Opinie o Nas

3ds Max (3D Studio), Maya czy Blender? Jaki program i sprzęt do obróbki grafiki wybrać?

3ds Max (3D Studio), Maya czy Blender? Jaki program i sprzęt do obróbki grafiki wybrać?

3ds Max (3D Studio), Maya czy Blender? Jaki program i sprzęt do obróbki grafiki wybrać?

3ds Max to profesjonalny program do modelowania i renderowania 3D przeznaczony do wizualizacji projektów, gier i animacji. Ale zanim stał się 3ds Max firmy Autodesk, nazywał się 3D Studio.

3D Studio zostało opracowane przez Yost Group, firmę założoną przez znanego filmowca i projektanta oprogramowania, Gary'ego Yosta, i zostało po raz pierwszy opublikowane przez Autodesk w 1996 roku. Zanim powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o 3ds Max, zróbmy krok wstecz do szerszego świata grafiki komputerowej.

Programy do grafiki komputerowej można podzielić na dwie główne kategorie: 2D i 3D.

Programy do grafiki 2D, takie jak Adobe Photoshop, służą do tworzenia obrazów i układów oraz manipulowania nimi. Projekty często obejmują diagramy techniczne, logo, typografię i edycję zdjęć.

Programy do grafiki 3D wykorzystują dane geometryczne do tworzenia obiektów, zwanych modelami 3D. Modele te wykorzystują zbiór punktów do wyświetlania w 3D. Istnieją cztery główne metody modelowania 3D: prymitywna, wielokąta, niejednolity racjonalny splajn bazowy (NURBS) i racjonalny splajn bazowy.

3ds Max wykorzystuje metodę modelowania wielokątów, daje użytkownikom konkretną kontrolę nad poszczególnymi siatkami poprzez współrzędne X, Y i Z, które pojawiają się jako grupa wierzchołków, krawędzi i ścian.

Użytkownik często zaczyna od prymitywnego kształtu, takiego jak prosty wytłaczany obiekt. Kształt jest następnie dalej definiowany poprzez dodanie dodatkowych szczegółów, takich jak manipulowanie istniejącymi powierzchniami. Każda część modelu 3D może mieć przypisaną teksturę. Korzystając z mapowania planarnego i innych przepływów pracy z teksturami, można tworzyć nieograniczoną liczbę tekstur. Modele 3D ze szczegółami i teksturami tworzą świetne rendery.

Kolejną podstawową funkcją 3ds Max jest możliwość renderowania modeli 3D, co skutkuje nieruchomym obrazem. Studio postaci 3ds Max lub wtyczka Character Animation Toolkit (CAT) to opcje animacji zasobów opartych na postaciach. Studio postaci pozwala animować postacie dwunożne, podczas gdy wtyczka CAT umożliwia tworzenie animacji nieliniowych, symulacji mięśni i innych funkcji związanych z postaciami.

Użytkownicy mogą również dostosować swój interfejs użytkownika na kilka różnych sposobów. Przykładowo, paski narzędzi i panele poleceń można przesuwać w celu usprawnienia pracy. Niestandardowe skróty klawiaturowe, nowe paski narzędzi i przyciski oraz niestandardowe skrypty nagrywania mogą jeszcze bardziej usprawnić interfejs.

3ds Max ma wszystko, czego potrzeba do pracy na profesjonalnym poziomie, choć świetnie nadaje się również dla studentów i pasjonatów. Przykładami profesjonalistów korzystających z 3ds Max są projektanci gier, artyści, architekci i specjaliści ds. wizualnych.

Studia gier zazwyczaj używają 3ds Max do tworzenia postaci i innych podstawowych zasobów w tworzeniu gier. Zasoby te są następnie często importowane do innych programów, takich jak Mudbox, w celu ich dalszego teksturowania.

Architekci i firmy projektowe często używają 3ds Max do tworzenia grafik koncepcyjnych. Pozwala to klientom zobaczyć koncepcyjne renderingi przed sfinalizowaniem szczegółów projektu.

Profesjonalni animatorzy to kolejna znacząca grupa, która korzysta z 3ds Max, ponieważ oprogramowanie to doskonale nadaje się do pracy nad filmami, w tym filmami wysokobudżetowymi i niezależnymi. Przykładowo, popularny film Avatar z 2012 roku wykorzystywał 3ds Max do animacji CGI obok aktorów grających na żywo. Filmy reklamowe również często wykorzystują animacje wykonane w 3ds Max do dodawania efektów specjalnych do ujęć na żywo.

Maya i Blender.

Maya to kolejna propozycja od Autodesk, choć skoncentrowana na projektowaniu gier. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym projektantem gier, możesz rozważyć naukę Maya. Jest ona dostępna dla systemów Windows i macOS i często postrzegana jest jako lider wśród oprogramowania dla branży gier. Maya, jak można się spodziewać, ma więcej funkcji opracowanych specjalnie do tworzenia gier niż 3ds Max, a wielu użytkowników uważa, że jej interfejs użytkownika jest łatwiejszy w nawigacji niż Blender.

Inną alternatywą jest Blender, darmowy program do modelowania o otwartym kodzie źródłowym. Blender może tworzyć modele siatkowe zarówno do animacji, jak i tworzenia gier i może pochwalić się dużą i rosnącą społecznością hobbystów i niezależnych programistów. Nic dziwnego, że wsparcie społeczności jest najsilniejsze w Blenderze spośród tych trzech programów. W przypadku dwóch produktów Autodesk dostępna jest jednak szeroka obsługa klienta.

Mobilne stacje robocze dedykowane 3dsMax®, AutoCAD®, CATIA®, Solidworks® i nie tylko.

Ok, skoro już wiemy czym różnią się te programy graficzne, warto zastanowić się nad odpowiednimi narzędziami pozwalającymi na ich wykorzystanie.

Praca twórcza wykonywana przez grafików, projektantów animacji czy fotografów obrabiających zdjęcia wymaga wykorzystania najnowocześniejszych aplikacji i programów. Z tego względu takie osoby potrzebują na co dzień do swojej pracy odpowiedniego sprzętu. Ich oczekiwania mogą spełnić mobilne stacje robocze HP ZBook. Mamy je w swojej ofercie i prezentujemy w wielu różnych konfiguracjach, do wyboru przez klienta. Dla grafików polecamy np. model HP ZBook Fury 16 G9.

Zalety:

  • najwyższa wydajność do pracy w aplikacjach 3D i obróbce wideo
  • certyfikat ISV, obsługa pamięci RAM DDR5
  • łączność Wi-Fi 6E z Bluetooth 5.2
  • opcjonalna matryca DreamColor

Mówiąc szczerze to jeden z bardziej spektakularnych następców, notebook jest mistrzem pod tym względem. Otrzymujesz cztery gniazda SODIMM dla maksymalnie 128 GB pamięci RAM DDR5, zarówno ECC, jak i zwykłej. A do tego dochodzą cztery gniazda M.2 PCIe x4, z obsługą dysków SSD Gen 4 i RAID.

Panel IPS HP ZBook Fury 16 G9 ma rozdzielczość 1920 na 1200, wygodne kąty widzenia i dobry współczynnik kontrastu. Pokrywa 99% gamy kolorów sRGB i nie wykorzystuje PWM do regulacji jasności. Na Laphard dostępne są również modele g10.

Konkurencją dla HP może być Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 21DC0014PB 16'' 

 

Grafikom i projektantom, dla których przeznaczone są laptopy serii P ThinkPad Lenovo, w pierwszej kolejności zależy na tym, by kupiona stacja robocza obsługiwała bezproblemowo programy oraz aplikacje służące do projektowania grafiki i nie tylko. Urządzenia ThinkPad z serii P łączą w sobie mobilność właściwą dla wszystkich laptopów oraz są opatrzone certyfikatami producentów najważniejszych aplikacji oprogramowania komputerowego, w tym: 3dsMax®, AutoCAD®, CATIA®, Solidworks® i nie tylko.

Potężny system, który oferuje profesjonalną wydajność najnowszej platformy Intel vPro® z procesorami z serii Core™ H i obsługą grafiki, aż do procesora graficznego NVIDIA® RTX™ A5500. Połącz to z certyfikacją niezależnych dostawców oprogramowania wydawaną przez wiodących w branży dostawców oprogramowania, a Twoje aplikacje poradzą sobie z dużymi obciążeniami.

Potężna, mobilna i zachwycająca wizualnie stacja robocza P1 to idealne połączenie formy i funkcji. Konstrukcja termiczna z ciekłego metalu poprawia wydajność chłodzenia, a opcjonalny splot z włókna węglowego wygląda oszałamiająco. To urządzenie jest przeznaczone do zabrania w świat.

Programy do montażu filmów z dronów.

Warto nadmienić, że poza programami graficznymi 2D i 3D coraz większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć też te do montażu filmów nagrywanych za pomocą dronu. Popularność YouTube sprawia, że nawet ludzie prowadzący amatorsko kanały na YT chętnie sięgają po ujęcia z lotu ptaka. Do tych celów najpopularniejszymi programami są m. in.: Vegas Pro, Adobe Premier czy Pinnacle Studio 26 Suite.

W aplikacji Adobe Premiere Pro dostępnych jest mnóstwo funkcji sztucznej inteligencji obsługiwanych przez technologię Adobe Sensei — takich jak dopasowanie kolorów, automatyczne przyciszanie i wycinanie z przekształcaniem — dzięki czemu pominiesz żmudne zadania i więcej czasu poświęcisz na właściwą pracę twórczą.

Z kolei VEGAS Pro zawiera wszystkie narzędzia niezbędne do profesjonalnej obróbki filmów i dźwięku, a przy tym jest na tyle łatwy, że mogą go opanować także hobbyści i początkujący filmowcy. Program zawiera takie narzędzia, jak możliwość synchronizacji obrazu z wielu kamer, wygodny edytor pozwalający „na szybko” przygotować szkic projektu z dostępnego materiału oraz imponujące narzędzia korekty barw. Podczas edycji można skorzystać z maskowania krzywymi i osi czasu z wieloma ścieżkami, na których można umieszczać sceny renderowane, nagrania z kamery i obrazy z plików.

Z każdego z tych programów bez problemu skorzystasz używając wcześniej przedstawionych mobilnych stacji roboczych Lenovo z serii P i HP Zbook. Dzięki lekkości, kompaktowym rozmiarom i wytrzymałości (standard MIL-STD 810) tych laptopów możesz montować filmy z każdego zakątka świata.

Osoby zainteresowane ofertą mobilnych stacji roboczych oraz pozostałym sprzętem dostępnym na naszym sklepie zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który prywatnie pasjonuje się grafiką i fotografią - Bartoszem Kaczmarkiem tel. 501 407 284.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Promocje
Stacja dokująca HP Thunderbolt 4 G4 Dock 120W (4J0A2AA)
Stacja dokująca HP Thunderbolt 4 G4 Dock 120W (4J0A2AA)

1 149,00 zł

Cena regularna: 1 199,00 zł

Najniższa cena: 1 120,56 zł

934,15 zł

Cena regularna: 974,80 zł

Najniższa cena: 911,02 zł
szt.
Lenovo ThinkBook 14 G4 21DH00BGPB 14" FHD IPS / Intel i5-1235U / 8GB wlutowane / 256GB SSD PCIe / Intel Iris Xe / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 14 G4 21DH00BGPB 14" FHD IPS / Intel i5-1235U / 8GB wlutowane / 256GB SSD PCIe / Intel Iris Xe / W11 Pro

3 649,00 zł

Cena regularna: 4 159,00 zł

Najniższa cena: 4 159,00 zł

2 966,67 zł

Cena regularna: 3 381,30 zł

Najniższa cena: 3 381,30 zł
szt.
Lenovo V15 82NB003NPB 15.6" FHD IPS / i5-10210U / 8GB RAM / 256GB SSD M.2 NVMe / Intel UHD Graphics / W10 Pro / W11 Pro
Lenovo V15 82NB003NPB 15.6" FHD IPS / i5-10210U / 8GB RAM / 256GB SSD M.2 NVMe / Intel UHD Graphics / W10 Pro / W11 Pro

2 250,00 zł

Cena regularna: 2 599,00 zł

Najniższa cena: 2 448,00 zł

1 829,27 zł

Cena regularna: 2 113,01 zł

Najniższa cena: 1 990,24 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej poznańskiej siedzibie czeka na Państwa salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl