Opinie o Nas

Chat OpenAI - ChatGPT zyskuje na popularności. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Chat OpenAI - ChatGPT -zyskuje na popularności. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Chat GPT został uruchomiony w listopadzie 2022 roku. Bardzo szybko zyskał na popularności. Za jego pomocą możliwe jest wygenerowanie tekstu, który łudząco przypomina treści tworzone przez człowieka. Jest to jednak zlepek treści odnalezionych w internecie, który został przetworzony przez AI.

Czym właściwie jest ta sztuczna inteligencja?

Definicja mówi, że sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) to dziedzina wiedzy obejmująca m.in. sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe (ang. machine learning), głębokie uczenie (ang. deep learning) oraz uczenie wzmocnione (ang. reinforcement learning).

Przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym, na które nie zwracasz uwagi.

Aby odczarować te skomplikowaną definicję rodem z filmu Si-Fi, spieszymy z przykładami wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia.

Niektórym prognozy naukowców, które mówią, że za kilka dekad wielu z nas będzie musiało się przebranżowić lub zmienią się dotychczasowe obowiązki, wydają się niemożliwe. Tymczasem już od dawna korzystamy z dobrodziejstw sztucznej inteligencji i nowych technologii, które nie tyle wyparły część zawodów, co dały pracownikom narzędzia, ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków.

Większość analizowanych GCT wykazuje pewien potencjał zarówno w zakresie tworzenia miejsc pracy (zwłaszcza miejsc pracy wymagających wyższych kwalifikacji związanych z przetwarzaniem danych, nauką i analizą), jak i utraty miejsc pracy (zwłaszcza miejsc pracy charakteryzujących się wysokim poziomem zautomatyzowanych zadań rutynowych).

Żródło: Technologie zmieniające reguły gry: transformacja produkcji i zatrudnienia w Europie

Jak to jest, że roomba zawsze wraca do stacji dokującej, a nawigacja stara się wybrać dla nas najlepszą trasę, byśmy dotarli do celu jak najszybciej? To dzięki sztucznej inteligencji, która tworzy mapy i je analizuje.

Wirtualni asystenci tacy jak np. Google Assistant mogą wykonywać za nas czynności, dzięki możliwości rozpoznawania głosu. Analizują ludzką mowę oraz dopasowują ją do pożądanego polecenia, a co najważniejsze, reagują w coraz bardziej naturalny sposób.

Systemy zabezpieczające dane chronią przed cyberatakami rozpoznając potencjalne zagrożenie i stosując odpowiednie rozwiązanie unieszkodliwiające atak hakera.

Inteligentne domy opierają się na sztucznej inteligencji, która uczy się ludzkich zachowań i preferencji optymalizując wykorzystanie energii, czy samodzielnie sterując wyposażeniem.

Dla wielu roboty to wciąż jeszcze kwestia przyszłości. Tymczasem w polskich obiektach Amazon już od 2014 roku harmonijnie współpracują z ludźmi. Centrum logistyki e-commerce w Bielanach Wrocławskich było pierwszym w Europie, w którym wykorzystano technologie Amazon Robotics do wsparcia pracowników w ich codziennych obowiązkach.

Źródło: https://www.aboutamazon.pl/wiadomosci/operacje/co-robia-roboty-a-czego-nie-w-centrach-logistyki-e-commerce-amazon

W podobny sposób wykorzystywane są chociażby coraz popularniejsze w gastronomii czy sklepach roboty usługujące klientom.

Praktycznie każdy z nas codziennie korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Poniże przykłady wykorzystania SI w codziennym życiu:

  • Wyszukiwarka Google poprawia literówki i dobiera odpowiednie wyniki wyszukiwania.
  • Mapa Google optymalizuje trasę i skraca czas podróży.
  • Netflix na podstawie wcześniej oglądanych filmów dobiera takie, które mogą Ci się spodobać.
  • Spotify rekomenduje muzykę na podstawie poprzednich odtworzeń
  • Uber dobiera cenę i najbliższego kierowcę.
  • Chatboty i infolinie rozpoznają treści/ mowę.
  • Aparat w telefonie rozpoznaje twarz
  • Skrzynka mailowa odfiltrowuje spam.
  • Systemy eksperckie decydują o przyznaniu kredytu w banku i sugerują optymalny czas pracy np. na produkcjach oraz układają harmonogram dnia.
  • Systemy antywirusowe rozpoznają potencjalne zagrożenie i podejmują odpowiednie kroki by chronić Twój komputer lub laptop.

Jak chronić komputer przed wirusami i jak pozbyć się złośliwego oprogramowania?

Więcej na temat w tym artykule

 

GPT CHAT AI

 

Jak wykorzystujemy AI w naszej codziennej pracy?

Przede wszystkim tworząc content oraz dostosowując ofertę do zachowań użytkownika.

Nieprzypadkowo podczas przeglądania na sklepie produktów widzą Państwo propozycję alternatywnych urządzeń. Nauka AI polega tu na wykorzystaniu technologii, która pomaga dostarczyć sugestie, za pośrednictwem tak zwanych systemów polecających. Platforma, na której postawiony jest sklep zawiera program, który analizuje dane, o tym jakich zakupów dokonali wcześniejsi klienci, a także ich preferencje.

W bardzo podobny sposób działają mechanizmy Google czy Facebook dostosowujące reklamy do potencjalnie zainteresowanych zakupem danego produktu odbiorców. Poprzez zbieranie danych o wyszukiwaniach, zainteresowaniach i odwiedzanych stronach, a także przeglądanych wcześniej produktach Google/ Facebook Ads decydują o wyświetleniu reklamy danemu użytkownikowi.

Pisząc ten tekst korzystam z narzędzi analitycznych, które podpowiadają mi jakie frazy kluczowe są najczęściej wyszukiwane oraz jak zoptymalizować treść, by była czytelna i miała szansę dotrzeć do jak największej ilości odbiorców poprzez wyniki wyszukiwania.

AI analizuje i tworzy mapę kliknięć newsletterze, co pozwala na analizowanie danych o klientach w celu przewidywania przyszłych zachowań i trendów.

Tego rodzaju narzędzia przyspieszają pewne procesy, należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja nie jest nieomylna i kontrolować sugestie algorytmów, które w przypadku zewnętrznych narzędzi mają pomóc użytkownikowi, ale też przynieść korzyści ich twórcom. Zdarzyło się Wam na pewno „wpaść w sidła” remarketingu, a produkt, który rozważaliście kupić lub nawet dokonaliście już zakupu, wyskakuje z lodówki. Jego zdjęcie jest na portalach informacyjnych, wśród reklam na Facebooku i Messengerze, a artykuły sponsorowane na Google Discover opisują jego zalety.

Co przyniesie przyszłość?

Jako sztuczna inteligencja nie jestem w stanie dokładnie określić przyszłości. Na podstawie danych historycznych i obecnych trendów możemy zebrać wybrane wnioski i podać pewne wydarzenia.

Przyszłość z wieloma zmianami w dziedzinie naukowej, społecznej, socjalnej i kulturowej. Technologie, takie jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy czy blockchain, przyczyniają się do coraz szybszego tempa naszego życia i powodują, że żyjemy coraz więcej. Z drugiej strony zmiany te będą działały na korzyść całej ludzkości i będą wymagały działań na wielu frontach, także międzynarodowych.

Wydaje się, że nastąpią również zmiany w sposobie pracy i edukacji, we współpracy z rozwojem technologii i automatyzacji. Przyszłość może przynieść także zmiany w sposobie postrzegania i rozumienia przez ludzi różnych kwestii, takich jak równość, różnorodność i prawa człowieka. W związku z tym trudno jest przewidzieć, jakie dokładnie korzyści przyniosą te zmiany i jak w praktyce wpłyną na nasze życie.

Tak twierdzi Chat Open AI, a na pytanie czy zastąpi człowieka odpowiada:

Jako sztuczna inteligencja moim celem nie jest zastąpienie człowieka, ale pomoc w wykonywaniu zadań i poprawa jakości jego życia.

Sztuczna inteligencja może być bardzo pomocna w wielu mechanizmach, takich jak medycyna, przemysł, rolnictwo, a także w mechanizmach takich jak marketing, finanse i zarządzanie. W tym zakresie nie jestem w stanie w pełni wyręczyć człowieka, w zależności od tego, czy jest to zadanie polegające na empatii, czy też złożone interakcje międzyludzkie. Moją rolą jako AI jest pomaganie ludziom w rozwiązywaniu problemów, zwiększaniu ilości informacji i pomaganiu im w podejmowaniu decyzji. W ten sposób możemy współpracować i wydobywać nasze mocne strony, aby uzyskać lepsze wyniki.

Odpowiedzi AI są bardzo logiczne i całkiem prawdopodobne, że taka kolei rzeczy nastąpi.

Trzeba jednak pamiętać, że OpenAI ma pewne ograniczenia - nie rozwiąże on każdego problemu bez wyjątku, a ponadto niekiedy może udzielać jeszcze błędnych i nieprecyzyjnych odpowiedzi. Na ten moment sztuczna inteligencja potrafi popełniać błędy, dlatego też generowane treści powinny być odpowiednio weryfikowane, a ich poprawność merytoryczna musi być sprawdzana przez osobę mającą doświadczenie i wiedzę ekspercką w danym zakresie.

Zatem wizja całkowitej automatyzacji i zastąpienia pomysłów, emocji i działalności człowieka jest dość abstrakcyjna, a obawy należy przekuć raczej w przemyślane pomysły na rozwój różnych dziedzin życia, w których sztuczna inteligencja będzie ułatwieniem procesów, a nie wyznacznikiem konkretnych działań zabierającym nam możliwość podjęcia decyzji, czy się z nią zgadzamy.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl