Najlepsze laptopy biznesowe w 2025 roku pomogą Ci w pracy zrobić więcej i szybciej, niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, w biurze, czy też często jesteś w podróży. Nowoczesne laptopy biznesowe mogą zapewnić potężną wydajność w cienkiej i lekkiej obudowie. Testujemy i dostarczamy laptopy od ponad 30 lat, więc uważam się i resztę zespołu za osoby mające nieco wiedzy i doświadczenia. Testujemy ponad 100 laptopów rocznie, aby móc z czystym sumieniem dostarczać produkty funkcjonalne, trwałe i posiadające wsparcie techniczne na terenie kraju, a nie poza jego granicami.
Czym różni się znalezienie najlepszych laptopów biznesowych od ich odpowiedników do użytku domowego? Podstawowy jest poziom bezpieczeństwa danych - najlepsze laptopy biznesowe zazwyczaj mają czujniki linii papilarnych, kamery IR i układy szyfrujące TPM, oprogramowanie mające znacznie wpływać na poziom bezpieczeństwa danych, a wiele z nich ma wytrzymałość klasy wojskowej.
W ciągu kilku najbliższych lat to informacja, czyli dane będą najcenniejszym zasobem jaki posiada większość firm. Ich utrata lub przepadek na poczet konkurencji może wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi. Jako firma, która zajmuje się szeroko pojętym bezpieczeństwem danych na naszym rodzimym podwórku mieliśmy już kilka przykładów firm i placówek publicznych, gdzie o bezpieczeństwo danych nie zadbano wystarczająco, a konsekwencje były potężne.
O ile bezpieczeństwo danych można w przypadku komputerów firmowych uznać za najważniejsze to nie bez znaczenia pozostaje połączenie w laptopie biznesowym przenośności, wydajności i żywotności baterii.
W zależności od tego do czego dokładnie laptop ma służyć i jakie stawiane będą przed nim zadania możemy wymyślić sobie przykładowy podział na kilka kategorii laptopów biznesowych:
Laptop do „typowej pracy biurowej”
To laptop dla pracownika, który pracuje głównie w aplikacjach biurowych typu Word, Excel, Outlook, przeglądarka internetowa, obieg dokumentów firmowych, jakiś program sprzedażowy/magazynowy. Laptopy te najczęściej nie potrzebują bardzo dużej wydajności i mobilności. Najczęściej są to jednostki o przekątnej ekranu 15,6-16 cali. Wyposażone w średniej klasy procesor, taki jak Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Taki procesor jest wystarczający do większości zadań biurowych. Optymalnym rozwiązaniem będzie wyposażenie takiego laptopa w 16GB pamięci RAM, zwłaszcza jeśli korzystasz z wielu aplikacji jednocześnie.
Laptop dla osoby aktywnej
W tym przypadku szczególną uwagę zwrócić należy na kompaktowe wymiary, wagę oraz wydajność baterii. Z ekranem o przekątnej 13-14 cali na pewno będzie łatwiej się przemieszczać i upchać go w bagaż podręczny. Ważnym aspektem będzie również długi czas pracy na baterii by w podróży nie martwić się o to czy uda nam się gdzieś podładować urządzenie. Nie mniej istotna jest wytrzymałość naszego laptopa i jakość wykonania obudowy. Warto postawić na obudowę wykonaną z aluminium lub włókien węglowych, taka kombinacja zapewni niską wagę jednostki zasadniczej oraz wysoką wytrzymałość i odporność na przypadkowe uderzenia. Wiele laptopów biznesowych posiada certyfikację MIL-STD-810H, czyli potwierdzenie pozytywnego przejścia przez rygorystyczne testy kwalifikujące sprzęt do użytku w Amerykańskiej Armi. Tu warto dodać, że zwrócić należy uwagę jakie dokładnie testy przeszedł laptop i ile z nich zaliczył, bo producenci często nie chwalą się wprost tą informacją. Na myśl przychodzi mi jeszcze jeden element, który może być istotny dla części użytkowników - mianowicie moc podświetlenia matrycy mierzona w nitach. Kiedy przyjdzie nam pracować w podróży np. na świeżym powietrzu lub w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, podświetlenie matrycy musi wynosić minimum 400 nitów (lepiej więcej), w przeciwnym wypadku niewiele będziemy wstanie zobaczyć na ekranie laptopa, a praca na nim stanie się katorgą.
