
Co to jest mobilna stacja robocza?
Najwydajniejsze laptopy na rynku biznesowym to w gronie profesjonalistów „mobilne stacje robocze”, zaprojektowane są tak, aby zapewnić moc obliczeniową zbliżoną do komputera stacjonarnego, a jednocześnie są wystarczająco mobilne, aby pracować praktycznie wszędzie. Twórcy, projektanci, programiści, inżynierowie, naukowcy i wielu innych profesjonalistów używa tych laptopów do ciężkich zadań w specjalistycznym oprogramowaniu; są one skonstruowane tak, aby zaspokoić potrzebę wysokiej wydajności procesora (CPU) i karty graficznej (GPU), a także dokładnego odwzorowania kolorów i wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości. Wiele z nich posiada certyfikaty Independent Software Vendor (ISV), potwierdzające, że laptopy te mogą optymalnie obsługiwać najbardziej popularne i wymagające aplikacje branżowe. Przyjrzyjmy się najlepszym dostępnym obecnie mobilnym stacjom roboczym, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni sprzęt do pracy.
Kluczową różnicą między niektórymi z najlepszych laptopów do gier, a stacjami roboczymi jest ich układ GPU, ponieważ jest on przede wszystkim zoptymalizowany pod kątem zadań takich jak projektowanie i renderowanie 3D, a nie samej wydajności w grach. Stacje robocze mają też zazwyczaj mocniejsze procesory i inne matryce ekranowe… Czy różnią się czymś jeszcze?
Czym różni się mobilna stacja robocza (Workstacja), od wydajnego laptopa gamingowego
Mobilna stacja robocza to jednak nie tylko wydajny CPU (procesor) i GPU (układ graficzny). Nie każdy wydajny laptop jest od razu mobiną stacją roboczą, tak jak nie każdy polityk to człowiek wykształcony. Istnieje zasadnicza różnica między laptopami przeznaczonymi do pracy, a takimi które przeznaczone są na gamingowy rynek konsumencki. Topowe stacje robocze mogą być zapierająco drogie, ale ich cena szybko się zwraca, ponieważ użytkownicy biznesowi cenią sobie czas, który dzięki nim oszczędzają. Są zbudowane z myślą o niezawodności, z komponentami zdolnymi do pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zaprojektowano ich dla Worda, Excela i PowerPointa - w mobilnych stacjach roboczych nie chodzi o przeliczenia w arkuszu kalkulacyjnym, które większości notebooków zajęłyby kilka sekund, ale o efekty CGI, które większości notebooków zajęłyby całą wieczność.
OBUDOWA STACJI ROBOCZEJ
Zaczynając od podstaw, mobilna stacja robocza to przede wszystkim wytrzymała konstrukcja, zoptymalizowana pod kątem pracy ciągłej i uruchamiania wielu procesów jednocześnie. Mówimy o obudowach wyposażonych w bardzo wydajne systemy chłodzenia, potrafiące poradzić sobie z bardzo wysokimi temperaturami przez wiele godzin, każdego dnia. Systemy chłodzenia w stacjach roboczych cechują się bardzo wysoką kulturą pracy, zatem nasz laptop nie będzie zaczynał „wyć” jak tylko zaczniemy używać pełnych zasobów maszyny. Co istotne, obudowa mobilnej stacji roboczej najczęściej wykonana jest z topowych materiałów takich jak aluminium, magnez czy też włókno węglowe – nie zaś plastik... Wytrzymałość tych laptopów biznesowych niejednokrotnie potwierdzona jest przez certyfikaty militrane MIL-STD, gwarantujące odporność na wiele czynników zewnętrznych – takich jaki niskie i wysokie temperatury, wstrząsy, zapylenie czy też wilgoć.
CPU I GPU
Na chwilę obecną wewnątrz obudowy do dyspozycji użytkownika oddane są najwydajniejsze procesory na ryku, w tym także te dostępne tylko na rynku komputerów profesjonalnych, zaczynając od serii Intel Core i9, a skończywszy na procesorach AMD Ryzen Pro lub najwydajniejszej serii procesorów Intel Xeon. Głównym czynnikiem napędzającym koszty, oprócz wyżej wymienionych cech, są profesjonalne procesory graficzne, które często można znaleźć w tych urządzeniach. W przeciwieństwie do bardziej powszechnych procesorów graficznych na poziomie konsumenckim, mają one specjalne możliwości i są zoptymalizowane pod kątem stabilności, kompatybilności i niezawodności, gdy są używane z certyfikowanym oprogramowaniem.
Profesjonalne układy graficzne NVIDIA RTX i NVIDIA Quadro RTX oferują profesjonalistom zajmujących się projektowaniem i wizualizacją najnowsze rozwiązania w zakresie ray tracingu w czasie rzeczywistym, sztucznej inteligencji i zaawansowanych możliwości graficznych. Karty te wykorzystując specjalne instrukcje zawarte w procesorach (GPU) są dużo wydajniejsze w zastosowaniach profesjonalnych niż te dostępne na rynku dla graczy.
EKRAN W NOTEBOOKU DLA GRAFIKA I ARCHITEKTA
Jako że mówimy o pracy, a nie zabawie - o zastosowaniach takich jak projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), architektura, inżynieria, edycja i postprodukcja wideo, renderowanie i animacja 3D. Mobilna stacja robocza to ekran o profesjonalnych parametrach. Rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, odwzorowanie barw, czy też siła podświetlenia matrycy. To cech bardzo istotne dla twórców kreatywnych. Wyświetlacze 4K, HDR i zapewniają niesamowitą jakość obrazu. Ogólna zasada w przypadku laptopa przeznaczonego dla projektantów i grafików brzmi – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Nie zawsze jednak musi tak być, bo to także kwestia indywidualna. Obecnie dostępne mamy matryce 4K (3840x2160), na których upakowanie pikseli - a co za tym idzie – ilość widzianych przez nas detali, będzie zdecydowanie większa.
Jeśli pracujesz z grafiką to istotnym parametrem musi być dla Ciebie odwzorowanie barw na ekranie. By mieć pewność, że wyświetlany kolor na ekranie naszego laptopa będzie wyglądał identycznie po wydrukowaniu musimy postawić na odwzorowanie barw minimum 100% sRGB. W specyficznych wypadkach i to może nie wystarczyć, wtedy pozostają nam do wyboru te najbardziej profesjonalne matryce laptopów umożliwiające odwzorowanie barw w 100% pokrycia palety Adobe RGB lub odwzorowujące w 100% paletę DCI-P3 (standard używany głównie przy obróbce wideo).
CERTYFIKATY MIL-STD I BEZPIECZEŃSTWO
Niezawodny jak Kałasznikow, w przypadku stacji roboczych to parametr o krytycznym znaczeniu. To po prostu ma działać, przez wiele godzin, każdego dnia. Stacje robocze poddawane są rygorystycznym testom w celu uzyskania certyfikatów ISV oraz MILD-STD. Pamięć ECC pomaga zmniejszyć liczbę błędów pamięci poprzez identyfikację, naprawę lub poddanie kwarantannie uszkodzonych sektorów pamięci. Z kolei funkcje RAID zapewniają większe bezpieczeństwo przechowywanych danych. W przypadku laptopów biznesowych możemy też liczyć na pakiety bezpieczeństwa tworzone przez samych producentów laptopów, są to zwykle wielopoziomowe zabezpieczenia przed wirusami oraz złośliwym oprogramowaniem, mające zabezpieczyć w jak najlepszy sposób nasz komputer przed ewentualnymi atakami.
Rozszerzona gwarancja producenta
Sprzęt profesjonalny ma zupełnie inny poziom wsparcia producenta. Mówimy tu między innymi o pakietach serwisowych „OnSite Next Business Day”, czyli naprawie sprzętu w następnym dni roboczym, w miejscu wskazanym przez użytkownika. Eliminujemy zatem jakiekolwiek przestoje w pracy, zapominamy o tym, że komputer może spędzić w serwisie nawet kilka tygodni. Dostępne są również pakiety gwarancyjne dające nam pewność, że dysk twardy nawet w przypadku awarii pozostanie w naszych rękach - szczególnie ważne gdy przechowujemy dane wrażliwe. Innym typem rozszerzenia gwarancji jest ochrona przed przypadkowymi uszkodzeniami sprzętu, w przypadku posiadania tego typu ochrony nie musimy bać się potężnych kosztów jeśli np. laptop wyślizgnie się nam z ręki...
Mobilna stacja robocza Lenovo vs Dell vs HP
Dell, Lenovo i HP to renomowane marki, które oferują wysokiej jakości stacje robocze. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że ta trójka to zdecydowani liderzy jeśli chodzi o rynek stacji roboczych. Każda z wymienionych marek na przestrzeni ponad 20 ostatnich lat miała ogromny wpływ na rozwój tego sektora biznesu. Każda posida swoje bogate portfolio, z różnymi liniami produktowymi. Poniżej przedstaiamy te, które w naszej skromnej ocenie warte są tego by zwrócić na nie uwagę.
Ostatecznie wybór między nimi zależy od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:
Wydajność: Wszystkie trzy marki oferują stacje robocze wyposażone w wydajne procesory, karty graficzne i inne komponenty. Weź pod uwagę swoje specyficzne potrzeby obliczeniowe i wybierz stację roboczą z komponentami, które poradzą sobie z obciążeniem.
Konstrukcja: Stacje robocze tych marek mają różne współczynniki kształtu i konstrukcje. Stacje robocze firmy Dell są znane z kompaktowych i eleganckich konstrukcji, natomiast stacje Lenovo są znane z trwałości i przenośności. HP oferuje szeroką gamę stacji roboczych o różnej konstrukcji, od tradycyjnych stacji roboczych, poprzez modele ultra-przenośne, aż na mocarnych kolosach skończywszy.
Wsparcie i gwarancja: Wszystkie trzy marki oferują niezawodną obsługę klienta i rozszerzone opcje gwarancyjne. Pamiętaj, aby zapoznać się z opcjami pomocy technicznej każdej z marek i wybrać stację roboczą z gwarancją, która spełni Twoje potrzeby. Znajdziesz tam dodatkową ochronę od przypadkowych uszkodzeń, opcję zatrzymania uszkodzonego dysku w razie awarii czy też np. rozszerzenie gwarancji do 5 lat.
Cena: Stacje robocze tych marek mogą różnić się ceną. Weź pod uwagę swój budżet i wybierz stację roboczą z komponentami, które spełnią Twoje potrzeby, a przy tym nie będą zbyt kosztowne.
Serie mobilnych stacji roboczych Lenovo, Dell i HP:
Lenovo ThinkPad P16 G1
Lenovo miało wiele zaplanowane na ThinkPada P16 G1: w końcu pierwsza pełnoprawna 16-calowa stacja robocza Lenovo miała zastąpić zarówno ThinkPada P15 jak i ThinkPada P17. Jednocześnie jest to pierwszy model z procesorem z serii HX55, który wymaga mocniejszego chłodzenia.
Projekt się udał, Lenovo stworzyło bardzo dobrą mobilną stację roboczą. Testowany przez nas model z Nvidią RTX A5500 i Intel Core i9-12950HX to najmocniejsza mobilna stacja robocza, jaką mogliśmy przetestować. Prowadzi to do zaskakującego problemu: 240-watowy zasilacz nie jest wystarczający do obciążenia behemota ThinkPada pod stałym obciążeniem. Poza tym brak portu RJ45 i dość powolny czytnik kart SD to punkty krytyki. Na plus, oprócz niezwykle wysokiej wydajności, należy zaliczyć bardzo łatwą do utrzymania, modułową konstrukcję, a także zaskakująco powściągliwe aktywne chłodzenie, gdy urządzenie nie pracuje pełną parą. Po słowa uznania zasługuje również opcjonalna martca o rozdzielczości 3840 x 2400 px, podświetleniu aż 600 nitów i odwzorowaniu barw w zakresie 100 Adobe® RGB - z takim ekranem przygotowywanie materiałów do druku to czysta przyjemność.
HP ZBook Studio 16 G9
Seria HP ZBook to jedne z najlepszych laptopów dla profesjonalistów, którzy potrzebują najwyższej mocy, a model Studio (obecnie dziewiąta generacja) jest szczególnie elastyczny, jeśli chodzi o konfiguracje sprzętowe. Jest to raczej elegancka, 16-calowa stacja robocza, którą można nabyć z procesorem Intel Core i9-12900HK 12. generacji z układem graficznym NVIDIA RTX A3000 lub procesorem i9-12900H vPro z układem graficznym RTX A5500 (jeśli potrzebujesz dodatkowej mocy graficznej). Dostępnych jest też wiele „lżejszych” konfiguracji, począwszy od procesora Core i7-12700H z układem graficznym RTX A1000. Nawet 64 GB pamięci RAM DDR5-4800MHz i do 2 TB pamięci masowej M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD. Nowy design to jednak tylko jeden z atutów tej wysokiej jakości stacji roboczej klasy premium, która oferuje również stosunkowo smukłą aluminiową obudowę, świetne urządzenia wejściowe, bardzo dobrej jakości wyświetlacz Dreamcolor z częstotliwością odświeżania 120 Hz, a także bardzo dobrą wydajność i nowoczesne wyposażenie. Jeden zauważalny słaby punkt: Przestarzała kamerka internetowa 720p, a także dość słaby czas pracy na baterii.
HP ZBook Studio 16 G9 to wysokiej jakości i również wydajna mobilna stacja robocza, która mimo 16-calowej obudowy jest nadal dość mobilna.
HP ZBook Fury 17 G9
Jeśli potrzebujesz najwydajniejszego „woła roboczego”, a budżet nie jest przeszkodą, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się modelm HP ZBook Fury G9. Podobnie jak jego poprzednik, HP ZBook Fury 17 G8 stworzony jest do zadań wymagających olbrzymiej wydajności. Jest identyczny jak jego poprzednik pod względem konstrukcji i podobnie jak on zaliczany do grona najwydajniejszych, mobilnych stacji roboczych. Posiada solidną metalową obudowę, dobre urządzenia wejściowe, dobrą łączność, potężną wydajność i wreszcie świetny opcjonalny wyświetlacz Dreamcolor o częstotliwości odświeżania 120Hz i odwzorowaniu barw 100% DCI-P3. To zatem idealny kandydat do obróbki wideo i postprodukcji.
Świetna wydajność sparowana z umiarkowaną emisją. ZBook Fury 17 G9 to solidna przenośna stacja robocza z bardzo konserwatywnym wyborem GPU.
Dell Precision 7670
Dell rezygnuje z 15-calowej kategorii swoich klasycznych stacji roboczych z serii Precision 7000 - i zastępuje ją kategorią 16-calową. Pierwszym modelem z tej nowej serii jest Dell Precision 7670, który jest jednocześnie pierwszym notebookiem o proporcjach 16:10 w serii 7000. Innowacje idą jeszcze dalej, gdyż Precision 7670 jest pierwszym w historii laptopem, który mogliśmy przetestować z nowym standardem CAMM dla rozszerzalnej pamięci RAM.
To także prowadzi do jednej z mocnych stron Dell Precision, łatwej konserwacji i możliwości rozbudowy - laptop Dell może pomieścić do trzech dysków SSD M.2-2280. Wydajność jest dobra, choć nie jest to absolutnie najwyższa klasa. Precision oferuje też takie funkcje jak 5G i wyświetlacz OLED. Nabywcy będą musieli pójść na ustępstwa w kwestii mobilności, gdyż Precision jest dość ciężki.
Precision 7670 jest najlepszy w konfiguracji z procesorami i układami graficznymi z wyższej półki. W przypadku słabszych konfiguracji istnieją jednak cieńsze i lżejsze alternatywy, które mogą zaoferować taką samą wydajność.
Dell Precision 5470
Mobilne stacje robocze z wyświetlaczami mniejszymi niż 16 cali to zjawisko niezwykle nietypowe. Dell mimo to odważył się na ten krok, prezentując model Dell Precision 5470. Jest to mniejsza wersja modelu Precision 5570, niektórzy powiedzieliby też, że to XPS 14. W tym przypadku oczywiście ze zwrotem w stronę stacji roboczej, dlatego Dell postawił na wydajne podzespoły, takie jak Core i7-12700H, a także Nvidia RTX A1000.
Co prawda w stacjach roboczych liczy się przede wszystkim wydajność, dlatego Precision 5470 ma ciężko w porównaniu z większymi modelami - kompaktowy laptop zazwyczaj nigdy nie osiągnie takiej mocy jak większy model z tymi samymi podzespołami. W przypadku Precisiona oznacza to wysoki poziom hałasu pod obciążeniem i wahania wydajności procesora. Ponadto łączność jest bardzo ograniczona. W zamian oferuje jednak grafikę z certyfikatem ISV i do 64 GB wlutowanej pamięci RAM w bardzo kompaktowym opakowaniu. Dla klientów stacji roboczych, którym bardziej zależy na mobilności, Precision 5470 może być bardzo ciekawą opcją.
