
Osoby, które planują kupić mobilny komputer, na pewno spotkają się z różnymi nazwami sprzętu, takimi jak laptop, notebook czy netbook. Mniej wtajemniczonym w specyfikę urządzeń komputerowych może sprawić to trudność w wyborze optymalnej dla siebie opcji. Tłumaczymy, czym tak naprawdę różnią się od siebie te rodzaje sprzętów i przy jakim typie użytkowania każda z nich okaże się właściwym wyborem.
Czym się różni notebook od laptopa?
Osoby, które nie posiadają szczegółowej wiedzy na temat sprzętu komputerowego, powszechnie nazywają wszystkie mobilne komputery laptopami. Samo słowo „laptop” wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów, czyli „lap” (kolana) oraz „top” (na wierzchu), co ma oznaczać „trzymany na kolanach”. Tymczasem słowo „notebook” oznacza po prostu „notatnik”. Używane w kontekście mobilnego komputera nazywa po prostu jego nowoczesną, elektroniczną formę.
Zatem czym różni się laptop od notebooka? Laptop to wydajny komputer, którego wysokie parametry techniczne pozwalają wykorzystywać go do obsługi zaawansowanego, wymagającego dużej mocy obliczeniowej oprogramowania. Do niedawna, kiedy dane przechowywane były głównie na nośnikach fizycznych, każdy laptop był wyposażony optyczne napędy CD/ DVD. Dzisiaj, w dobie technologii chmurowej, nośników USB oraz powszechnie dostępnej sieci W-Fi, optyczne napędy zdecydowanie straciły swoje znaczenie.
Tymczasem notebooki to urządzenia mniej wydajne, a także mniejsze gabarytowo – smuklejsze, lżejsze i często mające mniejszą przekątną ekranu. Przeznaczone do obsługi mniej wymagającego oprogramowania, np. przeglądarki internetowej, edytorów tekstu, programów do tworzenia prezentacji czy odtwarzaczy plików multimedialnych. Notebooki często były pozbawione napędów optycznych, nawet w czasie, kiedy te były standardowym wyposażeniem laptopa.
Lepszy notebook czy laptop?
Różnica między laptopem a notebookiem sprawia, że sprzęty te charakteryzują się inną ceną. Za laptopy, jako urządzenia bardziej wydajne i zaawansowane, trzeba zapłacić więcej. Jeśli zatem zastanawiasz się, co kupić – laptopa czy notebooka – musisz określić swoje potrzeby, po to, aby nie przepłacać za urządzenie, którego potencjału nie wykorzystasz. Jeśli nie korzystasz z zaawansowanego oprogramowania, ani nie potrzebujesz komputera do grania w gry, ale używasz z przeglądarki i podstawowych programów, postaw na notebooka. Jeśli natomiast Twój sprzęt musi spełnić większe wymagania, konieczna okaże się inwestycja w laptopa.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Netbook a laptop – sprzęt dla mało wymagających
Netbooki są rodzajem notebooków, które charakteryzują mniejszymi wymiarami (przekątna ekranu 10-13 cali i niska waga – zaledwie około 1 kg), a także mniejszą wydajnością. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do przeglądania sieci. Nie zdadzą egzaminu przy programach graficznych i innym wymagającym oprogramowaniu. Stojąc przed wyborem netbook czy laptop, musisz kierować się tą samą zasadą – określić swoje potrzeby.
Ultrabooki – komputery przenośne z wyższej półki
Z kolei ultrabooki to komputery przenośne, które łączą w sobie zalety laptopów i notebooków. Pomimo smukłości i lekkości charakteryzują się silną specyfikacją techniczną. Dlatego ich wydajność i czas pracy stoją na bardzo wysokim poziomie. Producenci ultrabooków przykładają ponadto dużą wagę do designu urządzeń, który bardzo często jest nowoczesny i stylowy. Są to komputery przeznaczone do pracy zawodowej, w której konieczne jest używanie specjalistycznego, wymagającego oprogramowania. Wydajność ultrabooków pozwala także na obsługę gier, jednak ich stylowy, biznesowy design sprawia, że chętniej wybierane są właśnie do biur.
Netbook, notebook czy laptop – już wiesz, co wybrać
Po określeniu swoich potrzeb względem komputera przenośnego z pewnością będzie Ci znacznie łatwiej wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Dobrze dobrane urządzenie nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale też pozwoli Ci optymalnie wydać pieniądze.