Opinie o Nas

AMD vs. Intel – jaki procesor wybrać w 2024 roku?

AMD vs. Intel – jaki procesor wybrać w 2024 roku?

 Nie ma co szukać trzeciej opcji, bo tej po prostu na rynku nie ma. Wybór pomiędzy AMD, a Intelem jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy składaniu nowego komputera lub wyborze notebooka. Rywalizacja AMD i Intela jest jedną z największych debat dla entuzjastów komputerów PC, a obecnie jesteśmy w środku wyścigu łeb w łeb, który z pewnością stanie się jeszcze bardziej zaostrzony.

Najnowsze i najlepsze procesory AMD to procesory Ryzen 7000 z potężnymi opcjami X3D do gier i mnóstwem dużych rdzeni dla biznesu. Intel dzieli swoje chipy na wydajne rdzenie i rdzenie wydajnościowe w ramach procesorów Meteor Lake i Raptor Lake Refresh 14. generacji. Walka o koronę wydajności trwa w całym spektrum cenowym. To jest bitwa AMD kontra Intel w 2024 roku.

AMD i Intel, to dwie najbardziej kultowe nazwy w branży komputerów osobistych i nie bez powodu. Od dziesięcioleci dokładają wszelkich starań, aby zaoferować najszybsze, najbardziej wydajne i najbardziej bogate w funkcje procesory dla graczy, zwykłych przeglądarek internetowych i profesjonalistów. Na przestrzeni lat zdarzało się to kilkukrotnie, AMD wprowadzało na rynek przełomowe projekty , a Intel dostarczał  własne, rewolucyjne chipy, ale tam, gdzie w latach 2005–2015 Intel dobrze orientował się w wydajności flagowców, AMD naprawdę zmieniło sytuację dzięki wypuszczeniu na rynek procesorów Ryzen.

Zarówno AMD, jak i Intel oferują szeroką gamę procesorów, które warto wziąć pod uwagę przy następnej aktualizacji. Najnowsze modele głównego nurtu to AMD Ryzen 7000 i Intel Raptor Lake 14. generacji. Procesory te oferują do 24 rdzeni, taktowanie dochodzące w końcu do 6 GHz i więcej pamięci podręcznej, niż mogły sobie wymarzyć nawet niektóre z najszybszych procesorów poprzednich generacji. Nie są jednak znacząco szybsze od poprzedniej, 13. generacji, dzięki czemu części Intela ostatniej generacji są nadal bardzo istotne.

AMD ma także nowe procesory APU Ryzen 8000 o ograniczonej generacji, które oferują tę samą architekturę Zen 4, co seria Ryzen 7000, ale z większą liczbą wbudowanych rdzeni graficznych. Są przeznaczone do gier, ale ich wydajność procesora jest wyraźnie słabsza.

AMD i Intel oferują również wiarygodne opcje w postaci ostatniej generacji Ryzen 5000 i 12. generacji Alder Lake, chociaż nie są one tak szybkie i nie obsługują wszystkich najnowszych funkcji. Obydwa oferują również bardzo tanie, budżetowe opcje, które mogą kosztować zaledwie 200-300 zł, które polecamy osobom budującym najlżejsze komputery PC.

Firma AMD oferuje także unikalną odmianę swoich głównych procesorów zaprojektowanych specjalnie do gier, znaną jako procesory 3D V-Cache. Należą do nich modele 7950X3D i 7800X3D. Procesory te mają dodatkową pamięć podręczną przykręconą do jednego z rdzeni złożonych wewnątrz chipa, co zapewnia im duży wzrost mocy w grach. Oznacza to jednak obniżenie częstotliwości zegara, co z kolei wpływa na wydajność.

Wysokiej klasy procesory do komputerów stacjonarnych. AMD czy Intel – jaki procesor do PC?

Jeśli chcesz używać swojego komputera do intensywnej edycji wideo w wysokich rozdzielczościach,  wykonywać intensywne transkodowanie wideo lub prace CAD, potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej na wielu rdzeniach. Najlepsze procesory głównego nurtu są do tego świetną opcją, ale jeśli potrzebujesz nawet więcej niż 24 rdzeni 14900K, możesz rozważyć wysokiej klasy procesor do komputerów stacjonarnych (HEDT- High-end Desktop).

Może Cię zainteresować

Ranking stacji roboczych 2024.

Chociaż Intel ma procesory HEDT, takie jak 18-rdzeniowy Core i9-10980XE, wszystkie są one mocno przestarzałe i łatwe do pokonania przez najnowsze, wysokiej klasy procesory głównego nurtu. Zamiast tego, jeśli potrzebujesz dodatkowych rdzeni i mocy procesora, najlepszym wyborem będzie seria procesorów AMD Threadripper Pro Ryzen 7000.

Procesory AMD Threadripper oferują 24, 32, 64, a nawet 96 rdzeni z obsługą dwukrotnie większej liczby jednoczesnych wątków, a wszystko to przy zachowaniu częstotliwości taktowania sięgającej 5,1 GHz. Jeśli Twoje oprogramowanie może wykorzystać wszystkie te dodatkowe rdzenie, procesory AMD Threadripper oferują niezrównaną wydajność poza nieprzyzwoicie drogimi procesorami serwerowymi, z łatwością przewyższając konkurencję Intel. Obsługują także większą liczbę linii PCI-Express — 144 w porównaniu z zaledwie 44 w alternatywnych rozwiązaniach Intela — dzięki czemu lepiej nadają się do większych macierzy pamięci masowej.

Za 96-rdzeniowy 7995WX zapłacisz do 40 K, ale jeśli możesz przyspieszyć swoją pracę, a tym samym zarobić więcej pieniędzy, używając jednego z tych procesorów, może się to opłacić. Za połowę tej kwoty otrzymasz 64 rdzenie, więc upewnij się, że Twoja aplikacja może korzystać z dowolnej liczby rdzeni, którą rozważasz.

Procesory do laptopów. AMD czy Intel w laptopie?

Rynek laptopów to inna historia. Większość notebooków, które znajdziesz, jest oparta na procesorach Intel różnych generacji i zintegrowanej grafice, ale procesory AMD są coraz popularniejsze, a najnowsze procesory mobilne Ryzen 7000 oferują imponującą wydajność i efektywność.

Obecnie najnowsze procesory Intela do laptopów opierają się głównie na generacji Raptor Lake, chociaż na rynek trafiają niektóre laptopy 14. generacji, co charakteryzuje się zmianą marki na Core Ultra. W przeszłości istniejące modele były dostępne w czterech wersjach: U o małej mocy, P o średniej mocy oraz modele H i HX o dużej mocy. Seria P została usunięta, a seria H obejmowała moc podstawową od 28 watów do 45 watów.

Ogólnie rzecz biorąc, im większa moc, tym szybszy procesor, ale istnieją procesory H i HX z mniejszą liczbą rdzeni niż inne, więc wydajność będzie zależała od zadań, które im rzucasz, w równym stopniu, jak od samych procesorów. 

Oznaczenie mobilnych procesorów AMD

Oznaczenie mobilnych procesorów Intel

Co kupić AMD czy Intel?

Do codziennego przeglądania stron internetowych, oglądania serwisu Netflix i odpowiadania na e-maile procesory Intel i AMD zapewnią doskonałą wydajność od razu po wyjęciu z pudełka. Istnieją jednak pewne zadania, w przypadku których opcje jednej firmy sprawdzają się lepiej niż inne. W tym segmencie można znaleźć niedrogie podzespoły Intel Core i3 oraz i5, a nawet Pentium, a w przypadku AMD warto postawić na słabsze wersje procesorów Ryzen lub mocniejsze z serii Athlon.

Jeśli chcesz pracować ze swoim procesorem przy intensywnych zadaniach wielowątkowych, takich jak edycja lub transkodowanie wideo, lub przy intensywnych zadaniach wielozadaniowych przy otwartych dziesiątkach kart przeglądarki, procesory Intel do laptopów są najszybsze, ale procesory AMD są tuż za nimi i często oferują lepszą żywotność baterii. Na komputerach stacjonarnych jest to wybór, ponieważ zarówno AMD, jak i Intel zapewniają niesamowitą wydajność wielowątkową. Większy zysk uzyskasz dzięki opcjom średniotonowym Intela, ale w górnej części oba obozy są świetne, a procesory Intela są zazwyczaj znacznie bardziej energochłonne, co z kolei podnosi rachunki za energię i temperatury.

Jeśli chcesz grać na swoim komputerze stacjonarnym, AMD Ryzen 7800X3D to zwycięzca, oferujący flagową wydajność w grach w przystępnej cenie i niesamowitą wydajność. Jeśli używasz komputera do gier również do pracy, warto rozważyć model 7950X3D, natomiast najlepsze procesory Intel 14. i 13. generacji będą lepsze, jeśli będziesz pracować głównie z komputerem PC — przygotuj się tylko na duży pobór mocy.

Jakie są zalety procesorów AMD Ryzen?

Główną zaletą procesorów AMD jest to, że są one generalnie tańsze niż procesory Intel. Ze względu na architekturę rdzenia, procesory AMD są lepiej przystosowane do dużych obciążeń wielozadaniowych, można je łatwo podkręcać i zużywają mniej energii.

AMD Ryzen Master oferuje użytkownikom procesorów Ryzen narzędzie pozwalające na łatwe ich podkręcanie. W każdym CPU AMD Ryzen mnożnik jest fabrycznie odblokowany. Pozwala to na dostosowanie procesora do indywidualnych potrzeb dzięki funkcjom zawartym w AMD Ryzen Master.

Procesory AMD Ryzen posiadają wbudowaną kartę graficzną, co oznacza, że nie jest potrzebna oddzielna karta graficzna, aby korzystać z komputera. W przypadku procesorów Intel Core, karta graficzna zależy od konkretnej serii procesora.

Procesory Intel Core zazwyczaj mają mniej rdzeni niż procesory AMD Ryzen. W przypadku procesorów Core i5 i i7 typowa ilość rdzeni wynosi 4 lub 6, podczas gdy w przypadku procesorów Ryzen 5 i 7 ilość rdzeni wynosi 6 lub 8. To sprawia, że procesory Ryzen są bardziej wydajne w zadaniach wymagających wielowątkowości.

Jakie są wady procesorów AMD Ryzen?

Główną wadą procesorów AMD jest ich niższa wydajność jednordzeniowa niż w przypadku procesorów Intela, co sprawia, że są one mniej odpowiednie do wysokowydajnych gier. Mają one również tendencję do wytwarzania większej ilości ciepła podczas wykonywania zadań o wysokiej intensywności.

Jakie są zalety procesorów Intel?

Procesory Intela mają kilka zalet, w tym optymalizację pod kątem wysokiej wydajności w grach, większą elastyczność i kompatybilność z innymi komponentami, szybszą wydajność w większości przedziałów cenowych i mniejsze wytwarzanie ciepła.

Intel® Turbo Boost pozwala dostosować tryb pracy procesora do aktualnych potrzeb. Dlatego, kiedy jest mu potrzebna wyższa moc, taktowanie się zwiększa – zostaje ono zmniejszone, gdy zapotrzebowanie na energię spada. Tym samym, kiedy komputer jest wykorzystywany do wymagających zadań, procesor osiąga maksymalną moc obliczeniową.

W 2025 roku możemy spodziewać się dwóch dużych premier procesorów z serii Lunar Lake oraz Panther Lake. Dzięki tak znacznemu rozbudowaniu układu, Intel planuje osiągnąć aż 40% poprawę wydajności wielowątkowej względem serii Meteor Lake.

Jakie są wady procesorów Intel?

Jedną z głównych wad procesorów Intela jest to, że większości ich układów nie da się łatwo podkręcić. I chociaż zazwyczaj mają one wyższe jednowątkowe częstotliwości taktowania niż ich odpowiedniki AMD, odbywa się to kosztem wyższego zużycia energii i nieoptymalnej wydajności wielozadaniowej.

Podsumowanie

Dobry procesor można znaleźć zarówno w portfolio Intel, jak i AMD. Procesory AMD z serii Ryzen w wielu testach porównawczych bez problemu konkurują z wydajnością procesorów Intela. Oczywiście w całości wyników istotne są również możliwości wybranej płyty głównej, pamięci RAM czy karty graficznej. Jednak z pewnością można stwierdzić, że AMD wychodzi z cienia Intela.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro

4 449,00 zł

Cena regularna: 4 669,00 zł

Najniższa cena: 4 569,00 zł

3 617,07 zł

Cena regularna: 3 795,93 zł

Najniższa cena: 3 714,63 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl