
Trwa nabór do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, w ramach którego gminy, powiaty i województwa mogą ubiegać się o dofinansowanie na poprawę cyberbezpieczeństwa. Samorządy mają czas do 13 października, aby złożyć wniosek i otrzymać grant. Na czym dokładnie polega program, na co można przeznaczyć dotację i jak ją otrzymać?
Projekt grantowy "Cyberbezpieczny Samorząd" organizuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 pod nazwą „Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa”. Łączna kwota dostępna w ramach dotacji wynosi niemal 1,9 mld złotych, a z grantu skorzystać może ponad 2,8 tysiąca gmin, powiatów i województw.
Głównym celem programu jest zapewnienie wsparcia finansowego dla samorządów w zakresie rozwiązań zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa oraz stworzenie silnej i odpornej infrastruktury bezpieczeństwa informacji na poziomie lokalnym. Projekt zakłada, że dzięki wdrożeniu nowoczesnych narzędzi i rozwiązań technologicznych, jednostki samorządowe będą w stanie skutecznie odpierać ataki, minimalizować ryzyko incydentów, chronić dane obywateli oraz zapewnić stabilność działania usług publicznych.
Kto dokładnie może wnioskować o dotację „Cyberbezpieczny Samorząd”?
Wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz organizacje im podległe należące do sektora publicznego z całej Polski. O dotacje może ubiegać się w sumie 2 807 JST: 2 477 gmin, 314 powiatów, 16 województw.
Budżet i poziom dofinansowania jednostek samorządowych
Wysokość dofinansowania dla gmin wynosi od 200 000 PLN do 850 000 PLN, natomiast powiaty i samorządy wojewódzkie mogą otrzymać do 850 000 PLN. Kwota dotacji dla poszczególnej jednostki uzależniona jest od liczby mieszkańców danej JST. Wymagany wkład własny zależny jest z kolei od współczynnika zamożności jednostki. Warto zaznaczyć, że ponad 1800 JST może otrzymać dotacje bez wkładu własnego.
Harmonogram projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”.
Termin składania wniosków upływa 13 października 2023 roku o godzinie 16.00 (wcześniej 30 września 2023 roku). Okres realizacji projektu wynosi maksymalnie 24 miesiące od dnia wejścia w życie umowy o powierzenie grantu, jednak nie później niż do 30.06.2026. Dopuszcza się kwalifikowalność wydatków poniesionych w okresie od dnia 01.06.2023 do dnia zakończenia realizacji projektu określonego w podpisanej z jednostką umowie.
Przeczytaj również: CYFROWA GMINA - SPRZĘT IT W RAMACH ZAŁOŻEŃ PROJEKTU
W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie cyberbezpieczeństwa?
Wnioski do programu "Cyberbezpieczny Samorząd" należy złożyć za pośrednictwem systemu informatycznego, dostępnego na stronie gov.pl.
Na co samorządy mogą przeznaczyć dotację z programu "Cyberbezpieczny Samorząd"?
Środki z dotacji "Cyberbezpieczny Samorząd" według regulaminu projektu mogą zostać przeznaczone na działania i usługi w trzech obszarach: organizacyjnym, kompetencyjnym oraz technicznym.
Więcej na temat konkretnych rozwiązań o które można wnioskować w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd przeczytają Państwo na stronie firmy Hardsoft-Telekom: PROJEKT CYBERBEZPIECZNY SAMORZĄD- NA CO PRZEZNACZYĆ GRANTY?
Specjaliści z Hardsoft-Telekom bezpłatnie doradzą jakie rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa wpisują się w założenia projektu Ministerstwa Cyfryzacji oraz pomogą w złożeniu wniosku.
Zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Hardsoft-Telekom lub kontaktu bezpośredniego z osobami koordynującymi sprzedaż usług i produktów w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd:
Krzysztof Nowacki: krzysztof_n@ht.poznan.pl, tel. 61 665 71 83
Grzegorz Lewandowski: grzegorz_l@ht.poznan.pl, tel. 61 665 71 65
Zapraszamy również na seminarium: "Cyberbezpieczeństwo w samorządzie, dużej firmie i szpitalu.", które odbędzie się 20 września w Poznaniu. Agenda i rejestracja dostępna na stronie Hardsoft-Telekom.
Wśród poruszanych na spotkaniu tematów będą m. in.:
- Doradztwo, audyty, szkolenia i bezpłatne konsultacje oraz pomoc w złożeniu wniosków o dotacje.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w samorządowych systemach informatycznych przy użyciu rozwiązań Fortinet. (FortiGate, FortiAnalyzer, FortiMail, FortiClient, FortiSIEM).
- Macierze NetApp jako rozwiązanie do backupu, replikacji, klastra i centrum zapasowego. Ochrona przed ransomware.
- Veeam: Enterprise Cybersecurity - najlepsze praktyki.
- Axence SecureTeam - Jak edukować i uświadamiać użytkowników – wiedza podstawą cyberbezpieczeństwa.
- Cyfrowy Bunkier Dell.