Laptop specjalistyczny
To dość ciekawa kategoria laptopów zaprojektowanych z myślą o konkretnych zadaniach, które wymagają wysokiej wydajności i specyficznych funkcji. Przykładem pierwszym z brzegu mogą być laptopy do projektowania, które muszą sprostać wymaganiom programów takich jak AutoCAD, SolidWorks czy Revit. Kluczowe cechy w przypadku tych maszyn to wydajne procesory - najlepiej Intel Core i7/i9 lub AMD Ryzen 7/9, które zapewniają płynne działanie nawet przy skomplikowanych projektach. Minimum 32 GB pamięci RAM, aby obsługiwać duże pliki i wielozadaniowość. Profesjonalne karty graficzne: np. NVIDIA Quadro lub AMD Radeon Pro, które są zoptymalizowane do pracy z aplikacjami CAD. Ekrany o wysokiej rozdzielczości, najlepiej 4K, z dobrym odwzorowaniem barw np. 100% sRGB.
Nieco mniej wydajnego laptopa potrzebować będzie grafik komputerowy, choć i tam przydadzą nam się 32GB pamięci RAM. Najistotniejszym parametrem dla grafika będzie z pewnością ekran laptopa, ponownie wskazana będzie wysoka rozdzielczość oraz szeroki zakres odwzorowania kolorów (Adobe RGB, DCI-P3). Oczywiście laptopa należy dobrać odpowiednio do specyfiki pracy, innego ekranu potrzebować może grafik obrabiający zdjęcia, a zupełnie innego, osoba zajmująca się montażem wideo.
Ciekawym przykładem laptopów specjalistycznych mogą być laptopy typu Rugged – czyli tzw. „laptopy opancerzone”. Wyposażone w bardzo wytrzymałe obudowy odporne na warunki zewnętrzne takie jak deszcz, śnieg, duże zapylenie. Takie laptopy często używane są w terenie przez pracowników budowlanych, geodetów lub inne profesje potrzebujące użytkować sprzęt komputerowy w trudnych warunkach terenowych.
Laptop dla szefa, prestiżowy
Kolejna kategoria, w której możemy zaszufladkować kilka ciekawych komputerów to tzw. laptopy dla wysokiego szczebla managerów, dyrektorów i prezesów. Symbol wydajności i postępu technologicznego, jednocześnie posiadający świetny design i cieszący oko. I tak, to co dla jednych będzie wyrzucaniem pieniędzy w błoto, dla innych będzie nieodzowną wizytówką i dobrym marketingiem przedsiębiorstwa. Są to laptopy bardzo wydajne, świetnie wyposażone, bardzo lekkie – będące zwykle maksimum technologicznym jaki w danym momencie da się wyprodukować. Posiadające najnowocześniejsze podzespoły, świetne ekrany i prawie nic nie ważące laptopy. Symbol przepychu i dominacji… Nie oszczędza się tam na niczym, szczególnie na jakości wykończenia i ekskluzywnych materiałach.
7 najlepszych laptopów do pracy na rok 2025
Biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej, musisz sobie uświadomić, że nie istnie coś takiego jak najlepszy laptop. Istnieją natomiast laptopy, które bardzo dobrze sprawdzą się jako narzędzie do wykonania konkretnych zadań i takie tutaj polecę. Zanim to zrobię, wiedz drogi czytelniku, że ten artykuł nie jest sponsorowany, nikt z zewnątrz nie miał wpływu na jego powstanie oraz na nasz wybór. Tylko i wyłącznie nasze dotychczasowe doświadczenia spowodowały, że to właśnie te laptopy, a nie inne możemy tu z czystym sumieniem zasugerować. Zatem przejdźmy do tych „siedmiu wspaniałych”.
Laptop HP ProBook 460 G11 A38DMET
Na początek zestawienia warto zerknąć na HP ProBook 460 G11, jako przedstawiciela świetnego laptopa typowo biurowego. Ten 16-calowy laptop biznesowy wyposażony został w procesor Intel Core Ultra 5-125U z wydajną, zintegrowaną kartą graficzną Intel Graphics pozwalającą na łatwą pracę z wymagającymi aplikacjami. Zainstalowana w laptopie pamięć (16GB DDR5) w zupełności wystarcza by zapewnić płynne działanie wielu aplikacji jednocześnie. Za szybki dostęp do danych odpowiada wydajny dysk SSD NVMe 4x4 o pojemności 512GB. Matowy ekran ma rozdzielczość 1920 x 1200 (WUXGA) i posiada podświetlenie 300 nitów, zatem idealnie nadaje się do pracy biurowej.
Z zewnątrz przyjemny dla oka design, wykończony aluminium oraz całkiem bogaty zestaw portów.
Laptop wyposażono w dwa porty USB-C, dwa porty USB 3.2 typu A (z których jeden jest zawsze włączony), jeden port HDMI 2.1, jedno gniazdo Ethernet RJ45 i gniazdo audio combo 3,5 mm. Dla tych, którzy chcą mieć łączność LTE, dostępne jest opcjonalne gniazdo kart nano-SIM. Zarówno 14-calowy mniejszy brat (ProBook 440) jak i ProBook 460 G11 obsługują Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3. Laptop posiada kamerkę 1080p z funkcją logowania za pomocą twarzy, ale co istotne dla osób pracujących zdalnie laptop występuje też w wersji z kamerką 5 megapixeli, która zapewni świetny dźwięk i ponadprzeciętną jakość obrazu podczas wiedeokonferencji. ProBook 460 G11 czerpie energię z akumulatora 56 Wh, a ten wystarczy nawet na 13 godzin ciągłej pracy bez konieczności ładowania. Laptop wspiera funkcje szybkiego ładownia, akumulator można naładować do 50% w 30 minut za pomocą dołączonej ładowarki lub poprzez port USB Type-C. HP ProBook wyposażony jest również w klawiaturę z blokiem numerycznym, posiadającą dwu-stopniowe podświetlenie. Co istotne w świecie laptopów przeznaczonych dla biznesu, laptop posiada 3-letnią gwarancję producenta obejmującą szybką naprawę w miejscu użytkowania urządzenia (gwarancja OnSite).
Laptop Lenovo ThinkBook 14 G7 21MR008KPB
ThinkBook 14 G7 to kompaktowy laptop o przekątnej 14 cali, wyposażony w procesor Intel Core Ultra 5 125U (12 rdzeni) i kartę graficzną Intel Graphics. Ten zestaw mimo, iż może nie imponować na papierze to gwarantuje wydajną pracę biurową bez żadnych przycięć czy zawiech. W wersji 14 cali laptop nie posiada klawiatury numerycznej, ale należy mieć z tyłu głowy, że istnieje też wersja tego laptopa o przekątnej 16 cali – Lenovo ThinkBook 16 G7. Urządzenie wyposażone jest w 16GB szybkiej pamięci RAM DDR5, dysk SSD NVMe 4x4 o pojemności 512GB oraz matowy ekran 14" WUXGA (1920x1200) IPS o podświetleniu 300 nitów.
Srebrna obudowa laptopa wygląda dobrze, a jego aluminiowa pokrywa ma dwa różne odcienie szarości w połączeniu z dużym napisem „ThinkPad”. Waga wynosząca 1,38 kg jest dość niska i zapewnia bardzo dużą mobilność urządzenia. Zawiasy są dobrze osadzone i pozwalają na maksymalny kąt otwarcia 180 stopni. Opcje rozbudowy laptopa są dobre dzięki dwóm gniazdom SO DIMM i jednemu gniazdu M.2-2280, a moduł WLAN można również wyłączyć.
ThinkBook ma port Thunderbolt 4 (USB-C) i dwa porty USB 3.2, co oznacza, że nie będziesz potrzebować żadnych adapterów w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo możemy tez liczyć na wyjście HDMI 2.1, czytnik kart SD i port RJ45 (LAN). Moduł WLAN obsługuje Bluetooth 5.3 i WLAN 6E, zatem laptop posiada świetne wyposażenie jeśli chodzi o komunikację.
Lenovo ThinkBook 14 G7 może być dobrym wyborem dla osoby aktywnej, która często się przemieszcza i pracuje w podróży. Tu należy zwrócić uwagę na to, że podświetlenie ekranu wynosi 300 cd/m² co jest wystarczające do pracy w pomieszczeniach, ale na zewnątrz może być już wartością odczytać obraz z wyświetlacza. Jego obudowa również charakteryzuje się dobrą jakością, a moduły SSD, WLAN i RAM można wymieniać i ulepszać.
Laptop HP ZBook Firefly 16 G11 86A92EA
Szukasz laptopa do projektowania i obróbki grafiki? HP ZBook Firefly 16 G11 to dość ciekawa mobilna stacja robocza – jej cechy to duża wydajność i świetny ekran, zamknięty w eleganckiej obudowie i mieszcząca się w dość rozsądnym budżecie. 16-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli z odwzorowaniem barw 100% sRGB i podświetleniem matrycy 400 nitów. Siłą napędową laptopa jest bardzo wydajny procesor Intel Core Ultra 7 155H. W komplecie z 32GB pamięci RAM DDR5 i dedykowaną kartą graficzną NVIDIA RTX A500 laptop ten jest dość wszechstronnym kombajnem graficznym, będącym wstanie pracować na dużych plikach i wielu otwartych jednocześnie aplikacjach. Do przechowywania danych posłuży dysk półprzewodnikowy SSD M.2 NVMe o pojemności 1 TB.
Pomimo dość dużej wydajności urządzenie jest stosunkowo lekkie i waży jedynie 1,72 kg, nie bez znaczenie dla wagi jest fakt, że obudowa urządzenia w całości wykonana jest z aluminium.
HP Zbook Firefly 16 G11 możemy uznać za dobre narzędzie pracy w AutoCAD LT, Fusion 360 (projekty do ok. 300 części), Inventor – (elementy o średniozaawansowanej geometrii, do 1500 części) Revit – małe projekty, Solidworks – elementy o średniozaawansowanej geometrii, do 1000 części. Świetnie sprawdzi się też nawet w bardzo wymagających projektach w Adobe Photoshop czy też Adobe Illustrator. Ta smukła stacja robocza to w istocie bardzo zaawansowany laptop segemntu premium. Otrzymał "militarny" certyfikat MIL-STD 810H, który potwierdza normy wytrzymałościowe oraz jakościowe.
Wyposażony w dwa bardzo szybkie porty Thunderbolt 4 / USB4 typu C, dwa porty USB 3.2 typu A (z których jeden jest zawsze włączony), jeden port HDMI 2.0 i gniazdo audio combo 3,5 mm. Dla tych, którzy chcą mieć łączność LTE, dostępne jest opcjonalne gniazdo kart nano-SIM. Wszystkie modele obsługują Wi-Fi 6E 160MHz i Bluetooth 5.3.
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M7002VPB
Ten laptop zapewne nie znalazł by się w zestawieniu, ponieważ ThinkPad z serii E nie jest bardzo popularną serią laptopów, przynajmniej w moim otoczeniu. Los jednak sprawił, że to właśnie ten model trafił w moje ręce jako laptop służbowy i to właśnie to zrządzenie losu pokazało mi jak bardzo niedoceniona jest to maszyna.
Ale od początku, ten 14-calowy laptop napędzany jest przez procesor Intel Core Ultra 7 155H. To bardzo wydajny układ z serii H, który posiada 14 rdzeni (w teście PassMark posiada 25106 punktów). W dość zaawansowanych obliczeniach w Excelu, które wykonuję każdego dnia zauważyłem zdecydowane przyspieszenie wykonywania operacji, dodatkowe rdzenie są dość sprawnie wykorzystywane do przeprowadzania wyliczeń. W komplecie z procesorem serii H otrzymamy również wydajniejszą, zintegrowaną kartę graficzną Intel® Arc™ Graphics.
Laptop wyposażony jest w 16GB pamięci RAM DDR5-5600 z możliwością rozbudowy do 64GB. Do przechowywania danych służy dysk 512GB M.2 2242 PCIe 4.0x4 Opal 2.0.
Wyposażony we wszystkie porty jakich można by sobie zażyczyć:
- 1x USB-A (USB 5 Gb/s / USB 3.2 Gen 1)
- 1x USB-A (USB 10 Gb/s / USB 3.2 Gen 2), zawsze włączone
- 1x USB-C® (USB 20 Gb/s / USB 3.2 Gen 2x2) z USB PD 3.0 i DisplayPort™ 1.4
- 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40 Gb/s) z USB PD 3.0 i DisplayPort™ 2.1
- 1x HDMI® 2.1, do 4K/60Hz
- 1x gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe (3,5 mm)
- 1x Ethernet (RJ-45)
Jeśli chodzi bezpieczeństwo danych to laptop wyposażono w układ szyfrujący dane (TPM 2.0), poza tym czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania, a także kamerę IR z funkcja rozpoznawania twarzy i migawką zapewniającą prywatność.
Tyle z technikaliów, teraz nieco o walorach użytkowych. Po pierwsze laptop jest wystarczająco lekki (1,44kg), by uznać go za sprzęt mały, zgrabny i w pełni mobilny. W komplecie z baterią 57Wh, bateria wystarcza nawet na 6-7 godzin realnej pracy (dokumentacja mówi o podtrzymaniu przez prawie 12 godzin, ale wiemy dokładnie o jakich warunkach mówi ta dokumentacja 😉). Do zasadniczych zalet należy też zaliczyć klawiaturę, na której bardzo wygodnie się pisze, płytki są dobrze rozstawione i mają przyjemny skok. Podsumowując, to całkiem dobra opcja dla wymagających pracowników biurowych, którzy często muszą się przemieszczać. Tu należy jeszcze zaznaczyć, że laptop ten ma także swojego nieco większego brata bliźniaka o przekątnej ekranu 16-cali – Lenovo ThinkPad E16 Gen 2.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon G12 21KC005VPB
Teraz coś dla ludzi, których budżet nie specjalnie interesuje, a liczą się dla nich przede wszystkim wydajność i prestiż. Lenovo ThinkPad X1 Carbon to laptop segmentu premium, z tym absolutnie nie można polemizować. Świetnie wyposażony, w specyfikacji znajdziemy między innymi dotykowy, 10-punktowy ekran 14 cali o rozdzielczości 2.8K (2880x1800), wykonan w technologii OLED. Odwzorowanie kolorów 100% DCI-P3 z odświeżaniem 120 Hz. Procesor Intel® Core™ Ultra 7 155U, 32GB pamięci RAM LPDDR5x-6400 i dysk SSD NVMe o pojemności 1 TB. Obudowa wykonana z włókna węglowego i aluminium, kamerka UHD 8.0MP z osłoną prywatności, głośniki Dolby Atmos i waga całego laptopa, która wynosi zaledwie 1,09kg! Nie zabrakło też stałej łączności z siecią Internet, laptop posiada wbudowany modem o obsługą łączności 5G i obsługą eSIM.
