
Nosisz się z zamiarem kupienia nowego laptopa? Zanim rozpakujesz sprzęt i zaczniesz korzystać ze swoich aplikacji, dowiedz się, jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienia laptopa. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od niego zależy to, czy Twój nowy laptop będzie sprawny tak długo, jak byś sobie tego życzył.
Konfiguracja nowego laptopa
Pierwsze uruchomienia laptopa z Windows 10 lub Windows 11 wraz z konfiguracją nie jest czynnością trudną. Instrukcja obsługi danego modelu laptopa na pewno będzie zawierała opis wszystkich procesów. Również z pozoru bardziej skomplikowane kroki, takie jak choćby instalacja systemu, przeprowadza się w zasadzie automatycznie za pomocą zainstalowanego wcześniej na urządzeniu kreatora. Po zainstalowaniu systemu należy wprowadzić indywidualne ustawienia i preferencje, które umożliwią bezpieczne korzystanie ze sprzętu.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Pierwsze uruchomienie laptopa – krok po kroku
Zakup nowego laptopa zawsze niesie ze sobą sporo emocji, a przede wszystkim oczekiwań, że będzie to sprzęt, który posłuży Ci w sprawności przez co najmniej kilka najbliższych lat. Aby tak się stało, musisz zadbać o to, żeby pierwsze uruchomienie laptopa Lenovo lub innej cenionej marki przebiegało zgodnie z zaleceniami producenta. W poniższych krokach opisujemy, jak zazwyczaj wygląda pierwsza konfiguracja laptopa.
Sprawdź kompletność laptopa i oceń, czy nie ma żadnych uszkodzeń
Zanim zdecydujesz się na pierwsze uruchomienie laptopa HP lub innego producenta, rozpakuj sprzęt z pudełka i sprawdź, czy nie żadnych uszkodzeń, m.in. na matrycy lub obudowie. Sprawdź też, czy wszystkie dodatkowe akcesoria są w komplecie.
Ważna jest też temperatura, jaką ma przed uruchomieniem nowy laptop – pierwsze uruchomienie powinno nastąpić, kiedy osiągnie on temperaturę pokojową. Leżący przez długi czas w samochodzie kuriera lub automacie paczkowym sprzęt może być zimny. Uruchomienie go w takim stanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia baterii i matrycy.
Postaw sprzęt w odpowiednim miejscu
Tutaj musisz po prostu być ostrożnym. Warto zadbać o to, żeby pierwsze uruchomienie laptopa Dell lub innego cennego sprzętu nie było ostatnim. Dlatego dla bezpieczeństwa zabierz z biurka kubek z kawą lub innym napojem, a samego laptopa postaw na stabilnej powierzchni z dale od krawędzi. Sprawdź, czy nic nie blokuje otworów wentylacyjnych. Dobrze jest korzystać z podkładki.
Postępuj według instrukcji kreatora instalacji systemu
Większość nowych laptopów ma zainstalowany system operacyjny. Pierwsze uruchomienie laptopa z Windows 11 wymaga zatem jedynie przejścia przez łatwy i intuicyjny kreator konfiguracji systemu. Na tym etapie dokonujesz ustawień i personalizacji, dotyczących m.in. aktualizacji.
Bardziej skomplikowana jest instalacja systemu na komputerze, który nie ma zainstalowanego Windowsa, tym bardziej, że coraz częściej spotykamy laptopy bez napędu optycznego. W takiej sytuacji musisz samodzielnie dokupić klucz do systemu i jego instalator. Osobom mało zaawansowanym w obsłudze sprzętu komputerowego polecamy skorzystanie z pomocy specjalisty.
Połącz się z siecią i pobierz program antywirusowy
Podłączenie do sieci odbywa się zwykle już na etapie konfiguracji. Wówczas możesz podłączyć komputer do Internetu za pomocą kabla Ethernet lub połączyć się z domową siecią Wi-Fi, wpisując jej nazwę i hasło dostępu.
Po skonfigurowaniu systemu upewnij się, że Twój laptop posiada zainstalowany program antywirusowy. Zwykle będziesz dysponować 30-dniową wersją próbną oprogramowania. Dlatego nie musisz się martwić o bezpieczeństwo w sieci. Jeśli jednak na Twoim sprzęcie nie ma antywirusa, pobierz wybrany program i opłać licencję w pierwszej kolejności.
Wprowadź swoje ustawienia i zaktualizuj oprogramowanie
Po skonfigurowaniu systemu i zainstalowaniu programu antywirusowego zajmij się osobistymi ustawieniami. Ważnym elementem będzie ustawienie hasła dostępu, dzięki któremu niepożądane osoby nie będą mogły korzystać z Twojego laptopa.
Nie zaniedbuj aktualizacji oprogramowania – system operacyjny powinien aktualizować się automatycznie podczas wyłączania w momencie, kiedy aktualizacje są dostępne. Zaktualizuj też wszystkie sterowniki i aplikacje, z których korzystasz. Podniesie to zarówno bezpieczeństwo, jak i funkcjonalność komputera i programów.
Dobrze jest zarejestrować urządzenie na stronie producenta. Ułatwi Ci dostęp do aktualizacji sterowników, serwisu gwarancyjnego czy zdalnego rozwiązywania problemów.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Pierwsze uruchomienie laptopa – bateria
Jeśli kupujesz laptop, a nie komputer stacjonarny, najprawdopodobniej oznacza to, że zależy Ci na mobilności sprzętu. W takim układzie musisz zadbać o jakość baterii. W nowych laptopach najczęściej spotykane są dzisiaj akumulatory litowo-polimerowe, które nie wymagają formatowania. Pierwsze ładowanie baterii w laptopie nie powinno zatem różnić się od kolejnych – poziom jej naładowania utrzymuj na poziomie 20–80%. Pozwoli Ci to dłużej zachować jej żywotność. W ustawieniach systemu możesz włączyć opcję zatrzymującą ładowanie na określonym poziomie.
Podsumowanie
Pierwsze uruchomienie laptopa jest naprawdę ważne, postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta i innymi dobrymi praktykami pozwoli Ci przez dłuższy czas cieszyć się dobrą kondycją sprzętu.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?