
Przeniesienie do Internetu wielu aspektów naszego życia, a także prowadzenia biznesu sprawiło, że nasze komputery przechowują obecnie wiele cennych danych, które należy chronić, aby uniknąć realnych i wymiernych strat materialnych. Dowiedz się, jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem i szpiegowaniem.
Włącz zaporę ogniową (firewall)
Funkcją firewalla jest ochrona komputera przed dostępem osób trzecich, których działanie mogłoby doprowadzić do zawieszenia działania komputera lub usunięcia czy kradzieży danych i informacji poufnych. Zapora ogniowa jest dostępna w komputerach pracujących na systemie operacyjnym Windows i warto, żeby była ona uruchomiona nawet w przypadku korzystania z innych programów o tej samej funkcjonalności. Firewall jest oferowany również przez sieciowe routery.
Zainstaluj program antywirusowy i dbaj o jego aktualizację
Programy antywirusowe zapobiegają instalowaniu się złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Wirusy bardzo często infekują komputery bez wiedzy ich użytkowników, dlatego mogą siać naprawdę duże spustoszenie w systemie i danych zapisanych na dysku. Antywirusy rozpoznają złośliwy kod, zastosowany m.in. w wirusach, robakach czy trojanach, a następnie blokują go, rozbrajają lub usuwają. Istotne jest jednak regularne aktualizowanie bazy wirusów lub ustawienie automatycznych aktualizacji. Zalecamy korzystanie z płatnych programów antywirusowych, ponieważ dostępne za darmo aplikacje mogą zawierać błędy i dziury, a ich funkcjonalność jest zwykle ograniczona wyłącznie do wykrywania złośliwego oprogramowania. Tymczasem w sieci czeka na nas znacznie więcej zagrożeń, m.in. cyberszpiegostwo, które także powinno być neutralizowane przez zaawansowane funkcje programów antywirusowych.
Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami? Unikaj ryzykownego zachowania w sieci
Nawet korzystając z najbardziej zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, musisz pamiętać o tym, że twórcy tego typu programów są zawsze o krok za nowymi wirusami, które mogą trafić w luki w zabezpieczeniach lub po prostu mieć możliwość ich przejścia. Dlatego ważne jest, aby swoim zachowaniem Internecie nie podejmować zbytniego ryzyka zainfekowania swojego komputera. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo:
- nie otwieraj załączników z nieznanych wiadomości e-mail;
- nie otwieraj plików, które pobrały się automatycznie po wejściu na stronę – usuwaj je natychmiast, a następnie przeskanuj komputer za pomocą antywirusa;
- ostrożnie korzystaj ze stron bez szyfrowania;
- bierz pod uwagę ostrzeżenia przeglądarki pod kątem bezpieczeństwa odwiedzanych stron.
Korzystaj z oprogramowania typu anty-spyware
Na pytanie o to, jak zabezpieczyć komputer przed szpiegowaniem, najlepszą odpowiedzią jest oprogramowanie antyszpiegowskie (anty-spyware). Programy szpiegujące, które mogą zostać zainstalowane na Twoim komputerze, będą śledziły Twój ruch i pozyskiwały wrażliwe dane. Oprogramowanie anty-spyware jest oferowane przez niektóre systemy operacyjne, a poza tym jest dostępne w sieci za darmo lub po wykupieniu niedrogiej subskrypcji. Należy jednak uważać na programy antyszpiegowskie, które oferowane są przez reklamy pojawiające się w czasie przeglądania internetu. Mogą okazać się fałszywe i być de facto programami szpiegującymi.
Dbaj o aktualność systemu operacyjnego
Aktualizacje systemu są ważne pod względem nie tylko jego funkcjonalności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Pobierane i instalowane okresowe update’y usuwają luki w zabezpieczeniach i odpowiadają na nową technologię umożliwiającą włamanie do twojego komputera lub też jego zainfekowanie czy szpiegowanie. W tym kontekście ważne jest także to, aby od czasu do czas wyłączyć komputer – niektóre osoby decydują się na pozostawienie komputerów włączonych i gotowych do działania. Grozi to niestety brakiem aktualizacji systemu czy zainstalowanego oprogramowania, w tym również antywirusowego, przez co komputer staje się bardziej podatny na ataki.
Jak zabezpieczyć IP komputera?
Najbezpieczniejsza i najłatwiejszą metodą ukrycia IP jest użycie sieci prywatnej VPN. Dzięki niej uzyskasz nowy adres IP, pochodzący z zaszyfrowanej sieci globalnych serwerów. Pozwala to ukryć swoją aktywność w sieci przed osobami trzecimi, które mogłyby ją obserwować i wykorzystywać do nieuczciwych celów. Dostawców usługi VPN jest wielu, dlatego warto poznać oferty i poczytać opinie na ich temat.
Podsumowanie
Warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele cennych danych przechowujesz na swoim komputerze lub na serwisach internetowych czy w systemach chmurowych, których używasz na co dzień. Ich utrata lub włamanie do Twojego komputera w innym celu, mogą przynieść wymierne straty. Dlatego warto podjąć przynajmniej podstawowe kroki w celu zapieczenia komputera, a także zachowywać się w sieci z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Ten artykuł może Cię zainteresować:
Jak chronić komputer przed wirusami i jak pozbyć się złośliwego oprogramowania?