W laptopie znajdziemy porty:
- 1x USB-A (USB 5 Gb/s / USB 3.2 Gen 1)
- 1x USB-A (USB 5 Gb/s / USB 3.2 Gen 1), zawsze włączone
- 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40 Gb/s) z USB PD 3.0 i DisplayPort™ 2.1
- 1x HDMI® 2.1, do 4K/60Hz
- 1x gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe (3,5 mm)
- 1x Gniazdo na kartę Nano-SIM
Lenovo Carbon to przykład jednego z najlepiej wykonanych i doposażonych laptopów jakie są obecnie produkowanie dla biznesu. Pod względem wydajności, funkcjonalności i mobilności z pewnością nie ma sobie równych. Jak na produkt premium przystało, przyjdzie nam za niego słono zapłacić. Czy jest to produkt warty swej ceny? W mojej opinii – Tak.
HP EliteBook 860 G11 9G0G1ET
Laptop dla elit, tak HP adresuje serię laptopów EliteBook – jest to przykład laptopa dla managera lub prezesa – wydajny, z świetnym designem i dość rozsądnie wyceniony. Jego cena jest w pełni adekwatna do możliwości. 16 -calowy EliteBook 860 pozwala usunąć bariery w pracy hybrydowej. Ten laptop biznesowy dla przedsiębiorstw oferuje nowe funkcje konferencyjne wspierane przez HP Presence, wydajność i bezpieczeństwo, którymi można łatwo zarządzać w hybrydowych środowiskach pracy.
Napędzany przez procesor Intel Core Ultra U7-155U, wyposażony w 16GB RAM DDR5 oraz dysk NVMe 512GB. Bogaty wybór portów obejmuje 2x USB 3.1 Gen1 Type-As, 2x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1, opcjonalne gniazdo nano SIM i gniazdo combo audio. Wi-Fi 6E z Bluetooth 5.3 oferuje standardową sieć. Użytkownicy mogą również skonfigurować urządzenia z opcjonalnym Intel XMM 7560 4G LTE lub modemem Intel 5000 5G podczas realizacji transakcji.
Porty również na bogato, notebook wyposażono w:
- 2 porty Thunderbolt 4 / USB4 Typu-C® 40Gbps (USB Power Delivery, DisplayPortTM 1.4)
- 2 porty USB Typu-A USB 3.2 Gen 1
- 1 port HDMI 2.1
- Port słuchawek/mikrofonu combo jack
Może Cię zainteresować
Minusem może być brak portu RJ45 (LAN), nie mniej ze względu na smukłą budowę laptopów coraz częściej odchodzi się od tego złącza w nowych laptopach.
Laptop oprócz standardowych funkcji bezpieczeństwa takich jak szyfrowanie TPM 2.0, czytnik linii papilarnych i kamera 5MP rozpoznająca twarze wyposażony jest też w ekran z wbudowanymcyfrowym filtrem prywatyzującym HP Sure View Reflect. Na czym to polega?
Mianowicie po wciśnięciu kombinacji klawiszy Fn+F2 matryca zawęża obraz w taki sposób by użytkownik siedzący przed laptopem dokładnie widział co znajduje się na ekranie, podczas kiedy osoba siedząca obok nas widzieć będzie już tylko biały ekran. Funkcja jest szczególnie przydatna jeśli pracujemy na danych wrażliwych i ważne jest dla nas by uniknąć wścibskich spojrzeń.
Matowy ekran (1920 x 1200 pikseli) ma przekątną 16 cali i wykonany jest w technologii IPS Low Blue Light . Podświetlenie 1000 nitów pozwala widzieć świetnie zawartość ekranu nawet w bardzo mocno nasłonecznionych pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Warto wspomnieć o odwzorowaniu barw, które dla tej matrycy wynosi 100% sRGB.
Laptop ten to świetna propozycja dla managera, czy też właściciela firmy, jest bardzo wydajny, a jego wszechstronność zastosowań daje duże możliwości dopasowania do danego stanowiska pracy.
Lenovo ThinkPad P16v Gen 2 21KX000WPB
Thinkpad P16v Gen 2 to przedstawiciel mobilnych stacji roboczych, innymi słowy jest to prawdziwy wół roboczy, stworzony do komputerowego projektowania lub np. montażu filmów wideo. Łączy on w sobie mobilność laptopa oraz wydajność stacjonarnej stacji roboczej. Dzięki certyfikacji ISV, ThinkPad P16v płynnie uruchamia aplikacje( np. Adobe® Premier Pro®, 3ds Max® i HyperWorks®) zoptymalizowane pod kątem obciążeń, niezależnie od miejsca pracy.
Sercem laptopa jest wysokowydajny procesor Intel Core Ultra 7 165H oraz dedykowana karta graficzna NVIDIA RTX 2000 generacji Ada (8GB). Całości dopełniają 64GB pamięci RAM DDR5, z możliwością rozbudowy do 96GB. Laptop fabrycznie wyposażony jest w dysk NVMe 1TB, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dołożyć tam drugi dysk o pojemności nawet 4TB.
Uzupełnieniem dobrej specyfikacji technicznej jest świetny 16-calowy ekran. Obraz wyświetlany jest na matrycy IPS o rozdzielczości WQUXGA (3840x2400), podświetleniu 800 nitów i odwzorowaniu barw wynoszącym 100% DCI-P3.
Daje nam to świetną konfigurację np. do montażu wideo.
Z zewnątrz laptop posiada czerne wykończenie z wytrzymałego ABS-u. Zestaw portów wygląda następująco:
- port USB-A (USB 5 Gb/s / USB 3.2 Gen 1), zawsze włączony
- 2 porty USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40 Gb/s) z USB PD 3.0 i DisplayPort™ 2.1
- port HDMI® 2.1, do 8K/60Hz
- gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe (3,5 mm)
- port Ethernet (RJ-45)
- czytnik kart SD Express 7.0
Jest to notebook specjalistyczny, który posiada olbrzymią wydajność. Przekłada się to na wagę urządzenia, która wynosi 2,22kg. O ile jest to dobry wynik w tej kategorii laptopów, o tyle do codziennego noszenia w teczce raczej się nie nadaje 😉. Jak pisałem wcześniej laptopa należy dopasować do stawianych przed nim zadań i specyfiki naszej pracy. Ta mobilna stacja robocza tworzona jest z myśla o wydajności, a nie by być lekką i zgrabną. W zadaniach związanych z projektowaniem i obróbką wideo sprawdzi się w całej rozciągłości.
Laptop idealny nie istnieje
Jak pisałem wcześniej, nie można wybrać najlepszego laptopa, bo ludzie i stanowiska pracy mocno różnią się między sobą, powyższy zestaw laptopów to nasze delikatne sugestie, drogowskazy... nie zaś prawda objawiona i najlepszy z możliwych typ. Laptopa należy dobierać do stanowiska pracy, zadań jakim będzie musiał podołać oraz specyfice pracy danego człowieka o ile to oczywiście w ogóle możliwe. Warto zadać sobie pytania jakie wymagania techniczne ma oprogramowanie, które będzie użytkowane na danym laptopie. Warto ustalić czy pracownik pracuje zawsze z za biurka, czy też zdarza mu sie pracować w podróży, a może znaczenie ma długi czas pracy na baterii. A może bardziej należy skupić się na podwyższonym bezpieczeństwie danych, czy też odpowiedzieć sobie na pytanie jaki ekran będzie optymalny na danym stanowisku pracy.
Im więcej zgoromadzimy informacji o danym stanowisku pracy tym lepiej będziemy wstanie dobrać odpowiednie urządzenie.
Gdyby potrzebowali państwo pomocy w doborze odpowiedniego komputera, oczywiście służymy Państwu pomocą.