HP ZBook Power 15 G9
HP sprzedaje swoje tańsze modele stacji roboczych pod marką "ZBook Power". HP ZBook Power 15 G9 jest najnowszym dodatkiem do tej linii. Oferuje różne zalety, które są dobre dla mobilnej stacji roboczej, takie jak świetny wyświetlacz 4K UHD, dobre możliwości rozbudowy, długi czas pracy na baterii i dobre urządzenia wejściowe. Wydajność systemowa ZBooka jest dobra, ale mogłaby być jeszcze lepsza z mocniejszym układem chłodzenia. Szkoda też, że HP pominęło czytnik kart SD, a głośniki są słabe.
ZBook Power 15 G9 nie może osiągać najwyższych wskaźników zwłaszcza w rozwoju wydajności, ale dzięki aktualizacji BIOS-u wydajność procesora w większości przypadków ustabilizowała się. Niewymagający wiele energii wyświetlacz 4K oferuje dobrą jakość obrazu po kalibracji i umożliwia długie czasy pracy na akumulatorze.
HP ZBook Firefly 14 G9
ZBook Firefly 14 G9 firmy HP to bardziej przystępny cenowo laptop, który dotyka rynku stacji roboczych. Nie pobije on wielu prawdziwych stacji roboczych pod względem mocy, ale wciąż jest wyposażony w procesor graficzny NVIDIA T550 Laptop, wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i mnóstwo opcji personalizacji.
Inwestycja w laptopa dla stacji roboczej nie zawsze oznacza konieczność wyłożenia dużej sumy pieniędzy na rewelacyjne urządzenie. ZBook Firefly 14 G9 firmy HP to dopiero początek drogi do poziomu stacji roboczej. Wyposażono go w procesory Intel Core 12. generacji serii U i P oraz dyskretne karty graficzne NVIDIA RTX A500 lub NVIDIA T550. Do tego dochodzi do 64 GB pamięci RAM DDR5-4800MHz i do 2 TB pamięci masowej M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD.
Nie uzyskasz takiej mocy jak stacja robocza z, powiedzmy, procesorem Intel serii HX i mocniejszym układem graficznym, ale ten laptop zaczyna się znacznie bliżej 1000 dolarów niż jakikolwiek inny na tej liście. W naszej recenzji HP ZBook Firefly G9 wspomnieliśmy, że został on zbudowany z myślą o profesjonalnych pracownikach mobilnych i menedżerach technicznych.
Laptop jest stosunkowo lekki - waży 1,74 kg, a jego rozmiary sprawiają, że jest łatwy do przenoszenia. Ekran o przekątnej 14 cali ma rozdzielczość od FHD+ do QHD+, częstotliwość odświeżania 120 Hz i wierne kolory, szczególnie w gamie sRGB.
Dell Precision 7770
Model Precision 7770 firmy Dell jest jednym z naszych wyborów najlepszych laptopów firmy Dell i dobrze się trzyma w otoczeniu innych mobilnych stacji roboczych. 17,3-calowy wyświetlacz zapewnia mnóstwo miejsca do pracy wielozadaniowej i można go dostać w rozdzielczości FHD lub UHD. Jeśli zdecydujesz się na 4K, będzie on wyposażony w częstotliwość odświeżania 120 Hz, antyodblaskowe wykończenie, 99% kolorów DCI-P3 i 500 nitów jasności.
Dell oferuje mnóstwo opcji konfiguracyjnych dla wszystkich sprzętów o wysokiej wydajności. Na pokładzie znajdują się procesory Intel 12 Gen HX serii vPro, z maksymalnie i9-12950HX wspieranym przez 64 GB pamięci RAM DDR5-4800 i 4 TB pamięci masowej M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD. Można też skonfigurować do dyskretnego GPU NVIDIA RTX A5500 z 16 GB pamięci VRAM. Laptop posiada szeroki wybór portów, kamera FHD zapewnia inteligentną prywatność i bezpieczeństwo, a klawiatura jest wygodna nawet podczas długich dni pisania.
Lenovo ThinkPad P1
ThinkPad P1 (Gen 5) firmy Lenovo to w zasadzie model X1 Extreme dostępny ze specjalistycznym osprzętem. Jeśli uwielbiasz cienki wygląd, wysoką jakość wykonania i trwałość linii X1, ten laptop powinien być świetnym wyborem.
ThinkPad X1 Extreme firmy Lenovo od dawna jest najlepszym laptopem biznesowym dla wielu osób, które pragną trwałości ThinkPada z dodatkową wydajnością w obudowie, która jest znacznie smuklejsza niż w przypadku ThinkPada P16. X1 Extreme jest jednak mniej nastawiony na rynek mobilnych stacji roboczych, a bardziej na "zwykłe" użytkowanie. Na szczęście ThinkPad P1 (Gen. 5) to niemal dokładnie taki sam laptop jak X1 Extreme, aczkolwiek wyposażony w procesory graficzne NVIDIA RTX z serii A, które są lepiej zoptymalizowane do pracy specjalistycznej.
ThinkPad P1 (Gen 5) możesz skonfigurować nawet z procesorem Intel Core i9-12900H 12. generacji, procesorem graficznym NVIDIA RTX A5500 Laptop, 64 GB pamięci RAM DDR5-4800MHz i 4 TB pamięci masowej M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD, co czyni go zabójczym laptopem pomimo smuklejszej konstrukcji. Dostępne są również cztery różne wyświetlacze, począwszy od FHD+ i przechodząc do UHD+ z funkcją dotyku, jasnością 600 nitów, antyrefleksyjnym wykończeniem, 100% kolorami AdobeRGB, Dolby Vision i fabryczną kalibracją kolorów X-Rite Pantone.
Otrzymujesz jak zwykle znakomitą trwałość ThinkPada i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, a także mnóstwo portów do natywnej łączności. Możesz nawet dodać układ WWAN 5G, jeśli chcesz pozostać w kontakcie poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Całość jest ultra-smukła i waży zaledwie 1,81kg!
Sprawdź najlepsze stacje robocze na rynku
Ile kosztuje mobilna stacja robocza?
Biorąc wszystkie powyższe czynniki pod uwagę, trzeba uświadomić sobie, że mobilna stacja robocza ma być dla nas niezawodnym i wydajnym narzędziem pracy. Narzędzie, to słowo klucz. Każde narzędzie trzeba jednak dobrze dostosować do rodzaju wykonywanej pracy, a zatem określić czynniki, które przy wyborze właściwego urządzenia są krytyczne do osiągnięcia naszych celów.
Zakup nowej mobilnej stacji roboczej to nie kupno bułek w piekarni i nie powinno być traktowane lekko, zakup powienien być poparty analizą potrzeb. Urządzenia te są zazwyczaj bardzo drogie, więc musisz mieć pewność, że otrzymasz odpowiednią konfigurację dla swoich potrzeb bez nadmiernych wydatków. Jeśli potrzebujesz mobilnej maszyny do obróbki plików graficznych, to nie potrzeba Ci najwydajniejszych na rynku kart graficznych, ani procesora Intel Xeon, wystarczy wtedy procesor z serii Intel Core i7 i 32GB pamięci RAM... Co innego jeśli nasze oprogramowanie nastawione jest na obliczenia, jak ma sie to w różnego rodzaju oprogramowaniu tworzącym skomplikowane symulacje - wtedy procesor może okazać się najistotniejszym elementem naszego notebooka.
Rozpiętość cenowa jest olbrzymia, ponieważ olbrzymie jest również zróżnicowanie potrzeb, i tak pełnoprawną stację roboczą możemy zakupić już za 6 tysięcy PLN, jednak te najdroższe i najbardziej wydajne rozwiązania na rynku mogą kosztować nawet około 36 tysięcy PLN.
Najlepsze laptopy zapewniają wiele opcji konfiguracyjnych na różnych poziomach cenowych, a my w powyższym artykule zadbaliśmy o to, aby zebrać różne rozmiary ekranów i komponentów, które mogą pasować do Twojego stylu pracy.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości, pytania lub potrzebujesz konsultacji - zapraszamy do kontaktu! Nasz zespół inżynierów dobierze odpowiednie urządzenie w oparciu o analizę Twoich realnych potrzeb i możliwości budżetowych.