawianym przez dany kierunek studiów, a także oczekiwaniom studenta. Powinien on być na tyle uniwersalny, aby radzić sobie z pracami podejmowanymi w związku z nauką, z codziennym surfowaniem po sieci, obsługą poczty elektronicznej, komunikowaniem się z innymi, a także niewymagającą rozrywką, taką jak oglądanie filmów czy granie w gry.
Zapoznaj się z ofertą, którą posiada sklep Laphard.pl . Tutaj znajdziesz modele komputerów przenośnych, które poradzą sobie ze studenckimi wyzwaniami.