
Masz problem z przegrzewającym się laptopem? Dowiedz się, co może być przyczyną tego, że laptop się przegrzewa, jak powinna być optymalna temperatura laptopa oraz co zrobić, aby uniknąć przegrzewania się podzespołów laptopa.
Dlaczego laptop się nagrzewa?
Temperatura laptopa zależy od zależy zasadniczo od kilku czynników. Przegrzewać może się każdy laptop, zarówno laptop dla studenta, jak i zaawansowany laptop biznesowy.
Po pierwsze, jest od sposobu użytkowania. Temperatura podzespołów w laptopie będzie rosła wraz z intensyfikacją pracy, a konkretnie liczbą wykonywanych w jednym czasie obliczeń. Dlatego korzystanie z zaawansowanego i wymagającego oprogramowania będzie powodować większe nagrzewanie się procesora, układu graficznego czy dysku.
Po drugie, pod uwagę należy wziąć sprawność układu chłodzącego. Jeśli wszystko jest z nim w porządku, wówczas temperatura laptopa powinna być utrzymywana na właściwym poziomie. Jeśli natomiast laptop się nagrzewa nawet przy standardowej pracy, może to świadczyć o usterkach w układzie chłodzenia. Odpowiedzialne za chłodzenie laptopa są wentylator i radiator (aluminiowy lub miedziany przewód). Procesor i układ graficzny są połączone z radiatorem za pomocą pasty termoprzewodzącej, które przewodzi ciepło, nie przewodząc energii elektrycznej. Wyschnięcie pasty termoprzewodzącej będzie pogarszać chłodzenie.
Po trzecie, na spodzie obudowy laptopa znajdują się otwory wentylacyjne, przez które wentylatory pobierają chłodne powietrze. Jeżeli są zatkane przez kurz lub inne zanieczyszczenia, wówczas może dochodzić do nagrzewania się laptopa.
Zobacz też: MIL-STD 810 – standard militarny, który potwierdzi wytrzymałość Twojego laptopa
Jak sprawdzić temperaturę w laptopie?
Optymalna temperatura procesora w laptopie powinna w stanie spoczynku utrzymywać się na poziomie 30–40 stopni Celsjusza. Przy dużym obciążeniu nie powinna przekraczać 90 stopni. Wysoka temperatura procesora w laptopie, przewyższające tę wartość, świadczy o problemach w układzie chłodzenia i nie powinna być ignorowana. Niestety Windows nie daje możliwości sprawdzenia temperatury procesora z poziomu systemu. Jest możliwe z poziomu BIOS-a, jednak po pierwsze jest to rozwiązanie dla doświadczonych użytkowników, a po drugie jest nie jest to zbyt miarodajne, ponieważ wymaga wyłączenia komputera. W związku z tym temperatura przy spadku obciążenia spadnie.
Laptop dla grafika lub laptop do obróbki zdjęć może mocno obciążać układ graficzny. Jego temperatura w czasie pracy nie powinna przekraczać 90 stopni Celsjusza. W tym przypadku dość łatwo możesz sprawdzić temperaturę pracy GPU, ponieważ taką możliwość daje Manager Zadań systemu Windows.
Ważnym elementem jest też temperatura dysku twardego. Niezależnie od tego, czy w Twoim laptopie znajduje się dysk HDD czy SSD, jego temperatura nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza.
Zobacz też: Z czego składa się laptop? Budowa laptopów
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą
Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?
Najważniejsza w kontekście utrzymania prawidłowej temperatury laptopa jest profilaktyka. Przede wszystkim używaj laptopa adekwatnie do jego możliwości. Nadmierne obciążanie niezbyt wydajnego lub nieco starszego sprzętu, najprawdopodobniej będzie skutkowało tym, że laptop się przegrzewa. Obciążenie sprawdzisz w Managerze Zadań systemu Windows, za pośrednictwem którego możesz zakończyć najbardziej obciążające laptop procesy. Jeśli zatem potrzebujesz sprzętu do wymagających zadań, zdecyduj się na laptop do projektowania i renderowania albo wydajny sprzęt o innym przeznaczeniu.
Ważny jest również regularny serwis. Do prawidłowego chłodzenia niezbędna jest świeża pasta termoprzewodząca, dlatego jej wymianę w serwisie komputerowym warto przeprowadzać nie rzadziej niż raz do roku. W czasie serwisu powinno się również wyczyścić inne podzespoły. Polecamy jednak zlecić to specjalistom. Samodzielnie możesz zdecydować się na przeczyszczenie otworów wentylacyjnych sprężonym powietrzem.
Nie bez znaczenia dla chłodzenia laptopa jest to, na jakiej powierzchni jest on położony. Otwory wentylacyjne znajdują się na jego dolnej obudowie, dlatego laptop powinien stać na równej i twardej powierzchni, ponieważ wtedy przepływ powietrza jest najskuteczniejszy. Miękka powierzchnia znacznie utrudnia przepływ powietrza i prowadzi do tego, że laptop się grzeje.
Zobacz też: Laptop nie chce się włączyć – jakie są najczęstsze przyczyny?
Jak obniżyć temperaturę laptopa? Podsumowanie
Przegrzewający się laptop do montowania filmów lub stworzony z myślą o innym przeznaczeniu nie zapewni Ci dostatecznej wydajności ani komfortu pracy. Co gorsza, zlekceważenie problemu może doprowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości.
Zobacz też: Zalany laptop – co robić i jak uniknąć uszkodzeń?
Warto zatem zadbać o swój laptop, kontrolować jego temperaturę i regularnie serwisować. W ten sposób na zapewnisz sobie lepsze warunki do pracy, a także wydłużysz żywotność swojego sprzętu.