Opinie o Nas

Z czego składa się komputer?

Z czego składa się komputer?

Co wpływa na szybkość komputera – procesor, czyli mózg

Procesor to najważniejszy układ scalony w komputerze, bardzo często nazywany jest jego mózgiem, ponieważ to właśnie on koordynuje pracą pozostałych podzespołów. O wydajności procesora decydują takie parametry, jak liczba rdzeni, taktowanie, pamięć podręczna oraz architektura. Produkowane obecnie procesory mają od kilku do kilkunastu rdzeni, spośród których każdy może zarządzać innym procesem lub współdziałać z pozostałymi rdzeniami przy kierowaniu wymagającym procesem.

Obecnie na rynku dominują procesory dwóch konkurencyjnych producentów, tj. firm Intel i AMD. Obaj producenci oferują procesory o bardzo zróżnicowanych parametrach. Im trudniejsze zadania staną przed procesorem, np. obsługa wymagającego oprogramowania, tym wyższe powinny być parametry procesora.

 

Z czego składa się komputer stacjonarny – płyta główna, czyli szkielet

Płyta główna jest elementem, do którego podłączone są wszystkie podzespoły komputera, dzięki czemu mają zapewnioną sprawną komunikację. Na płycie głównie znajdują się m.in.:

    • podstawka pod procesor – najważniejszy parametr, który powinien być kompatybilny z procesorem;

    • banki dla pamięci RAM – obecnie moduły DDR4 zastępują starsze moduły DDR3 i nie są one ze sobą kompatybilne, dlatego przy dokładaniu pamięci RAM należy zwrócić uwagę na specyfikę płyty głównej;

    • gniazda do dysków wewnętrznych;

    • sloty PCI i PCI-Express – niezbędne do kart rozszerzeń, np. karty graficznej czy karty dźwiękowej;

    • złącza do podłączania urządzeń peryferyjnych.

Płyty główne są tak skonstruowane, że nie da się podłączyć podzespołów nieprawidłowo, co znacznie ułatwia montaż osobom niewtajemniczonym, które chcą zrobić to samodzielnie.

 

Pamięć RAM – czy opłaca się kupować dużą pamięć?

Pamięć RAM jest niezbędna do przechowywania tymczasowych danych, które są tworzone przez pracujące aktualnie aplikacje. Oczywiście im więcej pamięci operacyjnej ma komputer, tym sprawniejsza jest jego praca. Tutaj należy jednak wziąć pod uwagę zastosowanie komputera. W sprzęcie przeznaczonym do pracy warto zdecydować się na minimum 32–64 GB pamięci RAM, natomiast w zastosowaniach domowych w zupełności wystarczy 8–16 GB.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Komputery

Karta graficzna – niezbędna do pracy przy projektach wizualnych

Ten podzespół komputera odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Od ich wydajności zależy złożoność i jakość obrazu, jaki będzie wyświetlał się na monitorze. Obecnie głównymi graczami na rynku są karty graficzne AMD Radeon oraz karty Nvidia.

Wydajna karta graficzna jest wymagana do obsług multimediów czy projektowania graficznego. Musisz pamiętać, że im bardziej wydajna jest karta graficzna, tym więcej energii pobiera i wymaga sprawniejszego chłodzenia.

 

Dysk, czyli pamięć wewnętrzna

Na dyskach przechowujemy dane, jednak nie tylko to jest funkcją tych podzespołów. Ważne są także prędkość odczytu i zapisu danych. Dlatego zwracaj uwagę nie tylko na pojemność dysku, ale też interfejs – najpopularniejszy to SATA 6 Gb/s, natomiast w wydajniejszych dyskach stosuje się interfejsy SAS, M.2/U.2 oraz PCI-Express.

Dyski wewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje:

  • dyski twarde HDD – dane są zapisywane na magnetycznych talerzach, te dyski oferują dużą pojemność za stosunkowo niską cenę;

  • szybkie dyski SSD – zamiast magnetycznych talerzy znajdują się w nich układy scalone, gwarantują większą wydajność i lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, są także droższe od dysków HDD.

 

Zasilacz – bardzo ważny podzespół komputera

Zasilacz to bardzo ważny podzespół komputera. Jego zadanie to bowiem nie tylko dostarczenie energii, ale także jej odpowiednia dystrybucja pomiędzy poszczególne podzespoły i zabezpieczanie ich na wypadek awarii sieci elektrycznej. Najważniejszym parametrem zasilacza jest moc znamionowa.

 

Obudowa – istotny wpływ na działanie komputera

Wszystkie podzespoły komputera montowane są w obudowie. Ta musi zatem oferować dużo miejsca, także biorąc pod uwagę ewentualną rozbudową komputera w przyszłości. Ponadto ważny jest swobody dostęp do poszczególnych podzespołów oraz wydajny system chłodzenia.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?

Odkrywaj produkty w sklepie Laphard.pl

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro

4 311,00 zł

Cena regularna: 4 669,00 zł

Najniższa cena: 4 569,00 zł

3 504,88 zł

Cena regularna: 3 795,93 zł

Najniższa cena: 3 714,63 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl