Opinie o Nas

Z czego składa się laptop? Budowa laptopów

Z czego składa się laptop? Budowa laptopów

Laptop jest narzędziem pracy wielu osób, począwszy od freelancerów i pracowników biurowych, a skończywszy na specjalistach, odpowiedzialnych za skomplikowane procesy, jakie na co dzień toczą się w korporacjach z różnych branż. Nie każdy jednak jest świadomy tego, z czego składa się laptop i jak budowa laptopa wpływa na jego pracę. Interesują Cię te kwestie? Wszystkiego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.

Budowa laptopów – czym się różni od budowy komputerów stacjonarnych?

Standardowy laptop, niezależnie od tego czy jest to laptop Microsoft Surface czy urządzenie innego producenta, składa się z tych samych podzespołów, jakie tworzą komputer stacjonarny. Jednak budowa laptopa wymaga tego, aby komponenty te były zminiaturyzowane. We współczesnych laptopach coraz rzadziej spotykamy optyczne napędy, co wynika z jednej strony z trendu polegającego na coraz cieńszej budowie laptopów, a z drugiej na odchodzeniu od zapisywania danych na płytach CD, DVD czy Blu-Ray.

Co więcej, o ile w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności komputery stacjonarne wymagają zastosowania urządzeń peryferyjnych, o tyle w laptopach większość z nich jest integralną częścią urządzenia. Laptopy Dell czy sprzęt innych producentów posiadają touchpad, klawiaturę, głośniki, kamery internetowe, mikrofon czy przede wszystkim matrycę. Komputery stacjonarne wymagają podłączenia tych urządzeń.

Budowa laptopa – z czego składa się laptop?

Laptopy i notebooki Lenovo, a także modele od innych producentów składają się z obudowy oraz znajdujących się wewnątrz podzespołów. Ważnym elementem każdego laptopa jest też bateria, która jest kluczowa dla mobilności urządzeń.

Laptop HP czy przenośny komputer innej marki w zależności od modelu może mieć baterię, która jest osobnym modułem, możliwym do bardzo łatwego usunięcia lub wymiany, w przypadku utraty żywotności. Współczesna budowa laptopów coraz częściej wymaga jednak montowania baterii tuż przy płycie głównej, w związku  z czym jej wyjęcie lub wymiana są możliwe dopiero po rozkręceniu dolnej obudowy laptopa.

Przejdźmy zatem do omówienia zewnętrznej i wewnętrznej budowy laptopów.

Laptop – budowa zewnętrzna

Zacznijmy od tego, z jakich elementów zewnętrznych składa się każdy laptop. Budowa zewnętrzna tych urządzeń obejmuje 4 zasadnicze obszary. Wspomnijmy jeszcze, że obudowa laptopa zwykle wykonana jest z plastiku, jednak niektórzy producenci oferują także modelu z obudową aluminiową, dzięki czemu sprzęt prezentuje bardziej elegancko i szykownie. Laptop do biura z aluminiową obudową z pewnością podniesie prestiż firmy.

Klapa matrycy

Klapa matrycy to cała powierzchnia tyłu ekranu laptopa. Choć jest ona elementem zewnętrznym budowy laptopa, to jednak jej wymiana jest dość problematyczna i wymaga rozkręcenia sporej części urządzenia. Dodatkowym problemem jest to, że wraz z uszkodzeniem klapy matrycy dość często dochodzi także do uszkodzenia samej matrycy.

Ramka matrycy

Zewnętrzna budowa laptopa Lenovo i każdego innego producenta obejmuje też ramkę matrycy, czyli cały obszar, który jest widoczny wokół matrycy otwartego laptopa. Jej funkcją jest podtrzymywanie matrycy, a także oddzielenie ekranu od górnej obudowy w celu ochrony przed zarysowaniami. Ramka bardzo często ulega uszkodzeniom, np. w wypadku upadku urządzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą

Laptopy biznesowe

Palmrest

Palmrest – lub inaczej górna obudowa – to obszar wokół touchpada i klawiatury. Jego nazwa pochodzi wprost od jego funkcji, którą jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni do położenia dłoni w czasie przerwy w pracy. Niestety palmrest jest dość wrażliwym elementem budowy laptopa, ponieważ jest stale użytkowany, przez co wartości estetyczne urządzenia dość szybko spadają (np. poprzez ścieranie się lakieru).

Kadłubek

Kadłubkiem nazywamy spodnią część laptopa. Jest to bardzo ważna część budowy urządzenia, ponieważ to właśnie do kadłubka montowane są wszystkie pozostałe elementy – m.in. palmrest, płyta główna, napęd optyczny, klawiatura, matryca oraz jej klapa i ramka.

Laptop – budowa wewnętrzna

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, budowa wewnętrzna laptopa obejmuje te same podzespoły, które tworzą komputer stacjonarny, tyle że są one zminiaturyzowane. Opisaliśmy je szczegółowo w artykule na temat tego, z czego składa się komputer stacjonarny, dlatego nie będziemy ponownie omawiać ich funkcji i znaczenia dla działania laptopa.

Zobacz też: Jak zainstalować system operacyjny?

Wystarczy wymienić poszczególne elementy, którymi są:

  • płyta główna – element, do którego podłącza się pozostałe podzespoły laptopa;
  • procesor – nazywany mózgiem laptopa, koordynuje pracą wszystkich podzespołów;
  • pamięć RAM – przeznaczona do przechowywania tymczasowych danych, generowanych przez uruchomione aplikacje;
  • układ graficzny – odpowiedzialne za generowanie i wyświetlanie obrazu;
  • pamięć wewnętrzna – może znajdować się na dysku HDD lub SSD;
  • zasilacz – dystrybuuje odpowiednią ilość energii do poszczególnych podzespołów.

Zobacz też: Laptop nie chce się włączyć – najczęstsze przyczyny

Podsumowanie

Będąc świadomym budowy laptopa, na pewno łatwiej przyjdzie Ci wybór odpowiedniego dla siebie urządzenia bądź wstępne zdiagnozowanie występujących usterek. Wiesz również, że laptop jest urządzeniem w pełni funkcjonalnym bez dodatkowych urządzeń peryferyjnych, który w tym przypadku stanowią jego integralną część. Oczywiście do laptopa również można podłączać dodatkowe urządzenia, co ma na celu jeszcze większą rozbudową jego funkcjonalności bądź podniesienie komfortu pracy.

Zobacz też: Jak podłączyć monitor do laptopa?

Chcesz wiedzieć więcej na temat laptopów, komputerów stacjonarnych i innych urządzeń? Śledź na bieżąco nasze Centrum Wiedzy i zdobywaj wiedzę na temat sprzętu, z którym na co dzień pracujesz.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
 

 

Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i pomagamy w ich przygotowywaniu.

+48 575 390 470
email

Promocje
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH0077PB 16'' (1920x1200) / Intel® Core™ i7-13700H / 16GB DDR5 / 512 GB SSD NVMe / Intel® Iris® Xe Graphics / W11 Pro

4 311,00 zł

Cena regularna: 4 669,00 zł

Najniższa cena: 4 569,00 zł

3 504,88 zł

Cena regularna: 3 795,93 zł

Najniższa cena: 3 714,63 zł
szt.
Biuro handlowe
W naszej siedzibie czeka na Państwa gorąca kawa, salka konferencyjna oraz specjalnie przygotowany pokój prezentacyjny, w którym można obejrzeć i przetestować wybrany sprzęt w komfortowych warunkach.

+48 601 638 068
+48 61 665 71 81
email

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl