Opinie o Nas

Jak zainstalować system operacyjny?

Jak zainstalować system operacyjny?

Chcesz zacząć używać nowej wersji systemu Windows lub Twój komputer wymaga reinstalacji systemu z powodu błędu lub zainfekowania? Instalacja systemu operacyjnego w nowych komputerach jest bardzo łatwa. Dowiedz się, jak przebiega instalacja Windows 11 i Windows 10 i samodzielnie zainstaluj nowy system operacyjny na laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Jak zainstalować Windows 11?

Systemy operacyjne (Windows 10/11) można dzisiaj zainstalować, nie posiadając specjalistycznych umiejętności i wiedzy informatycznej. Jak to zrobić?

Windows 11 – instalacja przez Windows Update

Ta forma instalacji Windows 11 przeznaczona jest dla użytkowników systemu Windows 10, których komputer spełnia wymagania sprzętowe nowych „Okienek”. Instalacja systemu operacyjnego tym sposobem przebiega bardzo łatwo, wystarczy postępować według następujących kroków:

  • przejdź do Ustawień w Menu Start;
  • wybierz Aktualizacje i zabezpieczenia, a następnie zakładkę Windows Update;
  • wybierz Sprawdź aktualizacje;
  • pobierz instalator systemu Windows 11 – instalacja jest intuicyjna i przebiega według kolejnych kroków instalatora. Po zakończeniu instalacji zrestartuj komputer, aby dokończyć proces.

Asystent instalacji Windows 11

Jest to najłatwiejszy sposób instalacji Windows 11, który wymaga posiadania oryginalnej wersji systemu na nośniku. Otwórz narzędzie jako administrator i sprawdź, czy sprzęt jest kompatybilny z Windowsem 11 – instalacja rozpocznie się po zaakceptowaniu warunków i wpisywaniu klucza licencyjnego, a przebiegać będzie według kolejnych kroków i wskazówek Asystenta. Po zakończeniu należy ponownie uruchomić komputer.

Windows 11 to system operacyjny, a którym pracują nowe laptopy biznesowe dla firmy oraz komputery przeznaczone do użytku domowego. System poprawia zabezpieczenia i oferuje nowe funkcje, dlatego warto zainstalować tę wersję, jeśli tylko komputer spełnia wymagania sprzętowe.

Jak zainstalować Windows 10?

Instalacja Windowsa 10 na komputerze, który wcześniej pracował na poprzedniej wersji systemu (np. 7 lub 8.1) jest równie łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zrobić kopię zapasową wszystkich ważnych plików w chmurze bądź na nośniku fizycznym, ponieważ podczas instalacji Windowsa 10 wszystkie pliki zostaną z komputera usunięte.

Następnie należy pobrać instalator i wgrać na dysk DVD lub pendrive. Instalacja systemu operacyjnego wymaga wskazania w BIOS lub UEFI urządzenia rozruchowego (napęd DVD bądź urządzenie USB). Po uruchomieniu sprzętu, otworzy się asystent instalacji Windows 10, który przeprowadzi Cię przez kolejne kroki procesu.

Jak zainstalować system operacyjny na nowym komputerze?

Dysponujesz nowym komputerem bez zainstalowanego systemu Windows? Instalacja systemu operacyjnego w takiej sytuacji również nie powinna stanowić problemu. Wystarczy posiadać plik instalacyjny na płycie DVD lub pamięci USB, a także klucz licencyjny do oprogramowania.

W BIOS lub UEFI wskaż urządzenie, które ma zostać uruchomione w czasie rozruchu. Następnie uruchomi się asystent instalacji systemu Windows. Po wpisaniu klucza licencyjnego przeprowadzi Cię on przez kolejne kroki procesu instalacji.

Więcej na temat uruchamiania nowego laptopa dowiesz się z naszego wpisu: Pierwsze uruchomienie laptopa – jak przeprowadzić je prawidłowo?

Jak przeinstalować Windows 10 lub 11 na starym komputerze?

Przeinstalowanie systemu operacyjnego jest jednym z kroków, jakie można wykonać, aby Twój laptop lub komputer stacjonarny do biura przywrócić do prawidłowej pracy po wystąpieniu błędu lub zainfekowaniu. Może okazać się to konieczne, jeśli przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych nie przynosi oczekiwanych efektów.

Jak przeinstalować system operacyjny? To zadanie również nie należy do trudnych. Wystarczy uruchomić plik instalacyjny (pobierzesz go ze strony Microsoftu bądź uruchomisz z nośnika fizycznego). Asystent przeprowadzi Cię następnie przez kolejne kroki, w których zdecydujesz, m.in. o tym, czy chcesz zachować pliki, czy jednak wolisz całkowicie sformatować dysk. Instalacja systemu rozpocznie się w kolejnym kroku automatycznie i nie będzie wymagała używania żadnych dodatkowych aplikacji ani dokonywania ustawień w BIOS. Nie będziesz musiał także wpisywać klucza licencyjnego, ponieważ Microsoft prawdopodobnie przechowuje dane o urządzeniach, na których wcześniej zainstalowane były oryginalne wersje systemu Windows.

Czy reinstalacja Windows 10 lub Windows 11 rzeczywiście jest konieczna? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym wpisie: Laptop nie chce się włączyć – jakie są najczęstsze przyczyny?

Instalacja systemu operacyjnego na laptopie bez napędu

Współczesne laptopy coraz rzadziej mają wbudowane napędy CD/DVD. Instalacja Windows jest możliwa również z poziomu pamięci przenośnej. Aby to zrobić, należy podłączyć do portu USB nośnik pamięci, np. pendrive lub przenośny dysk, a podczas rozruchu sprzętu uruchomić BIOS lub UEFI i zmienić urządzenie rozruchowe. Dalsze kroki przebiegają zgodnie z asystentem instalacji Windows 10 lub 11.

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji
Potrzebujesz fachowej porady przy zakupie sprzętu komputerowego?
Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Czat Online
Strafa Wiedzy
Indywidualne konfiguracje
Większość komputerów mogą Państwo skonfigurować na karcie produktu, po prawej stronie ekranu. Jeśli te opcje okażą się niewystarczające, istnieje możliwość skonfigurowania i zamówienia sprzętu "uszytego" na miarę Państwa potrzeb. Realizujemy także projekty informatyczne i służymy pomocą w ich przygotowywaniu. Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym - .
Dział serwisu
Nasz dział serwisu wykonuje naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne laptopów i komputerów stacjonarnych.
tel. 61 665 71 73
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl