Opinie o Nas
HP EliteBook 840 G7 - notebook w pełni biznesowy - recenzja
HP EliteBook 840 G7 - notebook w pełni biznesowy - recenzja

HP EliteBook to marka istniejąca na rynku już ponad 8 lat. Jesteśmy właśnie w przededniu premiery najnowszej generacji tej „elitarnej” floty. Najnowsze EliteBooki oznaczone zostały symbolem G7, a w ramach serii ponownie otrzymamy do wyboru jednostki w trzech rozmiarach:

Wszystkie wymienione modele cechuje ten sam design, rozwiązania technologiczne oraz jakość wykonania.

EliteBook 800 G7 – dla kogo?


Seria EliteBook to laptopy, w których kluczowymi cechami jest szeroko pojęte bezpieczeństwo danych, trwałość, niska waga jednostki, a także zapewnienie łączności wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Poza cechami czysto użytkowymi EliteBooki niezmiennie cieszą oko swym smukłym i nowoczesnym designem, obudową wykonaną z aluminium i matrycami o dobrych parametrach obrazu. Nie ulega wątpliwości, że są to laptopy skierowane do kadry menadżerskiej i „wymagających” pracowników wyższego szczebla. EliteBooki to jednostki lekkie na tle notebooków przeznaczonych na rynek biznesowy, świetnie powinny sprawdzić się w przypadku osób aktywnych, potrzebujących narzędzia pracy, które można mieć zawsze ze sobą. Narzędzia, które przez długi okres czasu może pracować na baterii, które może posiadać wbudowany modem LTE. Narzędzia, któremu można powierzyć zadbanie o bezpieczeństwo naszych danych na wiele różnych sposobów. Może zabrzmi to nazbyt marketingowo, ale te jednostki zaiste są „elitarne” pod bardzo wieloma względami, co postaram się przybliżyć w tym artykule.

Co nowego w nowym EliteBook'u?

Pretekstem dla pojawienia się na rynku nowych laptopów EliteBook 8XX są najnowsze procesory Intel Comet Lake dziesiątej generacji, choć nie wykluczone że na kolejnym etapie produkcji uświadczymy w nich również procesory 11 generacji – Intel Ice Lake. Nie zabrakło bardzo szybkiej sieci bezprzewodowej - WiFi6, opcjonalnego filtra prywatyzującego Sure View Reflect, czy też matryc IPS Low Power wydłużających jeszcze bardziej czas pracy na baterii. Zmian jest jednak więcej…

Srebrna obudowa

Srebro niezmiennie dominuje w kolorystyce HP EliteBook 840 G7. Pod tym względem HP jest konserwatywne i niezmienne jak twarz Krzysztofa Ibisza. Jak w przypadku poprzednika(EliteBook 840 G6), użyte materiały to bardzo przyjemne w obcowaniu, szlachetne aluminium i nieco tworzywa sztucznego. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że notebook ten jest „SLIM-FIT” i wpisuje się w Światowe trendy. Matowe wykończenie aluminiowej obudowy ma wymiar nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny. Podobnie jak w przypadku poprzednika na obudowie nie uświadczymy wszędobylskich odcisków palców i innych zabrudzeń, są one zwyczajnie niewidoczne, jakby usunięte z pomocą magicznej różdżki… Wiem, że o gustach nie powinno się dyskutować, ale ten laptop jest po prostu całkiem fajnym kawałkiem bryły. Zastosowane materiały zapewniają urządzeniu dobrą sztywność, więc „konar zdecydowanie zapłonie”. Na dodatek EliteBook przeszedł pozytywnie, 19 testów MIL-STD 810G – rygorystycznych norm wytrzymałościowych, dopuszczających sprzęt do użytku w armii USA. Kąt otwarcia notebooka jest bardzo duży i wynosi około 170 stopni. Praca zawiasów zasługuje na pochwałę – jest zwyczajnie przyjemna. Działają płynnie i gładko, a jednocześnie zapewniają wystarczającą przyczepność, aby zredukować ząbkowanie do minimum. Nawet otwieranie pokrywy przy użyciu jednej ręki powiedzie się pomimo niskiej wagi jednostki zasadniczej. Co z portami na obudowie? Tu mamy małą rewolucję. Przyszło nam w końcu pożegnać się z „nieśmiertelną” stacją dokującą, do której HP przyzwyczaiło nas na przestrzeni lat. D9Y32AA jak mantrę symbol ten wypowiadał na pamięć nie jeden informatyk. Inżynierowie HP po 7 latach zdecydowali się zrezygnować z nieco już przestarzałego portu dokowania bocznego na korzyść dość powszechnego w dzisiejszych czasach złącza Thunderbolt3. Zważywszy na możliwości Thunderbolt3 było to nieuniknione i rozpatruję to raczej w kategorii „pójścia po rozum do głowy”. Mieszane uczucia można mieć jednak co do rezygnacji z portu RJ45, czyli popularnego nadal złącza LAN. Nie uświadczymy go w najnowszej serii EliteBook’ów. Co pozostaje nam zrobić? Po pierwsze „kup Pan” stację dokującą, urządzenie zgrabne, dające dużo możliwości oraz wygodę podczas częstego przenoszenia laptopa. Inną opcją może być zakup stosownej mini-karty sieciowej w formie adaptera podłączanego na USB-C lub po prostu używanie sieci WiFi. Umówmy się, Świat kabli sieciowych stopniowo odchodzi w zapomnienie, jak mawiał Charles Chaplin "Nic nie jest wieczne na tym świecie, nawet nasze problemy".

 

Stacja dokująca ze złączem Thunderbolt 3 i zasilaczem o mocy 120W pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność notebooków firmy HP.

HP EliteBook G7 zajmuje powierzchnię 32,36 x 21,47 x 1,79 cm, przy wadze, która zaczyna się od 1,32 kg. Przy takich parametrach EliteBook 840 G7 jest zdecydowanie jednym z najlżejszych i najbardziej poręcznych notebooków przeznaczonych na rynek biznesowy.

Pamięć masowa, czyli jaki mamy dysk

Urządzenie wyposażone jest w kontroler PCIe i obsługuje dyski PCIe NVMe Gen3x4. Producent pozostawił do wyboru wiele opcji konfiguracyjnych. Urządzenie może być wyposażone w dysk PCIe NVMe o pojemności od 128GB – 2TB. Poza tym możliwa jest konfiguracja urządzenia z dyskiem samoszyfrującym OPAL2 oraz w opcjonalnej konfiguracji Intel Optane 512GB PCIe NVMe SSD + 32GB 3D Xpoint SSD. Ta ostatnia to już w zasadzie rakieta, której nie powsytdził by się sam Elon Musk. Dysk SSD NVMe jest tam dodatkowo wspierany przez 32GB super szybki dysk 3D Xpoint, czyli coś pomiędzy RAM i NAND, zapewniający dużą wytrzymałość, zagęszczenie i niezwykle niskie opóźnienia. Kto spodziewał by się że pewnego dnia będziemy przyspieszać i tak bardzo szybkie dyski SSD.

Pamięć RAM

Tu bez zaskoczenia, do dyspozycji użytkownika oddano 2 sloty SODIMM, które pozwalają rozszerzyć pamięć RAM do maksymalnie 64 GB pamięci DDR4 2666 MHz(limi częstotliwości narzucony przez Intel). Docelowo prawdopodobnie będą jednak wstanie obsłużyć nawet 128 GB pamięci RAM.

Pozwól mi wejść

Jak pisałem wcześniej w portach zmiany - dwa USB 3.1 Gen 1 (Typ A), dwa porty Thunderbolt 3 (Typ C), jedno combo jack audio (na słuchawki i mikrofon) oraz HDMI 1.4. Złącze Thunderbolt 3 może być również używane jako DisplayPort z odpowiednim adapterem. Za pośrednictwem tego samego portu może również odbywać się ładowanie notebooka oraz dokowanie go we wspomnianej wcześniej stacji dokującej.


Od lewej: 2 x Thunderbolt3(USB-C), HDMI 1.4b, port ładowania

 
Od lewej: Kensington-Lock, 2 x USB 3.0, Combo-Audio, czytnik kart SmartCard

Komunikacja

HP EliteBook 840 G7 w przeciwieństwie do swojego poprzednika dysponuje już nowoczesnym i szybkim modułem bezprzewodowym w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 jest również na pokładzie. Opcjonalnie laptopa możemy również wyposażyć modem LTE, docelowo prawdopodobnie również modem 5G, ale na razie to tylko domysły. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tej serii po raz pierwszy zastosowano zestaw anten 4x4, a nie jek dotychczas 2x2. Tym saym znacznie powinien poprawić się zasięg oraz stabilność połączeń modemowych.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo to istotny punkt, na który nacisk położyli inżynierowie HP projektując kolejną odsłonę serii EliteBook. Zaczynając od cech sprzętowych notebook wyposażony jest w skaner linii papilarnych i opcjonalną kamerę na podczerwień(720p). Obie funkcje są przyjazne dla systemu Windows i ułatwiają logowanie do systemu po krótkiej konfiguracji. Ponadto urządzenie może nadal być zabezpieczone przed złodziejami za pomocą blokady Kensington. Całość wspierana jest przez sprzętowe funkcje bezpieczeństwa takie jak wbudowany układ TPM 2.0 odpowiadający za szyfrowanie przechowywanych danych czy też opcjonalna matryca z wbudowany cyfrowy filtrem prywatyzującym (HP SureView Reflect). HP Inc jako pierwsza na Świecie wprowadziła w swoich notebookach wbudowane w matrycę cyfrowe filtry prywatyzujące. Wraz z premierą serii EliteBook G7 zadebiutowała czwarta już generacja matryc - Sure View Reflect – tym razem z „miedzianym” filtrem. Po aktywacji technologia Sure View znacznie zmniejsza kąt widzenia, zapobiegając w ten sposób zaglądaniu niepowołanych osób w ekran. Osoba patrząca z boku i próbująca podejrzeć co wyświetlamy na ekranie zobaczy miedziany ekran. Wracają jeszcze do kamery, nowe laptopy z serii EliteBook G7 wyposażone są w fizyczną przesłonę kamery do wideo rozmów. Uspokoi to z pewnością użytkowników, którzy obawiają się, podglądaczy. Zasłonienie przesłony wyłącza również mikrofony, całkowicie uniemożliwiając użytkownikom zdalnym podsłuchiwanie.

 Matryca SureView Reflect widziana z pozycji podglądacza.

Jak by tego było mało, HP już od wielu lat wyposaża swoje komputery przenośne w szereg rozwiązań autorskich, znacznie poprawiających bezpieczeństwo danych oraz całego systemu operacyjnego. Do takich zaliczyć możemy między innymi: Moduł Absolute Persistence; HP DriveLock i Automatic DriveLock; HP Secure Erase; Uwierzytelnianie przed uruchomieniem systemu; HP Sure Click; HP Sure Start Gen5; HP BIOSphere Gen5; HP Client Security Gen5; HP Sure Sense…

Klawiatura i Touchpad

Sześcioliniowa klawiatura chiclet wygląda schludnie i zapewnia wystarczającą wysokość skoku, aby zapewnić przyjemne pisanie. Punkt nacisku jest wyraźnie zauważalny. Klawisze również nie są tłumione, dlatego wrażenie pisania nie jest gąbczaste. Dodatkowo na klawisze założono swego rodzaju tłumik, bo pisane wydaje się bardziej komfortowe i wyraźnie bardziej ciche. Podsumowując, HP EliteBook 840 G7 ma solidną, opcjonalną podświetlaną klawiaturę (trzy poziomy podświetlenia) i ochronę przed zachlapaniem. Gładzik oferuje wystarczająco duży obszar do poruszania się za pomocą wskaźnika myszy na ekranie. Pod względem koloru, Clickpad doskonale wtapia się w pulpit obudowy, a dwa przyciski na dole nie są rozdzielone, więc obszar wprowadzania nie jest sztucznie zmniejszany. Po naciśnięciu przycisków usłyszymy wyraźnie słyszalny klik.

Wyświetlacz

Matowy 15-calowy wyświetlacz IPS oferuje 1920 x 1080 pikseli, co odpowiada gęstości pikseli 157 ppi. W przeciwieństwie do poprzedniej generacji nie uświadczymy już matrycy HD(1366 x 768 pikseli). Według producenta wszystkie warianty wyświetlacza oferują jasność co najmniej 250 cd / m². W tej generacji montowane są cztery typy matryc, a całość podzielić można na dwie kategorie – matryce nie dotykowe i dotykowe.

Opcjonalne matryce nie-dotykalskie:

  • 14" FHD (1920 x 1080), IPS, matowa, WLED-backlit, eDP + PSR HP Sure View Reflect zintegrowany filtr prywatyzujący, 1000 nitów, 72% NTSC
  • 14" FHD (1920 x 1080), IPS, matowa, WLED-backlit, eDP, 250 nitów, 45% NTSC
  • 14" FHD (1920 x 1080), IPS, matowa, 400 nitów, low power, 72% NTSC

Matryce dotykowe:

  • 14" FHD (1920 x 1080), IPS, matowa, WLED-backlit, eDP, 250 nitów, 45% NTSC

Przyglądając się matrycy nie można nie zauważyć bardzo istotnej zmiany. Nowy EliteBook 840 G7 przeszedł kurację odchudzającą, która uczyniła całą konstrukcję optycznie lżejszą i bardziej kompaktową w stosunku do poprzedniej generacji. Wszystko to za sprawą konkretnej redukcji wielkości ramek otaczajacych matrycę laptopa.

 

 Porównanie powierzchni ekranów w ostatnich dwóch generacjach EliteBooków.

Karta graficzna

Informacje jakoby EliteBook 840 G7 miał w przyszłości być wyposażony również w opcjonalną grafikę dedykowaną nie zostały na razie potwierdzone. Tym samym jedynym dostępnym wariantem w momencie pisania tego artykułu, jest zintegrowana w procesorze karta graficzna Intel UHD Graphics (architektura Intel Comet Lake). Czy to źle? Zdecydowanie nie. Przeznaczeniem serii EliteBook nie jest granie w najbardziej wymagające gry czy też obróbka materiałów wideo, tu lepiej sprawdzą się dedykowane serie: HP Omen(gry), czy też HP Zbook(grafika i projektowanie). W naszym przypadku omawiamy komputer, którego przeznaczeniem jest wielozadaniowa praca na różnego typu aplikacjach. Grafiki zintegrowane w procesorze już od serii procesorów Intel Kaby Lake (7 generacja) dysponują bardzo dużą mocą obliczeniową będąc jednocześnie bardzo energo-oszczędnymi, co w urządzeniach mobilnych ma niebagatelne znaczenie. Nie musimy się zatem martwić o zbyt małą wydajność graficzną zintegrowanej karty, tej z pewnościa nam nie zabraknie.

Bateria

Bateria ma pojemność 53 Wh i jest zainstalowana wewnątrz urządzenia. Jak podaje producent bateria, w przypadku zastosowanej matrycy Low Power powinna wystarczyć nawet na ponad 20 godzin pracy! Na chwilę obecną nie mamy jak tego potwierdzić, więc możemy jedynie wierzyć na słowo…

HP EliteBook 840 G7 – dobry laptop biznesowy

Kolejny krok na drodze ewolucji EliteBook’ów przenosi nas w kolejny krok ewolucji tej znanej na rynku od wielu lat serii. W najnowszej odsłonie inżynierównie HP skupili całą swoją uwagę na poprawie niedociągnięć znanych z serii G7 oraz implementacji najnowszych standardów.

Co podoba mi się w serii EliteBook?
Podoba mi się konsekwencja i przewidywalność. Środowisko biznesowe w przeciwieństwie do tego komercyjnego „nie lubi rewolucji” i nagłych zmian. W biznesie ważne jest zachowanie pewnej ciągłości, tak by kolejny produkt był dość podobny do poprzednika, a jednocześnie od niego lepszy. Pracownicy HP Inc odpowiadający za projektowanie kolejnych generacji wydają się to doskonale czuć. Wracając jednak do meritum, jakość wykonania ponownie stoi na naprawdę wysokim poziomie, otrzymujemy produkt o stylistyce nie odbiegającej od oczekiwań pokładanych w tej serii.


Podsumowując HP EliteBook G7, to produkt który wydaje się być kompletnym i przemyślanym narzędziem do zadań biznesowych. Duży nacisk położono na odchudzenie urządzenia oraz ogóle bezpieczeństwo danych. Urządzenie posiada nowoczesny i przyjemny dla oka design, połączony z najnowszymi technologiami dostępnymi na rynku komputerów osobistych. Dobór materiałów jest wzorowy, a aluminiowe wykończenie daje urządzeniu +5 do jakości i +8 do efektu końcowego. Pozytywną cechą jest także niskie zapotrzebowanie na energię, a ta z kolei zapewnia świetną żywotność baterii i dość cichą pracę urządzenia. Podobały nam się funkcje bezpieczeństwa, które działały idealnie. Na wyciągnięcie większej ilości wniosków przyjdzie jeszcze czas, jednak już teraz mogę powiedzieć, że urządzenie posiada wokół siebie bardzo pozytywną aurę, która nieco mi się udzieliła.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnie dostępnymi modelami serii HP EliteBook G7 w naszym sklepie Internetowym.

Dlaczego laphard.pl ?
29 lat doświadczenia
Eksperci i inżynierowie z pasją
ponad 236 000 zrealizowanych zamówień
Autoryzacje i certyfikaty
Polski, oficjalny kanał sprzedaży
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Oficjalny kanał sprzedaży
Sprzedajemy wyłącznie nowy sprzęt, pochodzący z autoryzowanego, polskiego kanału dystrybucji. Tymsamym żaden z naszych klientów nie będzie miał nigdy problemu z realizacją uprawnień gwarancyjnych w autoryzowanych serwisach producentów. Nie handlujemy towarami używanymi ani "refurbished".
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
Strefa wiedzy
Nagrody i wyróżnienia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl